Kde se plní shora
Při výběru pračky se nezajímáme jen o technické parametry, případně cenu, ale řídíme se i tím, kolik máme k dispozici místa. Prakticky všichni výrobci se už stačili přizpůsobit tomuto požadavku a nabízejí takzvané úzké pračky, jejichž základna má rozměr pouhých 40 x 60 cm.
Vybrat si můžete mezi dvěma základními kategoriemi praček - s předním a horním plněním. Zatímco úzké pračky s předním plněním byly s velkou pompou uváděny trh jako „úsporní“ sourozenci svých větších příbuzných, pračky plněné shora tiše zůstávají v ústraní. A to přesto, že byly na trhu daleko dříve a v nás vyvolávají vzpomínky na staré neposedné tatramatky, se kterou se pojí mnohá humorná vyprávění o tom, jak při ždímání dokázala stmelovat celé rodiny jenom proto, že jeden člověk ji na místě prostě udržet nedokázal.
Zvláštnosti prostoru Postavíte-li horem plněnou pračku na podlahu, zjistíte, že v drtivé většině případů zabere stejně místa jako pračka plněná zpředu - půdorys má rozměr 60 x 40 cm. Rozdíl je ovšem v orientaci. Pokud nemáte dost místa na šířku, pomůže vám hluboká, ale úzká vrchem plněná pračka. Je ideální pro umístění do různých úzkých výklenků, malých a úzkých koupelen, kde je málo místa sklonit se a plnit pračku zpředu.
Ačkoliv velká většina modelů obou provedení má shodné vnější rozměry (zhruba 40 x 60 x 85 cm), najdou se i výjimky. Například předem plněná pračka WHIRLPOOL AWG 852 je hluboká jen 33 cm a umístíte ji (s trochou nadsázky) i do výklenku po zazděných dveřích. Vyrábějí se i modely, které jsou nižší než běžných 85 cm. Takové najdete u značek ELECTROLUX, CANDY či EUMENIA.
Co řeknou písmena Při výběru mezi značkami se vyplatí zkontrolovat energetický štítek nalepený na pračce. Najdete tu tři písmena, z nichž první označuje energetickou účinnost, druhé účinnost praní, třetí účinnost ždímání. Ideální pračka by byla „tříáčková“ - všechny parametry by měla nejlepší, je však nutné si uvědomit, že například při ždímání by musela mít 1 400 otáček za minutu, což je pro praxi zřejmě zbytečné. Koupíte-li tedy pračku A, A, B, bude mít odstřeďování na 1 200 ot./min., což je naprosto dostačující. Účinností praní A se mohou dnes pochlubit prakticky všechny přístroje už od ceny kolem 15 000 Kč, jinou energetickou náročnost než označenou písmenem A se vám dnes podaří najít jen u některých výrobků v nejnižší cenové kategorii kolem deseti tisíc korun a levnější. Jsou to často výběhové modely, které se obvykle vyprodávají v akcích.
Další technika Pro snadné ovládání pračky se v poslední době začíná hromadně upouštět od poruchových mechanických programátorů. V praxi to znamená, že už nemusíte potomky učit otáčet ovladačem jen na jednu stranu. Navíc elektronické řízení umožňuje dokonaleji optimalizovat prací proces. Pračky v cenových relacích kolem patnácti tisíc korun už dokážou analyzovat množství praného prádla a stupeň jeho zašpinění a podle toho řídit množství vody, rozeznat zbytkovou pěnu a určit tak délku máchání, nepovolí vyvařit vlněný svetr nebo třeba vyždímat hedvábí při 1 200 otáčkách.
V poslední době se už na trhu nesetkáte s vanou ze smaltu. Běžný je nerez a stále častěji se používají takzvané kompozitní materiály, které se u jednotlivých výrobců jmenují různě - silitech (CANDY), carboran (AEG, ELECTROLUX), polinox (BOSCH), polypropylen (FAGOR), polytenax (GORENJE) atd. Proti klasickému nerezu jsou výrazně tišší a špatně vedou teplo, takže omezují tepelné ztráty při praní, čímž se snižuje spotřeba energie. Výrobci se přitom bijí v prsa a tvrdí, že není třeba obávat se nízké životnosti - při diskuzích padají slova jako vesmírný výzkum, materiály pro třetí tisíciletí a mnohé další superlativy. Nevěřící Tomášové zřejmě zvolí nerezovou „klasiku“.
Co uvítáte Majitelé tarifů nočního proudu uvítají u pračky funkci odložený start. Ten umožní nastavit dobu praní na hodinu s levnější sazbou elektřiny. Módní funkcí je také takzvané sprchování prádla. V pračkách vybavených touto funkcí se při otáčení bubnu voda vynáší vzhůru a následně rozstřikuje po povrchu prádla. Tím se podle výrobců dosáhne vyššího účinku praní.
Pro snížení hlučnosti při ždímání a dobré vyvážení pračky se hodí speciální funkce, která nutí buben tak dlouho načechrávat mokré prádlo, až se před ždímáním optimálně rozloží a pračka je vyvážená.
Celý text článku naleznete zde. |
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz