Jednání o kontroverzním návrhu zákoníku práce
Vláda minulý týden přerušila jednání o návrhu
zákoníku práce a bude v něm pokračovat příští týden. Kontroverzní
návrh vítají odbory, ale odmítají zaměstnavatelé. Přijetí nového
zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle
mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové
znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku
1990.
Přerušit projednávání nového zákoníku navrhl vicepremiér Martin Jahn, který chce, aby se na návrhu ještě pracovalo. Návrh podle něj obsahuje prvky, které vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli dělají pružnějšími.
Jednání bylo přerušeno do příštího týdne kvůli některým upřesněním, které bude ještě třeba doladit, řekl na tiskové
konferenci po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Bude podle něj také potřeba, aby při jednání byl přítomen premiér Jiří Škromach.
Zástupci zaměstnavatelů návrh nového zákoníku práce svorně kritizují. "Je to špatná norma, která výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy," řekl v pondělí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Odboráři naopak návrh považují za kompromis, který nezhoršuje postavení zaměstnanců a rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.
Škromach odmítl názor, že by návrh byl "odborářský" a uvedl, že je překvapený politizací postoje zaměstnavatelů k němu. Dodal, že MPSV vyzývalo zaměstnavatele k podílu na přípravě zákoníku práce, ale ti odmítli s tím, že chtějí úplně jiný zákoník. "Očekával bych od zaměstnavatelů více racionality a věcného jednání," poznamenal ministr.
Hospodářská komora uplatňovala 138 připomínek v rámci řádného připomínkového řízení, MPSV je ale nejen nezapracovalo, ale ani neprojednávalo, reagoval prezident komory Jaromír Drábek. "Z procedurálního hlediska považuji za velký nedostatek že u tak důležitého zákona nebyly dodrženy standardní postupy legislativních pravidel vlády, když nebyl vypracován věcný záměr zákona," podotkl.
Zatímco nynější právní úprava je podle MPSV postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce, je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno". To umožní větší liberalizaci v pracovněprávních vztazích a posílí princip smluvní volnosti účastníků těchto vztahů, soudí Beránková.
Zdroj:ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz