Doručení rozsudku zmocněnci v civilním řízení
Jedním z významných oprávnění účastníka v civilním řízení před soudem je možnost nechat se v řízení před soudem zastupovat na základě plné moci. Zástupcem si může účastník zvolit advokáta, notáře, jedná-li se o člena odborové organizace, tak se může nechat účastník zastupovat v řízení přímo odborovou organizací.
Jedním z významných oprávnění účastníka v civilním řízení před soudem je možnost nechat se v řízení před soudem zastupovat na základě plné moci. Zástupcem si může účastník zvolit advokáta, notáře, jedná-li se o člena odborové organizace, tak se může nechat účastník zastupovat v řízení přímo odborovou organizací. Účastník se může dát zastoupit také kteroukoliv fyzickou osobou, která má způsobilost k právním úkonům v plném rozsahu.
Advokátovi a notáři lze udělit pouze plnou moc k zastupování v celém řízení před soudem (procesní plná moc), advokáti a notáři jako zástupci účastníka v řízení jsou oprávněni nechat se dále zastoupit jiným advokátem, advokátním koncipientem resp. jiným notářem, notářským koncipientem, notářským kandidátem. Účastník udělí zástupci, jejž si zvolil plnou procesní moc písemně nebo ústně do protokolu.
Nechá-li se účastník v řízení zastupovat jinou fyzickou osobou („zmocněncem“), může jí udělit buď procesní plnou moc k zastupování v celém řízení nebo plnou moc pouze pro určité přesně vymezené úkony. Procesní plnou moc nelze omezit. Zástupce, jemuž byla procesní plná moc udělena, je oprávněn ke všem úkonům, které může v řízení učinit účastník.
Účastník řízení může plnou moc odvolat, zástupce vypovědět. Odvolání plné moci účastníkem nebo její výpověď zástupcem jsou vůči soudu účinné, jakmile mu byly účastníkem nebo zástupcem oznámeny; vůči jiným účastníkům řízení jsou účinné, jakmile jim byly oznámeny soudem. Zvolí-li si účastník jiného zástupce, platí, že tím také vypověděl plnou moc dosavadnímu zástupci. Nevyplývá-li z plné moci něco jiného, plná moc zaniká dnem právní moci rozhodnutí, kterým bylo skončeno řízení, pro něž byla udělena.
Významným okamžikem v řízení v před soudem je okamžik doručení písemného vyhotovení rozsudku účastníku řízení. Pouze okamžikem řádného doručení rozsudku může začít počítání běhu lhůty pro podání případných opravných prostředků. Ustanovení § 158 občanského soudního řádu stanoví v odstavci 2, že „Stejnopis písemného vyhotovení rozsudku se doručuje účastníkům, popřípadě jejich zástupcům do vlastních rukou“. Ustanovení § 49 občanského soudního řádu týkající se problematiky doručování zástupcům s plnou procesní mocí říká, že „Má-li účastník zástupce s procesní plnou mocí, doručuje se písemnost pouze tomuto zástupci. Má-li však účastník osobně v řízení něco vykonat, doručuje se písemnost nejen zástupci, ale i jemu“.
Doručí-li soud rozhodnutí pouze účastníku řízení, ač má tento zástupce s plnou mocí pro celé řízení (a procesní plná moc byla soudu předložena ještě před doručením rozhodnutí), jedná se o neúčinné doručení. Jelikož se v tomto případě jedná o doručení neúčinné, nepočíná účastníku běžet lhůta k odvolání, neboť její běh je spojen pouze s doručením řádným tj. účinným.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz