Platnost občanek bez strojově čitelných údajů se asi prodlouží
Výměna by se měla týkat asi pěti milionů občanských průkazů. Kdyby jejich platnost skončila už do dvou let, mohlo by to podle některých poslanců způsobit problémy. Ministerstvo vnitra loni v létě varovalo, že začnou-li si je občané vyměňovat na poslední chvíli, může se stát, že úřady přetíží a na vyřízení budou čekat ve frontách.
Nové průkazy se začaly vydávat už 1. července 2000. Jsou vyhotovovány tak, aby bylo maximálně sníženo riziko případného padělání či pozměňování. Oproti starým průkazům mají takzvanou strojově čitelnou zónu a počítačově tištěnou portrétní fotografii jejich držitele. Strojově čitelný kód například urychluje odbavování lidí na hraničních přechodech. Lépe a rychleji má také odhalit osoby podezřelé z teroristické či jiné trestné činnosti.
Novela, kterou dnes sněmovna schválila, umožní také lepší evidenci a kontrolu pohybu cizinců v Česku. Ministerstvo vnitra a úřady, kde se budou cizinci přihlašovat k pobytu, by o nich mohly vést podobné údaje jako o českých občanech. I cizinci tam budou muset nahlásit například datum narození, místo bydliště, rodné či jiné obdobné identifikační číslo, číslo pasu a další údaje. Novela též umožní přidělovat rodná čísla cizincům, kteří se narodí na území České republiky.
Sněmovna dnes při schvalování novely podpořila návrhy Senátu, podle nichž by vlastníci domů měli mít právo zjistit si v evidenci obyvatel to, kdo všechno je v jejich bytech přihlášen k trvalému pobytu. Zpravodajským službám umožní novela využívat informace ze systému evidence, a to třeba kvůli ověřování totožnosti. Obce by zase mohly nově bezúplatně získávat informace z katastrálních úřadů.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz