Koupání ve volné přírodě - Druhy míst ke koupání
Jaká je kvalita vody na nádrži nebo řece, kam se chodíte v létě koupat? Kdo a jestli vůbec někdo je za tu či onu lokalitu zodpovědný?
Místa, kde se lidé koupou lze rozdělit podle zákonného statutu té které lokality:
- Koupaliště ve volné přírodě. To jsou taková místa, za které si někdo (takové osobě se říká provozovatel) vzal zodpovědnost a sleduje (přesněji řešeno nechává sledovat) na své náklady jakost vody a zabezpečuje další služby na břehu. Povinně je to sběr odpadků, provoz záchodů a údržba ploch na koupališti, často zajišťuje také sprchy a převlékací kabiny. Povinnosti provozovatelů jsou stanoveny zákonem 258/2000 Sb. a vyhláškou č. 135/2004 Sb. Většinou se na koupalištích ve volné přírodě vybírá vstupné. Jejich seznam lze najít rovněž na těchto stránkách.
- Povrchové vody využívané ke koupání. Významné koupací oblasti, které nemají provozovatele, ale které využívá ke koupání větší počet osob a které Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí zařadilo na seznam sledovaných míst (vyhláška č. 159/ 2003 Sb.). V praxi vůbec nemusíte poznat rozdíl od koupališť ve volné přírodě. Nevybírá se však na nich vstupné. Starost za kontrolu jakosti vody má krajská hygienická stanice. Četnost a rozsah sledovaných ukazatelů je stejný jako na koupalištích ve volné přírodě. Vybavenost bývá obecně menší než u koupališť ve volné přírodě (není předepsána zákonem).
- Ostatní vodní plochy. Samozřejmě je možné se koupat i jinde než na koupalištích ve volné přírodě nebo na koupacích oblastech. Můžete se koupat v podstatě kdekoli, kde to není zakázáno. Tomu se říká obecné užívání vod. Kvalita vody z hlediska využití pro vodní rekreaci a koupání není nikým sledována! Koupání zde probíhá na vlastní riziko koupajícího se, zodpovědnost za koupání dětí nesou rodiče.
- Pro úplnost je třeba ještě vysvětlit pojem umělá koupaliště, i když údaje o jakosti vody v umělých koupalištích na těchto stránkách nenaleznete. Mezi ně patří kryté bazény a většina venkovních bazénů (pokud je v nich voda upravována). Požadavky na jakost vody v těchto koupalištích jsou přísnější než u koupališť ve volné přírodě. Provozovatel má za povinnost upravovat a kontrolovat vodu tak, aby kvalita vody odpovídala stanoveným předpisům.
Kdy se sleduje jakost vody na koupališti ve volné přírodě nebo na koupací oblasti? Odpověď je jednoduchá: v koupací sezóně. A co je koupací sezóna? Podle vyhlášky č. 135/2004 Sb.definice zní: „Koupací sezónou je vzhledem ke klimatickým podmínkám časový úsek, obvykle od začátku června do konce srpna.“ To znamená, že koupací sezóna je doba, ve kterém je koupaliště provozováno (má-li provozovatele) nebo je nutno v závislosti na místních zvyklostech a klimatických podmínkách počítat s větším počtem koupajících se osob u povrchových vod využívané ke koupání podle vodního zákona. Koupací sezóna se stanovuje individuálně pro každé koupaliště.
Zdroj: MZ ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz