Špidla vypovídal před komisí pro Diag Human, zvrat nepřinesl
Ani výpověď premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) nepřinesla zvrat v šetření sněmovní komise, která se zabývá případem vyrovnání České republiky se společností Diag Human. Stát jí musel vyplatit za poškození dobrého jména zaplatit 326 milionů korun a nyní mu hrozí ještě další několikamiliardová platba jako náhrada za obchodní ztráty firmy. Komisi se dosud nepodařilo prokázat něčí osobní zájem na poškození státu v této věci, řekla novinářům předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD).
"Stát dělal všechno pro to, aby ochránil zájmy státu v té věci. Firma Diag Human využila určité možnosti, které jí dává právní řád. V podstatě se nám nepodařilo prokázat, že by tam byl něčí osobní zájem, kromě (zájmu) firmy Diag Human, na tom, aby byl poškozen stát," uvedla.
Premiér podle ní komisi seznámil s obsahem své schůzky s bývalým právníkem firmy Jiřím Oršulou. Schůzka se odehrála loni v sobotu 3. května v 07:00, což prý byl jediný možný termín. "Údajně mu pan Oršula nabídl určitý způsob řešení," uvedla Šedivá s tím, že Špidla neuvedl, o jaký způsob se jednalo. "Pan premiér říká, že to byla věc nepodstatná a věc, která dle jeho názoru a názoru odborníků byla nepoužitelná," uvedla předsedkyně komise.
Předseda vlády byl před novináři skoupější na slovo a mnohem méně konkrétnější. "Nic jsem netajil a sdělil jsem informace o všech událostech tak, jak se odehrály," uvedl. Podle premiéra je třeba postupovat tak, aby škoda, která hrozí státu v tomto případě, byla co nejmenší. Tomu podle svých slov podřizuje veškeré své jednání i kontakty s jakoukoliv osobou.
Zhodnocení své výpovědi Špidla ponechává na komisi. "Myslím si, že je na místě, aby se komise rozhodla, jakým způsobem s jakými informacemi naloží," dodal s tím, že závěrečná zpráva komise bude přednesena na schůzi sněmovny
Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo. Vláda musela zaplatit odškodné, o čemž se veřejnost i poslanci dozvěděli až zpětně. Nyní se jedná o vyplacení náhrady za obchodní ztráty firmy. Diag Human původně požadovala asi dvě miliardy korun, částku ale nyní zvýšila o úroky z prodlení. "Tam by ta částka měla údajně narůst," uvedla Šedivá s tím, že rozhodčí řízení ještě neskončilo.
Komise má svou činnost ukončit do konce března, podle Šedivé chce ale požádat o tříměsíční prodloužení kvůli předvolání dalších svědků a seznámení se s vyšetřovacím spisem, pokud bude uzavřen. Jména dalších svědků nechtěla říci. Do 30. června mají svou práci ukončit také další dvě sněmovní vyšetřovací komise, které se zabývají arbitrážním řízením ve věci CME versus Česká republika a okolnostmi uzavření a vypovězení smlouvy mezi státem a firmou Housing and Construction na výstavbu dálnice D 47.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz