Nový Občanský zákoník - 65. Dědické právo
Úprava dědického práva se v novém kodexu značně rozšiřuje oproti stávající právní úpravě a je založena na větším respektu k projevu vůle zůstavitele. Nově zůstavitel může o svém majetku pro případ smrti pořídit (i) závětí, (ii) dědickou smlouvou či (iii) tzv. dovětkem. Pokud takto zůstavitel nepořídí, dědí jeho dědicové ze zákona.
Závěť je nově možné za určitých specifických podmínek pořídit i (i) ústně, (ii) před starostou obce, (iii) na palubě plavidla či letadla před jejich velitelem a (iv) v ozbrojeném konfliktu či při vojenských operacích před velitelem vojenské jednotky (tzv. privilegované závěti). Závěť může nově obsahovat podmínky, doložení času či příkaz.
Dědickou smlouvou zůstavitel za svého života povolává určitou osobu (druhou stranu dědické smlouvy nebo třetí osobu) za dědice, přičemž touto smlouvou může pořídit jen o 3/4 svého majetku (zbývající 1/4 zůstává volná k pořízení závěti). Dovětkem může zůstavitel nařídit odkaz, stanovit podmínku či doložit čas anebo někomu uložit nějaký příkaz. Odkaz se nařizuje tak, že zůstavitel někomu nařídí, aby třetí osobě (tzv. odkazovníku) vydal předmět odkazu (věc, pohledávku, výživné atd.).
Ustanovení zákona 40/1964 Sb.: §§ 460 a násl.
Ustanovení zákona 89/2012 Sb.: §§ 1475 a násl., 3069 až 3072