Nový Občanský zákoník - 80. Kvitance, dlužní úpis:
Zákoník se vrací k pojmu kvitance a dlužní úpis. Kvitance je potvrzení věřitele o splnění dluhu; odmítá-li věřitel vydání kvitance, je dlužník oprávněn plnění věřiteli odepřít, aniž by se octl v prodlení.
Pokud není prokázán opak, má se za to, že kvitance vydaná na jistinu potvrzuje též zaplacení jejího příslušenství (úroků atp.). Obdobně je vyvratitelná domněnka stanovena pro opakovaná plnění z téhož právního důvodu (např. splátky kupní ceny z kupní smlouvy) – tam se má za to, že ten, kdo předloží kvitanci na plnění splatné později (např. pátá splátka kupní ceny), splnil také to, co bylo splatno dříve (tj. první čtyři splátky téže kupní ceny).
Dlužní úpis je prohlášení dlužníka o uznání dluhu, které je věřitel povinen dlužníkovi při jeho splnění vrátit (případně vydat dlužníkovi potvrzení, že dlužní úpis pozbyl platnosti). I zde kodex přichází s vyvratitelnou domněnkou splnění dluhu v případě, kdy dlužník obdrží dlužní úpis bez kvitance.
Pokud věřitel vydá dlužníkovi kvitanci nebo mu vrátí dlužní úpis, aniž by dlužník dluh splnil, má to za důsledek prominutí dluhu. Proto je třeba bdělosti při nakládání s dlužními úpisy a kvitancemi.
Ustanovení zákona 40/1964 Sb.: § 569 (kvitance), tento institut není upraven (dlužní úpis)
Ustanovení zákona 89/2012 Sb.: §§ 1949 a násl., § 1995