Stavební spořitelny zřejmě nebudou moci tak snadno měnit poplatky
Stavební spořitelny pravděpodobně
budou mít výrazně omezenou možnost měnit poplatky za vedení účtů
stavebního spoření. Počítá s tím novela, kterou minulý týden drtivou
většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna. Novelu nyní dostane
k posouzení Senát. Novela je reakcí na kritiku, podle níž klienti
musejí stavebním spořitelnám platit vysoké a měnící se poplatky.
Některé stavební spořitelny změnu zákona vítají. Údajně povede k
větší průhlednosti účtování poplatků.
Novelu předložil stínový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS). Ten navrhl, aby sazebník poplatků byl součástí příslušných smluv o spoření a spořitelna jej nemohla měnit. Poslanci toto ustanovení trochu zmírnili s tím, že způsob stanovení výše poplatků nebude moci do budoucna být závislý "jen na vůli stavební spořitelny".
"Poplatky, které si stavební spořitelny v současné době počítají za nejrůznější úkony a jejichž výčet se neustále
rozšiřuje, již dávno nejsou drobné položky několika desetikorun, ale řádově jde o stovky a tisíce. Přitom klient je ve smlouvě nebo všeobecných podmínkách ke smlouvě zavázán souhlasit s úpravou ceny těchto služeb ze strany stavební spořitelny bez jakýchkoli omezení," uvedl k novele Tlustý.
Člen představenstva stavební spořitelny Wüstenrot Pavel Pektor míní, že tvrzení Tlustého není objektivní. "Není pravda, že poplatky stavebních spořitelen účtované za vedení účtu spoření činily tisíce korun ročně. Stavební spořitelna Wüstenrot účtuje poplatek, který činí v přepočtu necelých 21 Kč měsíčně," řekl ČTK. Zároveň však dodal, že změna zákona povede k větší transparentnosti a zlepšení postavení klientů, což podle svých slov vítá.
Spořitelna Modrá Pyramida podle své mluvčí Hany Vaněčkové již v lednu letošního roku vydala prohlášení, že poplatky za vedení účtu až do roku 2010 proti nynější úrovni nezvýší. "To se týká jak bezmála jednoho milionu stávajících smluv, tak všech smluv o stavebním spoření a úvěrových smluv uzavřených do konce roku 2005. Poplatek za vedení účtu, spořícího i úvěrového, tak nepřesáhne současných 25 Kč měsíčně," uvedla.
Tlustý podpořil přijetí novely, i když se mu její výsledné úpravy příliš nezamlouvaly. Z původního návrhu totiž mimo jiné vypadlo ustanovení, podle něhož by se v případě převodu smlouvy o stavebním spoření na jinou stavební spořitelnu převáděly sečtené vklady, státní podpora, úroky z vkladů a úroky z připsaných záloh státní podpory snížené o daň z úroků a o úhrady účtované spořitelnou. Nárok na státní podporu by se tak při pokračování
spoření u jiné spořitelny zachoval.
Součástí novely je také ustanovení, podle níž si spořitelny nebudou moci ponechávat úroky ze zálohy státní podpory na stavební spoření. Podle novely úroky mají náležet klientovi den poté, co spořitelna zálohu od ministerstva financí obdržela.
Pokud bude novela přijata Senátem i prezidentem beze změn, nabude účinnosti zhruba tři měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Zdroj: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz