Poslat článek emailem

*) povinné položky
22. 4. 2004
ID: 25364upozornění pro uživatele

Sněmovna schválila zákon o DPH, hlasoval i zraněný Cyril Svoboda

Poslanecká sněmovna dnes schválila
nový zákon o DPH. Zákon, který vetoval prezident republiky, vládě
pomohl schválit i zraněný ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-
ČSL). Předloha snižuje základní sazbu DPH z 22 na 19 procent.
Podraží však některé zboží a například i restaurační služby.

    Pro přijetí zákona dnes hlasovalo 101 ze 184 přítomných poslanců. K přehlasování veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů, přesně tolik má vládní koalice. Z jejího tábora dnes ale chyběl nemocný poslanec Miloslav Vlček (ČSSD). Vládu však podpořil nezařazený poslanec Petr Kott, který byl loni vyloučen z ODS.

    Přijatý zákon patří k pilířům vládní rozpočtové reformy a je nutný pro vstup Česka do EU. Vláda si od předlohy slibuje, že posílí veřejné rozpočty až o 20 miliard korun.

    Na přijetí zákona nervózně a netrpělivě čekali především čeští podnikatelé, neboť kvůli chystaným změnám nevěděli, s jakou DPH mají počítat od 1. května. Dnešní schválení zákona jim také dalo jistotu, že nebudou muset platit mimořádnou zálohu DPH, kterou chtěl stát nahradit výpadek příjmů po vstupu země do EU.

    Snížením základní sazby tak vznikl prostor pro mírné zlevnění řady zboží a služeb. Jde například o paliva, automobily, elektroniku, telekomunikace či služby autoopraven. V nižší, tedy pětiprocentní sazbě, zůstávají potraviny, vodné, stočné, noviny, časopisy, zdravotnické prostředky a léky, vstupenky na kulturní akce nebo papírové dětské pleny.

    Ze snížené do základní sazby se však přesunula řada položek, což bude pro konečné spotřebitele znamenat zdražení. Více peněz tak spotřebitelé zaplatí například v kadeřnictví, za jídla v restauracích, za opravy obuvi a za vstupenky na sportovní zápasy. Od 1. ledna 2005 má podražit také ubytování v hotelech. Zvýšení cen chce vláda kompenzovat sociálními dávkami.

 © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz