Penta má zájem o státní podíl v OKD
Společnost Penta Finance z česko- slovenské finanční skupiny Penta se chce zúčastnit privatizace ostravské těžební firmy OKD a žádá, aby s ní o tom vláda a Fond národního majetku začaly vyjednávat. Dopis, ve kterém firma projevila zájem o akcie státu v největším tuzemském černouhelném producentovi, Penta doručila fondu, sdělila společnost. Za přibližně 46 procent akcií státu je Penta ochotná nabídnout nejméně 1,8 miliardy korun.
Mluvčí FNM Petra Krainová potvrdila, že fond dopis od Penty obdržel. FNM ale podle ní vzhledem k exkluzivnímu vyjednávání s Karbon Investem jednání s jiným zájemcem nezahájí. Majoritní vlastník dolů Karbon Invest není podle mluvčího Jiřího Hrabovského zájmem Penty znepokojen. Se zahájením exkluzivního vyjednávání s Karbon Investem vláda souhlasila ve svém usnesení loni 12. listopadu.
Penta v dopise upozornila na to, že prodej OKD cestou exkluzivních jednání se společností Karbon Invest a bez vyhlášení otevřeného výběrového řízení by musel být považovaný za veřejnou podporu. Vyloučení jiných zájemců je podle člena představenstva Penta Group Jaroslava Haščáka v rozporu se současnou českou legislativou a ustanoveními Evropské unie.
"Proto žádáme vládu ČR a FNM ČR o zahájení jednání s naší společností s ohledem předložení konkurenční nabídky na získání OKD," dodal Haščák.
Penta je podle Haščáka připravená deklarovat svůj seriózní zájem o získání akcií OKD složením dohodnuté peněžní sumy jako záruky, když to bude nutné. "I když v současnosti nemáme k dispozici informace a podklady potřebné na uskutečnění řádného ocenění prodávaného majetku pro svoji nabídku, předpokládáme, že námi nabídnutá cena za privatizovanou majetkovou účast státu bude nejméně 1,8 miliardy českých korun," uvedl Haščák.
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac uvedl, že je právem vlády rozhodnout o tom s kým bude exkluzivně vyjednávat. "Není to nic nečistého, nic, co by bylo v rozporu se zákony," zdůraznil.
Mluvčí FNM Petra Krainová připomněla, že pokud by nebyla akceptována nabídka společnosti Karbon Invest, státní podíl by se prodával jinou cestou, pravděpodobně veřejnou soutěží.
"To je něco, co slyším poprvé. Ale nabídka Penty nás nechává úplně klidnými," reagoval mluvčí dolů Jiří Hrabovský. Podle něj Karbon Invest postupoval při odprodeji státního podílu v OKD přesně v duchu vládního usnesení. "V současné době očekáváme vyjádření FNM a vlády k nabídce, kterou jsme učinili v závěru jednání," dodal.
Česko-slovenská skupina Penta, která se ucházela také o koupi státního podílu v hnědouhelných Severočeských dolech, vychází podle Haščáka ve svém zájmu o OKD z dlouhodobých zkušeností v oblasti investování a restrukturalizace. Penta naposledy získala prostřednictvím společnosti PPC Holding od slovenského fondu národního majetku 90 procent akcií společnosti Paroplynový cyklus Bratislava.
Finanční a investiční skupina Penta prostřednictvím svých projektů zaměstnává asi 15 tisíc zaměstnanců. Objem aktiv celé skupiny činí 10 miliard korun.
Vláda počátkem března rozhodla o tom, že kvůli nízkým nabídkám zastaví privatizaci Severočeských dolů. Skupina J&T v soutěži nabídla za 55 procent akcií Severočeských dolů 6,83 miliardy korun. Penta nabídla původně 5,4 miliardy korun a Appian Group 4,8 miliardy. Znalecký posudek, který má k dispozici FNM, určil spodní hranici ceny na 7,5 miliardy korun.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz