Kdy u nás začne platit šaría?
Odpověď na otázku v titulku není nikterak složitá. Šaría, islámské církevní právo, už u nás platí. Je jen otázkou, jaký je okruh těch, kteří ho respektují a zda se mu bude muset podřídit celá společnost.
Kdy u nás začne platit šaría?
Skóre: 0.87
Název zdroje: Lidové noviny
Datum vydání: 02.10.2007
Nadpis: Kdy u nás začne platit šaría?
Strana: 11
Pořadí: 3
Mutace: Celostátní
Rubrika: Horizont
Autor: Václav Vlk
Ročník: 20
Číslo: 229
Náklad: 65550
Oblast: Celostátní deníky
Zpracováno: 02.10.2007 06:36
Identifikace: DCLN20071002010048 cz
Klíčová slova: justice (2x), soud (2x), advokát, zákonem, práva, právo, Právní, právního řádu, právním řádům, odvolacím soudem rozsudek, lidských práv, rozsudky, právnímu, právní řád
DISKUSE
Odpověď na otázku v titulku není nikterak složitá. Šaría, islámské církevní právo, už u nás platí. Je jen otázkou, jaký je okruh těch, kteří ho respektují a zda se mu bude muset podřídit celá společnost. Povaha tohoto právního řádu je nepochybně internacionální, a naše civilizace se s ním jen složitě vypořádává. Jeho rozsudky ve formě fatwy nad islamisty neoblíbenými osobami a státy zaměstnávají celý demokratický svět. Bílá civilizace (Evropa, obě Ameriky, Rusko, JAR, Austrálie a Nový Zéland) je ve velmi složité situaci. Na své historické cestě v krvavých konfliktech různých revolucí, v destruktivních válkách přiřadila křesťanským formám náboženství samostatný prostor a na první místo postavila demokratický právní řád, který má náboženské právo za kulturní, minoritní součást společenských pravidel, chápe příkazy církevního práva za společenské zvyklosti, jednoznačně podřazené civilním právním řádům. V hrůze těchto konfliktů, kde "Bůh byl slepý" k milionům mrtvých, se ustálil společenský úzus, že násilí je nepřípustné, válka za "spravedlivou ideologii" je vždy jen více či méně špatná.
Brzda proti naší svaté válce
Dnes jsme vystaveni náboženskému právnímu systému, který ve svých nositelích, alespoň ve velmi viditelné radikální odnoži, nemá kodexy obecně bílou civilizací sdílené. Nevíme si rady, jak se bránit, zda se vůbec bránit a naše materiální bohatství je spolehlivou brzdou proti naší svaté válce. Nakonec i do činnosti justice proniká šaría a ta stejně jako společnost neví, jaký postoj zaujmout. V Německu již byl případ, kdy sekulární soud při posuzování manželského vztahu aplikoval šaríu. V zásadě řekl, že manželka musela čekat, že ji manžel bude mlátit, věděla, koho (muslima) si bere. Po bouři nevole byl odvolacím soudem rozsudek s aplikací šaríe zrušen. Ale šaría se stala předmětem seriózních právnických diskuzí!
Muslimská populace v křesťanském a ateistickém světě sílí, protože se však zdá, že drtivá většina muslimů nejsou teroristé, násilníci ani uzurpátoři, není jasné, jak se chovat. Bohužel ona "mlčící většina" není schopna se projevit tak, aby v očích ostatních fundamentalisté a jejich náboženské blouznění dostalo označení "šílení magoři", jako je tomu třeba u RAF či ETA. Tudíž se jeví hrozba rozšíření šaríe jako velmi aktuální. Není vůbec jasné, jak tolerantně se bude projevovat společnost, v níž šaría bude zákonem pro dejme tomu 30-40 procent populace. Budou ženy moci chodit bez závoje?
Omezenost našich úvah se projevuje v tom, že jaksi počítáme s násilnou islamizací. Ale ta pravděpodobně nepřijde. Konvenční válku jsme totiž asi schopni stále vyhrát, avšak zničení muslimů mečem je naprosto neakceptovatelný nesmysl. Právní cesta přesvědčování o správnosti našeho chápání lidských práv bohužel také zaostává.
Šaría tedy již platí i u nás. Jen společnost, která bude společností našich hodnot, je schopna zachovat model koexistence světského a církevního práva, který máme dnes a absorbovat šaríu jako svoji zvykovou, koloritní, nevynutitelnou součást, která neohrožuje ty, kdo mají jiný názor. Smysl mají tedy kroky posilující společnost naši, a to zcela jednoznačně propopulačně a ekonomicky. Použiji-li marxistický postulát, kvantita se změní v kvalitu a zachování proporcí ve společnosti udrží rovnovážný či třeba řekněme multikulturální stav.
O autorovi: Václav Vlk, advokát
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz