Bývalý ředitel BIS Růžek za sledování rozvědky stíhán nebude
Bývalý ředitel Bezpečnostní
informační služby (BIS) Jiří Růžek nebude stíhán za více jak rok
starý případ, kdy příslušníci civilní kontrarozvědky sledovali
své kolegy z civilní rozvědky. "Policie případ odložila, protože
nebyl spáchán trestný čin," řekl ČTK obvodní státní zástupce
Julius Lachnitt.
Případem se nejprve zabývala Inspekce BIS, která dospěla k závěru, že se žádný agent tajné služby nedopustil trestného činu. Státní zástupce pro trestnou činnost policie a tajných služeb Michal Zachystal její verdikt posvětil.
Protože ale bývalý šéf BIS Růžek nebyl příslušníkem BIS, ale civilistou, předal Zachystal věc k prověření také policii. "Bývalý ředitel BIS se dopustil jednání, které by mohlo vykazovat znaky trestného činu. Vyplývá z toho podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Zachystal před časem České televizi. Policie mu ale za pravdu nedala.
Růžek nařídil svým podřízeným, aby sledovali bývalé pracovníky civilní kontrarozvědky, tedy BIS, kteří přešli do
civilní rozvědky, to znamená Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Pokyn ke sledování vydal, aniž o tom informoval svého tehdejšího náměstka a současného ředitele BIS Jiřího Langa. Právě Lang ale měl jako náměstek pro operativu sledování na starosti.
"Nebyly dodrženy stanovené postupy. Nebyly dodrženy a respektovány vnitřní předpisy služby, čili řada věcí byla udělána velmi špatně" komentoval operaci v ČT mluvčí BIS Jan Šubrt. "Ta operace byla nestandardní," doplnil ředitel ÚZSI František Bublan. Poslanci z komise pro kontrolu kontrarozvědky, kteří se případem zabývali koncem loňského prosince, dospěli k závěru, že sledování vzešlo pravděpodobně z osobní iniciativy tehdejšího ředitele kontrarozvědky Jiřího Růžka.
Kvůli případu odešel počátkem loňského listopadu ze služby šéf sledovacího útvaru BIS Marián Cingroš. Podle informací ze sněmovní komise nebude jediným, kdo službu kvůli kauze opustí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz