Bílý očekává o zákonu o nelegálním odposlechu ostrou diskusi
Ostrou parlamentní diskusi o návrhu
zákona o nelegálním odposlechu očekává jeden z jeho autorů
poslanec Jiří Bílý (ODS). Předloha počítá s tím, že by se
nelegální odposlechy měly stát trestným činem. O návrhu včera
jednala vláda a podle ministra vnitra Stanislava Grosse je její
stanovisko nakonec neutrální.
Podle Grosse kabinet pouze upozornil na některé věcné nesrovnalosti. "Určitě se k tomu povede emotivní debata v Poslanecké sněmovně," myslí si ministr vnitra.
Bílý na včerejší tiskové konferenci předložil k diskusi možnost, že trestným činem by bylo rovněž pořizování záznamu skrytou kamerou. To by podle něj značně ovlivnilo práci investigativních novinářů. Gross přínos návrhu ale nevidí ve vypořádání se s pátrajícími novináři. Naopak oceňuje možnost postihnout činnost některých soukromých bezpečnostních agentur, které se mohou pohybovat na hraně zákona. "Stálo by za to ve zbytku legislativního procesu tyto věci od sebe oddělit," dodal.
Záměr trestně postihnout zvukový nebo obrazový záznam pořízený bez vědomí zaznamenávané osoby označil sám Bílý za provokativní. "Právě tím o tom vyvolám patřičnou diskusi, ze které může vzejít správná úprava," poznamenal poslanec. Návrh týkající se takzvané skryté kamery však není součástí dotyčné novely zákona. Poslanec jej pouze nabídl k diskusi.
Bílý poznamenal, že každý občan má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života. Připouští, že novináři by tak přestali mít legální možnost točit skrytou kamerou nebo pořizovat zvukový záznam například z rozhovorů, při kterých se hovoří o trestné činnosti. Bílý si ale myslí, že novináři by neměli suplovat práci policie. Na druhou stranu přiznává, že z diskuse možná vzejde myšlenka, jak v těchto případech dát novinářům volnost. Určitým řešením by podle něj bylo označit práci novinářů v těchto případech za veřejný zájem.
Podle novely by nepovolené odposlechy telefonů a sítí datového či jiného obdobného komunikačního provozu byly novým trestným činem. Hrozilo by za něj až dvouleté vězení. Kdyby někdo chtěl s pomocí nelegálních odposlechů usnadnit jiný trestný čin, mohl by jít podle návrhu do vězení až na tři roky.
Předlohu spolu s Bílým, který je předsedou sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů, vypracoval také předseda sněmovní komise pro kontrolu vojenské kontrarozvědky Tomáš Kladívko (ODS) a místopředseda sněmovny a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Předloha by dovolila rovněž kontrolu odposlechů umístěných v autech a na dalších místech, kde dosud není možná.
Poslanci již dříve o změnách debatovali s premiérem Vladimírem Špidlou a ministrem vnitra. Bílý předpokládá, že
sněmovna by se mohla předloze v takzvaném prvém čtení věnovat již na květnové schůzi. Na její program ale zařazena není.
Problém odposlechů se na politické scéně objevuje pravidelně. Naposledy loni skupina poslanců ODS v čele s jejich předsedou Vlastimilem Tlustým přišla s podezřením, že jim někdo odposlouchává telefony. Se stejnou věcí se setkal i poslanec ČSSD Josef Hojdar. Ani v jednom případě se nepodařilo autora odposlechu vypátrat. Státní bezpečnostní složky oznámily, že s tím nemají nic společného. Dosud se nezjistilo, zda poslanci byli odposloucháváni nelegálně a kdo za tím byl.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz