Cestování se psy, kočkami a fretkami v rámci Evropské unie
Od 1. října 2004 je možné cestovat s některými zvířaty po členských státech EU pouze s mezinárodním průkazem pro malá zvířata, tzv. pasem. Tato povinnost se týká zvířat ze zájmových chovů vnímavých vůči vzteklině, tedy psů, koček a fretek a souvisí s ochranou území států proti tomuto onemocnění. Každé z uvedených zvířat, které přicestuje na území jiného státu v rámci EU, tedy musí mít vlastní, přesně definovaný průkaz s identifikačním číslem umožňující prokázání totožnosti a kontrolu zdravotního stavu. Nezbytností je také nezaměnitelné označení zvířete normovaným čipem nebo zřetelně čitelným tetováním. Elektronický mikročip (transpondér) budou muset zavést všechny členské státy do uplynutí přechodného osmiletého období stanoveného nařízením Evropského parlamentu a rady č. 998/2003. Přechodné období začne dnem vstupu tohoto nařízení v platnost. Do této doby je jednou z přípustných možností identifikace zvířete také tetování. Některé členské státy však již nyní vyžadují označení zvířete pouze transpondérem. Během přechodného pětiletého období, které rovněž začne dnem vstupu tohoto nařízení v platnost, mohou členské státy, jež mají ke dni vstupu nařízení v platnost k dispozici zvláštní pravidla pro kontrolu echinokokózy a klíšťat, podmínit dovoz zvířat v zájmovém chovu na své území splněním ošetření proti echinokokóze a klíšťatům. Některé členské státy mohou během přechodného pětiletého období podmínit vstup zvířete na své území sérologickým vyšetřením.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Občan České republiky.
Postup řešení
Požadavky pro cestování se psem z České republiky do států Evropské unie a zpět
zvíře musí mít vystavený pas,
zvíře musí být identifikováno tetováním nebo mikročipem,
zvíře musí být očkováno proti vzteklině.
Mláďata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována, mohou cestovat, pokud jsou doprovázena pasem a od narození se zdržovala na místě, kde se narodila, aniž by přišla do styku s volně žijícími zvířaty, která pravděpodobně mohla být vystavena infekci, nebo pokud jsou provázena matkou, na níž jsou ještě závislá.
Členské státy EU si mohou v přechodném období podmínit vstup zvířat na své území splněním dalších požadavků. Přechodná období jsou stanovena nařízením Evropského parlamentu a rady č. 998/2003. Mezi tyto požadavky patří například označení zvířete pouze mikročipem (nikoliv tetováním), sérologické vyšetření (prokázání vzniku dostatečného množství protilátek), ošetření proti echinokokóze (odčervení) a ošetření proti klíšťatům.
Navštivte se svým zvířetem veterinárního lékaře.
Vyřizuje
Zastupitelské úřady
V případě, že budete chtít zjistit přesné podmínky vstupu do konkrétní země, obraťte se na zastupitelský úřad této země v České republice, případně zastupitelský úřad České republiky v zahraničí.
Pas pro malá zvířata vydává pro tuto činnost schválený soukromý veterinární lékař. Průběžně aktualizovaný seznam soukromých veterinářů schválených pro vybrané činnosti je k dispozici na internetových stránkách Státní veterinární správy.
Tetování provádí poradce chovu nebo soukromý veterinární lékař.
Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař.
Očkování proti vzteklině provádí oukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.
Sérologické vyšetření na vzteklinu provádí schválený soukromý veterinární lékař.
Ošetření proti echinokokóze a proti klíšťatům provádí soukromý veterinární lékař.
Potřebné dokumenty
Žádné dokumenty nejsou stanoveny.
Potřebné formuláře
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Správní a jiné poplatky
Správní poplatky nejsou stanoveny. Cena za úkony se u jednotlivých veterinárních lékařů liší. Záleží rovněž na druhu a velikosti zvířete. Náklady na pořízení zvířecího pasu se obvykle pohybují na úrovni 300 Kč. Částka za očkování zvířete proti vzteklině a tetování či označení mikročipem zřejmě přesáhne 1000 Kč. Pokud budete potřebovat také sérologické vyšetření může výše poplatku dosáhnout až 3000 Kč.
Lhůty pro vyřízení
Zvíře musí být označeno mikročipem před očkováním, vydáním pasu a odběrem krve na vyšetření hladiny protilátek.
Očkování proti vzteklině nesmí být mladší 1 měsíce a starší 1 roku. Zvířata mohou být očkována od 3 měsíců stáří.
Sérologické vyšetření lze provést nejdříve 30 dní po očkování proti vzteklině.
Další účastníci (dotčení) postupu
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti jsou po vás jako žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Nařízení (ES) č.998/2003
Související předpisy
166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících zákonů
193/2004 Sb., o ochraně zvířat při přepravě
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky nejsou stanoveny.
Sankce v případě nedodržení předepsaných povinností
Pokud bude při kontrole zjištěno, že zvíře nesplňuje požadavky stanovené nařízením č. 998/2003, příslušný úřad rozhodne na poradě s úředním veterinárním lékařem, že:
vrátí zvíře do země původu,
bude zvíře izolovat pod úředním dohledem po dobu nezbytnou ke splnění veterinárních požadavků na náklady majitele nebo fyzické osoby, která za ně zodpovídá, nebo
jako poslední možnost, pokud jeho zpětné odeslání nebo izolace v karanténě nejsou možné, zvíře usmrtí bez finanční náhrady.
Členské státy zajistí, aby zvířata, kterým nebyl povolen vstup na jejich území, byla ustájena za úředního dozoru až do opětovného odeslání do země původu nebo do jiného správního rozhodnutí.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 31.8.2004
Zdroj: Státní veterinární správa České republiky
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz