Slovenské firmy straší zákoník práce
Od září bude na Slovensku platit nový zákoník práce.
Slovenské firmy straší zákoník práce
Skóre: 0.65
Název zdroje: Hospodářské noviny
Datum vydání: 03.07.2007
Nadpis: Slovenské firmy straší zákoník práce
Strana: 7
Rubrika: ze zahraničí
Autor: Renata Havranová
Náklad: 61571
Oblast: Celostátní deníky
Zpracováno: 03.07.2007 05:26
Identifikace: DCHN20070703010026 cz
NADTITULEK: SLOVENSKO
/Od naší zpravodajky/
Od září bude na Slovensku platit nový zákoník práce. Koncem minulého týdne ho schválila sněmovna. Premiér Robert Fico označil novelu za zákon roku. Jejímu schválení předcházela bouřlivá, místy až příliš emotivní a ostrá diskuse. Radikální změny, které nejsilnější vládní strana Směr avizovala, se jí ale prosadit nepodařilo.
Přesto se Fico po hlasování nechal unést emocemi. Děkoval koaličním partnerům Jánu Slotovi i Vladimíru Mečiarovi a objímal ministryni práce Vieru Tomanovou, která zákon předkládala. "Jsem absolutně spokojený, protože máme na Slovensku opět standardní, evropský zákoník práce. Nejde o žádný kompromis, Směr dokázal prosadit vše co potřeboval," prohlásil. Připomenul , že o tomto zákonu se vedla nejdelší diskuse v legislativním procesu od roku 1992.
Odboráři nezískali vše
Ačkoliv koaliční partneři nesouhlasili a HZDS dokonce tvrdilo, že jsou čtvrtým členem koalice, získaly odbory určité výhody. Od září smějí vstupovat na pracoviště i tam, kde odborová organizace není.
Směr nepochodil s výsadním právem, aby mohly vstupovat do podniků a zkoumat pracovní podmínky kdykoliv. HZDS navrhlo změnu, která to odborům povoluje pouze v případě, že jim to zaměstnavatel umožní. Posuzování pracovních podmínek musí předcházet dohoda mezi vedením podniku a odboráři.
"Výsadní právo by určitě znejistilo mnohé zahraniční investory. Podařilo se nám hrany dostatečně obrousit a nepřiměřené pravomoci odborů jsme dostali do přijatelné polohy," prohlásil Slota.
Výhody jsou přesto značné. Zaměstnavatel je povinen proplatit pracovníkovi volno, které potřebuje k výkonu odborářské funkce. Pokud nedojde k dohodě, musí podnik uvolnit s náhradou mzdy nejméně jednoho odboráře. Počet hodin závisí na počtu členů odborové organizace, maximálně může jít o 16 hodin měsíčně. Člen zaměstnanecké rady má měsíčně nárok na čtyři placené hodiny.
Ochrana pracovníků
Od září bude práce omezena na 48 hodin týdně včetně přesčasů. Obnovena je dohoda o pracovní činnosti. Zaměstnavatelé mohou s pracovníky na rizikových pracovištích výjimečně dohodnout práci přesčas. Týká se to především automobilového, těžebního a hutního průmyslu. Za práci přesčas má pracovník nárok na finanční zvýhodnění ve výši 35 procent průměrné mzdy.
Nová ustanovení avizují problémy ve zdravotnictví. "Obávám se, že nám bude už v příštím roce chybět víc než 2000 lékařů," postěžoval si ministr zdravotnictví Ivan Valentovič. Přesto, že nakonec dostali zdravotníci také výjimku. Oproti současnému maximu mohou mít 56hodinový pracovní týden. Bude se jim ale do něho započítávat čas, kdy jsou povinni okamžitě nastoupit pohotovost.
Nový zákon opět zavádí dohodu o pracovní činnosti, kterou zrušil bývalý ministr práce a sociálních věcí Ludovít Kaník. Je obnoven nárok na sociální zabezpečení zaměstnanců i na minimální mzdu.
Výhrady zaměstnavatelů
Zaměstnavatelé příliš spokojeni nejsou.
Zákoník práce totiž neumožňuje tzv. řetězení pracovních smluv na dobu určitou. Pracovní poměr může být opakovaně prodloužen jen jednou za tři roky. Zaměstnavatelé nemohou pracovní poměr ukončit bez uvedení důvodu. Změna čeká i rodiče, který se stará o dítě mladší tří let. Tomu nemůže dát zaměstnavatel výpověď.
"Současná vláda sice zákoník práce pokazila, ale není to tak dramatické. V každém případě je to krok zpět," řekl expremiér Mikuláš Dzurinda. Někteří analytici jsou přesvědčeni, že novela může v konečném důsledku negativně ovlivnit slovenskou ekonomiku.
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz