7. 5. 2001
ID: 6906upozornění pro uživatele

EU se pohroužila do svého rozšíření

Na víkendovém neformálním sezení ministrů zahraničí ve švédském hnízdě Nyköpingu byla jména kandidátských zemí skloňována ve všech pádech.

Ačkoli Evropská unie jedná s Českou republikou a dalšími zeměmi o podmínkách jejich přistoupení už třetí rok, vzrušení z tohoto procesu se jejích politiků i novinářů zmocňuje teprve nyní. Na víkendovém neformálním sezení ministrů zahraničí ve švédském hnízdě Nyköpingu byla jména kandidátských zemí skloňována ve všech pádech - a mnozí diplomaté i žurnalisté začali s úžasem objevovat meandry rozšiřovacího počínání.

Český Jan Kavan a jeho kolegové se na nyköpingském náměstí ocitli v těsném sevření novinářského davu, který chtěl najednou vědět, co si myslí o návrzích na odklad volného pohybu pracovníků po vstupu. Zatímco v sobotu bylo náměstí odděleno od světa bariérami, dnes je policisté ze záhadných důvodů odstranili, takže ozbrojení strážcové šéfů diplomacií 28 zemí nervózně kmitali nesourodým davem a rychle mluvili do vysílaček.

Tento improvizovaný happening před kamerami dal možná hlavní smysl několikahodinové události, při níž každý ministr měl zhruba pět minut na to, aby se vyjádřil k "budoucnosti Evropy". Sled osmadvaceti řečníků opět názorně připomněl, jak bude vypadat tato budoucí Evropa v praxi - a jak nutné je vymyslet nějaká nová procedurální pravidla, aby se nezadrhla na pouhých počtech.

Ačkoli Kavan a jeho kolegové řekli před kamerami, jak moc se jim nelíbí návrh Evropské komise na pěti-sedmiletý odklad svobody pohybu pracovních sil po vstupu, své protějšky z EU tím nedojali. Všechno vzrušení kolem rozšíření bylo totiž ryze z domácí kuchyně - ministři se dva dny přeli, jak se dohodnout mezi sebou. Co tomu řeknou ti, jimž je úporně vyráběná společná pozice určena, bylo a zůstává víceméně jedno.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz