Nokia 6820 - jedna z nejlepších (megarecenze)
Nástupce Nokie 6800 je menší, hezčí a lepší. Rozevírací plnohodnotná klávesnice zůstala. Výrobce do telefonu přidal integrovaný fotoaparát a konečně bluetooth. Nokia 6820 nás příjemně překvapila.
Pamatujete si na Nokii 6800? Poprvé jsme ji mohli spatřit 4. listopadu 2002, tehdy Nokia v Mnichově představila minimálně pět novinek, které měly za úkol rozšířit právě vznikající řadu Series 40. Mobil způsobil pravé pozdvižení, ne ani tak svým designem, jako spíš podivnou koncepcí, která skrývá plnohodnotnou alfanumerickou klávesnici. Díky tomu jste s telefonem mohli pořádat závody v psaní zpráv všeho druhu.
Předchůdce v podobě Nokie 6800
Dva nástupci
Postupme v našem historickém exkurzu dále. Zhruba o rok později dostal model 6800 nástupce. A nebyl to následník jeden, nýbrž rovnou dva – 6810 a 6820. Z jejich označení můžeme usoudit, že nás nečeká nic velkolepého, oba telefony považujeme spíše za omlazení a rozvětvení modelové řady. Vzhledově vycházejí ze svého staršího modelu, jejich design se liší pouze detaily, stejně tak i funkční výbava, přesto jsou oba tady.První z dvojčat se od předchůdce liší nejméně, tedy alespoň po designové stránce. Rozměry zůstaly zachovány, nová je pouze barevná kombinace. Uvnitř se setkáváme s EDGE a po dlouhé době také s bluetooth. Nokia 6810 se u nás ovšem prodávat nebude, proto nám nezbývá nic jiného, než se zaměřit na model 6820.
Nokia 6810 je od předchůdce téměř k nerozeznání
Nokia 6820 nabízí trošku víc designérské invence
Dlužno říci, že je skutečně o co stát. Jak lze odhadnout z číselného označení, změn je u druhého modelu podstatně víc. Oproti Nokii 6810 sice postrádá FM rádio, místo toho ale nabízí integrovaný fotoaparát. Druhý a poslední rozdíl je v použítém akumulátoru, ten nabízí kapacitu 850 mAh (oproti 1000 mAh u 6810) a podle Nokie vydrží deset dnů v pohotovosti a sedm hodin při hovoru.
Vestavěný fotoaparát v akci
Vzhled a design
Začneme u vnějšího designu, to je na celé modernizaci tím nejzajímavějším. Nokia 6820 je v první řadě menší, a to ve všech směrech, konkrétní rozměry jsou 107 x 47 x 20 mm a hmotnost 100 gramů. Modely 6800 a 6810 mají 119 x 55 x 23 mm a 122 gramů, což je o hodně víc, právě velikost byla předchozímu modelu vytýkána. Nokia 6820 už zkrátka není přerostlým kusem mobilu, rozměrově ji můžeme postavit vedle ostatních Nokií a jiných konkurenčních telefonů. Musíme vzít ovšem na vědomí, jakéžto překvapení skrývá uvnitř.
Nokia 6820 je o dost menší než předchůdce
Mám na mysli plnohodnotnou klávesnici (QWERTY), kterou získáte překlopením „malé“ klávesnice směrem nahoru, tak jak to můžete vidět na obrázku. Zatímco u Nokie 6800 jste museli kvůli silné pružině pořádně zabrat, v tomto případě není potřeba vynaložit tolik síly, musíte ovšem nalézt škvíru, která mobil zhruba vprostřed spodní části rozděluje. Úspěšné překlopení je charakterizováno jemným cvaknutím a pootočením displeje o devadesát stupňů.
Stačí malý trik a kouzlo je na světě
Barevné provedení mobilu je podle mě svěží a moderní, zaujme téměř všechny věkové kategorie. Šedomodrá kombinace se bude líbit. Na zadní straně můžeme zpozorovat prvky bílé, tato barva ovšem mobil trošku znehodnocuje. Změnou prošla i klávesnice, která má nyní trošku jiné rozestavení tlačítek, ty jsou teď víc u sebe. Rozkládací klávesnice je stejná – ovšem menší.
Nahoře u reproduktoru se nacházejí ještě další dvě tlačítka, to vpravo slouží pro zapnutí a změnu profilu, levé využijeme hlavně v otevřeném stavu. Kromě známého konektoru Pop-Port se po stranách už nic zajímavého neobjevuje, snad jen infračervený port na pravém boku přístroje a otvor pro poutko nahoře.
Telefon nepoužívá systém výměnných krytů, jeho konstrukce je tedy celkem zdařilá, byť je z větší části z plastu. Klávesnice se u zavřeného telefonu nehne a ani s rozevřeným mobilem si na konstrukci nemohu stěžovat.
Dvojí klávesnice
Zatímco u Nokie 6800 jsme základní číslicovou klávesnici kritizovali, během vývoje nového modelu se toho dost změnilo. Tlačítka jsou větší a přístupnější, mají poněkud vyšší zdvih, psaní je ovšem přesné a bezproblémové.Trošku odlišný je joystick a umístění zeleného a červeného telefonku pro volání. Tato tlačítka můžeme nalézt u alfanumerické klávesnice, zatímco model 6810 je má více u displeje pod dvojicí kontextových tlačítek. Joystick je pětisměrný, můžete ho tedy mačkat a potvrzovat tím vaši volbu. Pohybem joysticku do čtyř stran lze vyvolat vestavěný fotoaparát, spustit kalendář, otevřít telefonní seznam nebo zahájit psaní SMS.
Po překlopení malé klávesnice se před vámi rozloží plnohodnotná klávesnice, která má podobně rozložení tlačítek jako na počítači. Klávesnice je rozdělena na dvě části, při psaní se rozevřený telefon drží v dlaních a tlačítka se ovládají palci. Jejich malý zdvih dovoluje psát velmi přesně, každé stisknutí velmi dobře ucítíte. Psaní všemi deseti není možné. Levé křídlo klávesnice je totiž „ve vzduchu“ a bez opory z druhé strany nelze jeho tlačítka stisknout.
Rozložení tlačítek je klasické: ve třech řadách jsou písmena, horní řádek skrývá číslice a speciální znaky, úplně dole najdete rozdělený mezerník a tlačítko pro změnu velikosti písma. Na klávesnici je tlačítko pro odřádkování, pro mazání, stisknutím klávesy v rohu můžete aktivovat nebo vypnout podsvětlení. Na psaní s velkou klávesnicí Nokie 6800 si musíte trochu zvyknout, nebude to ale dlouho trvat. Já osobně jsem si zatím nezvyknul a textovky škrábu běžným způsobem, podle zkušeností majitelů starších modelů 6800 prý lze jakýkoli text napsat rychleji než v běžném případě.
Kvalita a provedení displeje
Barevný displej vychází opět ze starších mobilů řady Series 40. Je pasivní, nabízí 4096 barev a rozlišení 128 x 128 bodů, oproti předchůdci je ovšem menší – jeho rozměry jsou 27 x 27 mm. Kvalitou patří spíše k těm horším. Displej je sice ostrý, když jsem ho však srovnal s Nokia 6100, zdálo se mi, že bílá utíká spíše do žluté. Pohyb v menu je navíc oproti jiným Nokiím o něco pomalejší. Snad to vyřeší nová verze firmwaru.Nechybí funkce Bezpečnostní klávesnice, která po odemknutí tlačítek požaduje zadat bezpečnostní kód. Automatické zamykání kláves je rovněž přítomno.
Pokud chcete na displeji vidět název operátora, musíte volit světlejší obrázkové tapety, písmo na displeji je černé. Pro zvýraznění úrovně signálu a stavu baterie lze v nabídce vybírat mezi několik barevnými schématy – mají samozřejmě vliv i na barevnost samotné nabídky. Po patnácti sekundách nečinnosti zhasne podsvětlení displeje a po nastavené době se na něm objeví spořič v podobě digitálních hodin.
Co se týče struktury základní nabídky, kromě klasických velkých ikon, kdy jedna zabere celý displej, je k dispozici i maticové menu. Práce s ním je rozhodně rychlejší. Stále navíc fungují číselné klávesové zkratky, kterými se rychle dostanete k požadované funkci.
Do menu se dostanete stisknutím joysticku, směrem do stran se posunujete mezi položkami a stiskem je opět otevíráte. Pravá funkční klávesa slouží k návratu zpět. Nokia 6820 má spolu s modelem 7600 tři funkce ve stavovém řádku. Potvrzovací joystick je zkrátka to pravé ořechové, bez něj si už ovládání nedovedu představit. Díky tomu si můžete obě kontextové klávesy naprogramovat dle svého gusta. Zatímco levá klávesa obsahuje uživatelskou nabídku, do které lze poskládat nejčastěji používané funkce, pravé klávese můžete lze přiřadit jednu libovolně zvolenou funkci.
Telefonujeme
Oproti Nokii 6800 je novinka triální, nabízí tedy podporu sítí GSM 900/1800/1900 MHz, z čehož poslední frekvence je použitelná i v Americe. Zvuk hovoru je čistý a vyvážený, stejně jako s použitím vestavěného handsfree. Jednotlivé hovory můžete i nahrávat, a to do délky 100 sekund.Do telefonního seznamu se nejrychleji dostanete stiskem navigačního tlačítka směrem dolů. Prostředí je stejné jako u ostatních Nokií. Vyhledávání je možné postupným psaním jména, adresář je vícepoložkový. Velmi pozitivní zprávou je fakt, že počet kontaktů není konkrétně omezen, paměť o kapacitě 3,5 MB je sdílená pro všechno. Telefonní seznam se může zobrazovat buď souběžně (zároveň ze SIM karty i telefonu) nebo zvlášť.
Ke každému jménu můžete uložit až pět telefonních čísel (normální, mobilní, domů, kancelář a fax), e-mailovou adresu, webovou adresu, poštovní adresu a stručnou poznámku. Kontakt také můžete opatřit hlasovou jmenovkou pro hlasové vytáčení nebo obrázkem, který se zobrazí při příchozím hovoru. Jednotlivé kontakty lze řadit do skupin, u kterých můžete nastavit specifické vyzvánění.
V nastavení vyzváněcích profilů je možné vybrat, které skupiny budou vyzvánět a které jen tiše poblikávat. Stejně jako u všech jiných Nokií, i zde jsou k dispozici časové profily, u nichž lze nastavit dobu, kdy se deaktivují a telefon se dostane zpět do předchozího vyzváněcího profilu. Polyfonní melodie jsou 16hlasé. Zvláštní zvuk lze nastavit oznámení o příchozí textové zprávě.
Píšeme SMS
Při psaní textovek na zavřené klávesnici lze použít český slovník T9. Píše s diakritikou, které se však naštěstí neodesílá, proto můžete využít plnou délku textové zprávy. Editor při psaní odpočítává od 160 znaků a zároveň vidíte, do kolika zpráv bude rozdělena. Maximální délka dlouhé zprávy je 459 znaků. U zpráv lze obecně nastavit dva druhy písma, v případě velkého písma se na displej vejde pět řádků textu, pokud zvolíte malé, můžete se kochat až osmi řádky.
Nokia 3200 samozřejmě podporuje i multimediální zprávy MMS. Ememesky lze stránkovat, do každé části vložit až tisíc znaků a přidat obrázek a zvukový klip. Editor však neukazuje, jak bude výsledek vypadat, místo obrázku nebo zvuku vloží jen textový odkaz. Pro prohlédnutí výsledné MMS je nutné z nabídky vybrat položku Náhled.
K dispozici je také e-mailový klient, jde o standardní javovou aplikaci, kterou nalezneme i u jiných Nokií Series 40. Klient komunikuje prostřednictvím POP3, IMAP4 a SMTP. Lze používat až deset e-mailových účtů, aktivní může být pouze jeden.
Digitální fotoaparát
Objektiv vestavěného fotoaparátu se nachází na zadní straně přístroje. Spoušť se ovládá jak jinak než joystickem. Zvládne fotit v nejvyšším rozlišení 352 × 288 bodů ve třech stupních kvality, volbou Portrét lze rozlišení snížit na 80 x 96 pixelů. K dispozici je noční režim a desetisekundová samospoušť. V nabídce lze zvolit, zdali se má při vyfocení snímku ozvat zvuk závěrky, nebo jestli má být mobil zticha.
Ukázky pořízených fotografií:
Fotografie se ukládají do tradiční složky pod názvem Galerie. Z telefonu je můžete poslat buď jako MMS, nebo do počítače prostřednictvím infraportu či bluetooth. Taky můžete využít balíčku PC Suite a stáhnout je přes kabel. Ten jsme ovšem neměli k dispozici, proto jsme tuto možnost nemohli vyzkoušet. Snímky můžete upravovat už v telefonu, lze do nich ukládat text nebo je různě rámovat.
Nokia 6820 umí pořizovat i krátké video se zvukem (lze ho vypnout). Jeho délka může být standardně patnáct sekund (95 kB) v rozlišení 176 x 144 bodů a formátu 3GP. Můžete ovšem nastavit velikost maximální, tím pádem bude nahrávat až do konce paměti.
Organizace času
Veškeré nástroje sloužící k plánování času nalezneme ve složce Organizér. Začneme budíkem. Ten nabízí pouze jednoduché nastavení. Pro buzení lze sice použít jakoukoli melodii, budíček ovšem opět není opakovaný. Tento neduh už bude brzy z mobilů finského výrobce odstraněn, například Nokia 6230 už opakovaný budíček má. Když si budíku minutu nevšimnete, nebo použijete funkci Dospat, dá vám přibližně na deset minut pokoj a potom se ozve znovu.
Vestavěný kalendář se standardně prezentuje v měsíčním pohledu, v nabídce má ale místo i nové týdenní zobrazení. Jednotlivé události jsou v něm rozděleny podle dnů a hodin, každý typ má svoji vlastní ikonu.
A jaké jsou typy událostí, jež lze vložit do kalendáře?
Jednání:
Volat: Zadáte, nebo z telefonního seznamu vyberete telefonní číslo a nastavíte čas včetně připomenutí. Rovněž u volání lze nastavit opakování.
Narozeniny: Telefon požaduje zadání jména a data narození, případně nastavení upozornění. Signál se může ozvat přesně v den události, ale také s denním až týdenním předstihem, případně v pevně zadané datum. U Narozenin se rovnou aktivuje roční opakování a v kalendáři u položky uvidíte, kolik bude dotyčnému zrovna let.
Poznámka: Zadáte text (až 256 znaků) a datum začátku a konce. Lze také nastavit upozornění a opakování.
Upomínka: Jednoduché upozornění, kde zadáte jen text a čas.
Ve výbavě dále nechybí Úkoly a Peněženka, kde lze spravovat různá hesla a přístupy například k platebním kartám. K dispozici jsou také Poznámky, z nichž jedna může mít až tři tisíce znaků. Poznámku lze posléze poslat v textové nebo multimediální zprávě, anebo přes infraport či bluetooth do počítače.
Nesmíme taky zapomenout na kalkulačku, odpočítávání, stopky a hlasový záznamník. Ten umí nahrávat poznámky v délce 100 sekund. Nahrávky lze poslat v MMS, nebo přes infraport či bluetooth.
Zábava
V mobilu je několik známých her, já osobně jich mám konkrétně v telefonu šest, další aplikace jsou na cédéčku. Nokia 6820 samozřejmě podporuje Javu. Ukázku možností této platformy představují nainstalované aplikace – Světový čas, Konventor jednotek a program pod názvem Investice. V tomto ohledu je Nokia 6820 manažerským telefonem až do morku kosti.
Jak jsme už řekli, telefon se chlubí pamětí o kapacitě 3,5 MB, která je sdílená pro kontakty, textové zprávy, multimediální zprávy, vyzváněcí tóny, obrázky, videoklipy, záznamy do kalendáře, seznam úkolů a aplikace.
Datové přenosy
Technickou vyspělost mobilu dokládá i podpora datových přenosů. K dispozici je GPRS, HSCSD i EDGE. Rychlost GPRS výrobce neuvádí, podle nás je ovšem standardních 3+2 (třída 6), Nokia totiž u svých nejnovějších modelů nabízí rychlejší třídu 10 (4+2), proto už zřejmě nechce propagovat pomalejší GPRS. K počítači se telefon umí připojit přes kabel, infračervený port nebo bluetooth. Wapový prohlížeč je ve verzi 2.0. Pro komunikaci s počítačem je k dispozici PC Suite ve verzi 5.65 se všemi standardními aplikacemi.Lepší než jsme čekali
Zatímco z předchůdce v podobě Nokie 6800 jsme moc nadšeni nebyli, u modelu 6820 je tomu právě naopak. Telefon nás velmi mile překvapil. Jedná se o profesionální nástroj, který po designové stránce zaujal téměř každého, komu jsem ho ukázal. Největší inovací je celkové zmenšení přístroje a taky pětisměrný ovládací joystick, s jehož pomocí telefon nabízí nadstandardní možnosti nastavenjí uživatelské nabídky.K tomu všemu máme k dispozici skrytou QWERTY klávesnici, s níž lze psát rovnou seminárky. K tomu připočítejme bluetooth a integrovaný fotoaparát. Těžko říci, co bychom tomuto přístroji mohli vytknout, snad jen průměrný displej a ne moc velkou rychlost. Uvítal bych taky integrované FM rádio. Nokia 6820 každopádně patří mezi nejlepší telefony Series 40, v našem žebříčku ji o chlup poráží akorát modely 6220 a 7600.
Cenu přístroje zatím neznáme, do prodeje má ovšem přijít už tento měsíc. V zahraničí se Nokia 6820 prodává okolo 13 – 14 tisíc, tak uvidíme, jakou cenovou politiku nasadí české zastoupení Nokie.
Nenechte si ujít kompletní galerii obrázků v poslední kapitole.
Plusy a mínusy
+ velikost
+ druhá klávesnice
+ bluetooth
– průměrný displej
- malá rychlost telefonu
- GPRS pouze 3+2
Podrobné technické parametry naleznete v našem katalogu mobilů.
Obrázková galerie
Při přípravě recenzí nafotíme, stáhneme a upravíme mnohem víc obrázků, než se nakonec v článku objeví. Pro někoho ale mohou být zajímavé, proto všechny použité i nepoužité obrázky nabízíme na jednom místě: v obrázkové galerii
Oficiální fotky
Vlastní obrázky MobilManie
Displeje
Zdroj: www.mobilmania.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz