Zahrada u bazénu
Zakomponovat bazén do zahrady není vůbec jednoduché. Lidé si často nevědí rady a bojí se do blízkosti vody vysadit nějaké stromy nebo rostliny, jejichž padající listy by mohly znečišťovat vodu. Přesto není nutné, aby v zájmu zachování čisté vody zahrada působila pustě a prázdně. O tom, jak kolem bazénu vybudovat krásnou kvetoucí zahradu, jsme si povídali se zahradní architektkou ing. Janou Pyškovou.
Paní architektko, bazény v našich zahradách rostou jako houby po dešti. Všimli jsme si však, že terénní úpravy často končí s položením zámkové dlažby nebo teraca. Přitom zahrada u bazénu by si jistě zasloužila více pozornosti.Bazén je velká investice, a proto je skutečně škoda konečnou úpravu odbýt. Bohužel, zákazníkům ve chvíli, kdy se rozhodnou pro bazén, většinou docházejí peníze a začnou šetřit. Ve stejné chvíli ovšem neváhají zvyšovat rozpočet na vnitřní vybavení domu. Je třeba si uvědomit, že pevné povrchy v zahradě — třeba právě teraco u drahého bazénu — již později nebudou chtít doplnit nebo vyměnit a laciný povrch jim zůstane. Nábytek v domě, koberce atd. se dají doplnit později, dlažba většinou jen s obtížemi. Z estetického hlediska je mnohem lepší použít buď keramickou dlažbu, nebo kamenné desky s tryskaným nebo pískovaným povrchem v teplé barevnosti a větších formátech, které nejen vypadají ušlechtile, ale také lépe navážou na okraj bazénu (imitace pískovce). Dlažba nesmí klouzat, musí být samozřejmě mrazuvzdorná. Keramika se vesměs musí pokládat do betonu, kámen může být položen nasucho do štěrkopískového lože. Umožní vám to změny v budoucnu — zvětšování, zmenšování. Nejde ale jen o vzhled. Je třeba se zamyslet nad tím, jak vám je, když bosýma nohama došlapujete na dlažbu u bazénu — v létě se beton rozpálí, v chladnějších dnech, když se jdete vykoupat do bazénu s krytem, vás naopak studí. U vody nejlépe vypadá a je naprosto nejpříjemnější dřevěný rošt, který může sloužit jako lehátko. Zvolíte-li drahé tvrdé dřevo, vydrží vám déle, měkké dřevo (smrk) bude zase mnohem levnější a výměna za deset let vás nebude bolet. Rošt může být přírodní, ale také jej můžete natřít či namořit do barevných odstínů, které máte rádi a hodí se do vaší zahrady — k vodě jsou samozřejmě nejpěknější barvy: modrá, zelená, tyrkysová, smaragdová...
Myslíte, že je možné osadit rostliny až do těsné blízkosti k bazénu? Nebudou ho pak znečišťovat? K bazénům se hodí stálezelené vytrvalé rostliny. Krásně vypadají ty, které připomínají blízkost vody — okrasné traviny, trvalky s výraznými tvary listu, které se vyskytují v přírodě blízko vodních ploch (kosatce, kontryhel atd.). Místo obvyklého mulče z drcené kůry se hodí k pokrytí záhonů drcený kačírek, štěrk nejrůznějších frakcí, oblázky, valouny. Povrch půdy je krytý, takže se do vody nezanášejí nečistoty. Nezapomeňte ale, že vedle bazénu není bažina, a pokud se rozhodnete pro vlhkomilné rostliny (blatouchy, primule, kejklířky), musíte je zalévat víc než ostatní.
Existují nějaké obecně platné zásady při výběru rostlin a stromů k bazénu? Pokud řešíte dilema, zda poblíž bazénu zasadit strom, zvažte si tyto věci: směr větru (nevysazovat strom na návětrné straně příliš blízko bazénu), světové strany (raději ne na východní nebo západní straně, nebojte se jihovýchodu, jihu a severu), blízkost stromů v sousedství (pokud je sousední zahrada plná krásných, vysokých stromů, případně je blízko alej nebo park, už je úplně jedno, co vysadíte do své zahrady, protože listí bude všude stejně víc, než byste si přáli).
Můžete popsat nějaké varianty, jak by zahrada u bazénu mohla vypadat? První — pokud má bazén zajímavý tvar a je kolem něj místo a nemusíte jej bezprostředně clonit, je pěkné nechat jej vyniknout v travnaté ploše.
Třetí — doplnění bazénu osazenou plochou, která bude zdobit, případně clonit. Dominantou zákoutí může být větší keř, skvěle vypadají skupiny velkých i menších travin, které doplní a změkčí větší listy trvalek (kontryhel, vrbovka, kolotočník, blatouchy, funkie, kosatce). Na skupinu může navazovat stříhaný živý plot s podsadbou plazivých stálezelených keřů. Má-li bazén přísné linie, mohou být linie výsadeb měkčí, případně alespoň zalamované (opět jako vždy dbejte, aby tvar záhonu umožnil snadné objíždění sekačkou).
Myslíte, že je vhodné doplňovat zahradu u bazénu i dalšími dekorativními prvky, jako jsou kameny, vodotrysky atd.? Není už bazén sám o sobě dost dekorativní? Komplikovanější tvar, případně mozaika by se měly volit opatrně a tak, aby navazovaly například na okrasnou vodní plochu, jak bylo uvedeno například v dubnové příloze Moderního bytu o bazénech. Opatrně s fontánami, a pokud vůbec, tak raději přírodní, kdy voda tryská ze skupiny kamenů.
Málem bychom zapomněli! Osvětlení v takové zahradě by určitě nemělo hrát podřadnou roli. Co když člověk místo do trávy šlápne jednou nohou do bazénu, že? |
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz