Hlasování o důvěře vládě zatím nebude, všichni čekají na sobotu
Kabinet Vladimíra Špidly tento týden
sněmovnu o vyslovení důvěry nepožádá. Premiér se včera večer rozhodl,
že počká přinejmenším do sobotního jednání ústředního výboru
ČSSD. Nejprve tedy otázku politické budoucnosti vlády i Špidly
jako předsedy ČSSD a premiéra posoudí tento stranický orgán.
Už včerejší dopolední jednání klubů ukázala, že koaličním zákonodárcům se nezamlouvají Špidlovy úvahy o tom, že by vláda žádala o důvěru sněmovny ještě před víkendem. Pochopení pro to premiér nenašel nejen u lidovců a unionistů, ale ani u své mateřské strany.
Podle vládních politiků by bylo logické vyčkat do soboty. Tento den má širší vedení ČSSD rozhodnout, zda má ještě Špidla důvěru strany. Pokud ho nejsilnější článek koalice nepodrží, premiér podá demisi a s ním padne i celý kabinet. Na řadě by pak byly další varianty. Nejčastěji se hovoří o menšinové vládě v čele s dosavadním místopředsedou sociální demokracie Stanislavem Grossem, možností je ale více. Záleželo by na prezidentovi Václavu Klausovi, koho by po demisi pověřil sestavením nové vlády, také na záměru ČSSD jako vítěze minulých voleb a její dohodě s ostatními parlamentními stranami.
Neochota ČSSD hlasovat o důvěře vládě je podle politologů motivována snahou nesvazovat si ruce před sobotním jednáním ústředního výkonného výboru. Menší koaliční strany tímto způsobem nechtějí řešit vnitrostranickou krizi sociální demokracie, míní analytici.
Občanští demokraté včera uvedli, že pokud vláda nepožádá o důvěru do čtvrtka sama, vyvolají příští týden hlasování o nedůvěře. Návrh už má ODS hotový. K sesazení kabinetu je v takovém případě nutné získat alespoň 101 hlasů, k získání důvěry stačí vládě nadpoloviční většina přítomných poslanců.
Proti tomu, aby se ještě před víkendem hlasovalo o důvěře kabinetu, hovořily celý den i parlamentní počty. Vládní ani opoziční tábor totiž zřejmě nebudou mít v tomto týdnu dost poslanců na to, aby vládě zajistili buď vyslovení důvěry, nebo nedůvěry. Několik koaličních i opozičních poslanců se z nynější schůze sněmovny omluvilo.
Nad brzkým hlasováním o důvěře nynější vládě byl otazník i kvůli odporu některých koaličních poslanců k současné podobě a směřování kabinetu. Kromě problematického postoje části klubu unie jsou vůči této vládě kritičtí i někteří sociální demokraté. Navíc většina poslaneckého klubu ČSSD dala premiérovi ještě před odpoledním začátkem sněmovní schůze údajně najevo, že kdyby chtěl hlasovat o důvěře před jednáním ústředního výboru, jsou poslanci
ČSSD připraveni tomu ve sněmovně zabránit.
I politici KDU-ČSL a US-DEU včera celý den tvrdili, že za této situace nemá hlasování o mandátu kabinetu smysl. Lidovci uvedli, že kdyby dolní komora přece jen o důvěře vládě rozhodovala, podpořili by ji. Unionisté tak jednoznačnou podporu neslíbili.
Také předseda klubu KSČM Pavel Kováčik ještě před Špidlovým večerním rozhodnutím prohlásil, že vládní žádost o důvěru již tento týden považuje za nepravděpodobnou. Pokud by se hlasovalo, komunističtí poslanci by zřejmě kabinetu důvěru nedali.
Současnou krizi uvnitř ČSSD, která se přenesla na její vládní svazek s křesťanskými demokraty a unionisty, vyvolaly nedávné volby do Evropského parlamentu. Sociální demokraté a unionisté v nich výrazně neuspěli, zato slavila opozice a nezávislí.
Zdroj. ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz