Porota HN: nejvlivnější Čech je Václav Klaus
NADTITULEK: KDO JE NEJVLIVNĚJŠÍ ČLOVĚK V ČESKU? HN SE ZEPTALY ŠESTNÁCTI POROTCŮ, ...... VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ Z BYZNYSU, POLITIKY, MÉDIÍ A VEŘEJNÉHO ŽIVOTA
Skóre: | 0.73 |
---|---|
Název zdroje: | Hospodářské noviny |
Datum vydání: | 08.03.2007 |
Nadpis: | Porota HN: nejvlivnější Čech je Václav Klaus |
Strana: | 4 |
Rubrika: | z domova |
Oblast: | Celostátní deníky |
Zpracováno: | 08.03.2007 05:31 |
Identifikace: | DCHN20070308010011 cz |
Klíčová slova: | ústava (3x), zákonů, ústavu, právníka, advokát |
NADTITULEK: KDO JE NEJVLIVNĚJŠÍ ČLOVĚK V ČESKU? HN SE ZEPTALY ŠESTNÁCTI POROTCŮ, ...... VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ Z BYZNYSU, POLITIKY, MÉDIÍ A VEŘEJNÉHO ŽIVOTA
Dvoustranu připravili: Robert Břešťan a Vladimír Šnídl
Nejvlivnějším Čechem současnosti je podle poroty Hospodářských novin prezident Václav Klaus.
HN oslovily významné osobnosti českého byznysu, politiky, médií i veřejného života a slovo "vliv" jim přitom záměrně nedefinovaly. Nominace pětice nejvlivnějších Čechů byla proto výhradně na nich.
"Vliv chápu jako schopnost změnit, budu-li chtít, určitým směrem rozhodování jiných lidí. Svého druhu neformální moc a autoritu," říká bývalý politik a novinář Vladimír Mlynář. Podtrhuje tím i fakt, že mezi nejvlivnější zařadil vysoko právě Klause. Ten sice velké výkonné pravomoci nemá, těší se ale veřejné popularitě i autoritě.
"Václava Klause mnoho lidí akceptuje, bere jako autoritu, ale to nutně neznamená, že skutečně ovlivňuje dění zejména v hospodářské či i politické oblasti. Ovlivňování dění je často spíše otázkou zákulisí," říká spoluautorka knihy Moc, vliv, autorita Eva Bedrnová z katedry psychologie a sociologie řízení Vysoké školy ekonomické v Praze.
"Důležitou roli hraje viditelnost osoby a to, aby její názory byly obecně známé. Vliv na veřejné mínění se prohlubuje, když má veřejnost k dané osobnosti pozitivní vztah. Ale obecně vzato popularita nutně neznamená vliv," upozorňuje Jan Červenka ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Neviditelní mezi vlivnými
"Je smutnou skutečností, že ti nejvlivnější zůstávají zpravidla v anonymitě. Jsou to často ti nejbohatší, kteří se nikde neprezentují," myslí si předseda Akademie věd Václav Pačes. Podobně věc vidí i ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. "Skutečně vlivní svou identitu spíše skrývají. Jejich jména probleskují jen tu a tam, média po nich kupodivu příliš nepátrají," říká Ježek. Za skupinou "neviditelných" podle něj následují lobbisté a majitelé P. R. agentur. Až poté politici a média.
Příkladem málo viditelných, ale vlivných je majitel impéria PPF Petr Kellner, nejbohatší Čech, kterého před rokem časopis Forbes zařadil jako prvního Čecha na seznam nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem 2,7 miliardy dolarů. Muž, který je široké veřejnosti prakticky neznámý a i v médiích se pravidelně střídá jen jediná jeho fotografie, v minulosti ovládal TV Nova, nyní mimo jiné Českou pojišťovnu či společnost Home Credit.
Druhé místo po prezidentu Klausovi patří jeho předchůdci Václavu Havlovi, jehož autorita a vliv jsou patrné především v zahraničí. "Oběma našim prezidentům lze naslouchat, oba mají co říct. A oběma také nasloucháme. Vliv tedy mají," poznamenává další z porotců Vladimír Beneš, přednosta Neurochirurgické kliniky v Ústřední vojenské nemocnici. "Podobu současné české společnosti ovlivnil a stále ovlivňuje bezesporu Václav Klaus. Podobat by se mu chtěl Miloš Zeman, ale moc mu to nejde," říká jeden z porotců, který však nechce spojovat své jméno s konkrétní volbou.
Politici a jejich eminence
Vysoko jsou i další vrcholní politici - premiér Mirek Topolánek, šéf opozice Jiří Paroubek i ministr financí Miroslav Kalousek. Své místo ale mají i "šedé eminence". Zatímco před několika lety se v žebříčku časopisu Reflex objevil vysoko tehdejší šéf poradců Miloše Zemana Miroslav Šlouf, nyní je to Topolánkův blízký spolupracovník Marek Dalík. "Pan Dalík ovlivňuje premiéra, což je nejvlivnější osoba ve státě. A on sám v televizi přiznal, že by měl radám pana Dalíka věnovat více pozornosti," říká Rostislav Vyzula, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. V hodnocení se naopak neobjevuje žádný představitel církve, nikdo z porotců si při svém výběru překvapivě nevzpomněl ani na guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu. Vysoko v žebříčku je naopak Petr Dvořák, ředitel TV Nova, jejíž zpravodajství sleduje denně takřka polovina populace.
Pohled na Česko zvenčí ovšem nabízí zcela odlišný pohled. Politolog Igor Lukeš žijící v USA poslal bez bližšího komentáře svůj seznam nejvlivnějších Čechů: Milan Kundera, Madeleine Albrightová, Václav Havel, Emil Zátopek a Miloš Forman.
1. Václav Klaus (65)
Před týdnem oznámil své odhodlání stát se českým prezidentem i ve druhém funkčním období. Jeho šance na zvolení jsou značné. Stejně jako jeho autorita, neformální vliv a veřejná popularita. Omezené prezidentské pravomoci dokáže beze zbytku využívat - v povolebních jednáních i častými vety zákonů.
snímky: archiv HN
2. Václav Havel (70)
Vliv a autorita českého exprezidenta a dramatika jsou patrné především v zahraničí. Patří mezi celosvětově nejznámější Čechy, jeho názory a komentáře jsou vyhledávané a respektované i na domácí scéně. V mezinárodním hlasování časopisu Prospect v roce 2005 skončil jako čtvrtý nejvlivnější intelektuál světa.
3. Petr Kellner (42)
Loni ho časopis Forbes jako prvního Čecha zařadil na seznam dolarových miliardářů. V médiích je neviditelný, veřejnosti je prakticky neznámý. V minulosti ovládal televizi Nova, nyní vlastní mimo jiné Českou pojišťovnu či firmu Home Credit. Úspěšně podniká i v Rusku. Jeho majetek je odhadován na 80 miliard Kč.
4. Mirek Topolánek (50)
Z titulu své funkce je mužem s největšími pravomocemi ve státě. Tak alespoň Mirka Topolánka vidí česká ústava. Jako předseda vlády má přístup k tajným informacím, navrhuje a odvolává ministry, řídí vládu, která může odvolávat šéfy státních i polostátních podniků. Vztah s prezidentem Klausem nemá ideální. V průběhu povolebních jednání byl pod silným tlakem "z Hradu". Předsedou ODS je od roku 2002, loni na podzim funkci obhájil. Jeho vláda získala důvěru sedm měsíců po volbách.
Foto - archiv HN
5. Petr Dvořák (42)
V minulosti se v podobných žebříčcích na výsluní vyhříval vládce televize Nova Vladimír Železný. Vysoko se pohybuje i nynější ředitel Petr Dvořák. Jejich role jsou přitom stěží srovnatelné. Železný ve svém "one man show" Volejte řediteli bez obalu sděloval národu své názory a hodnocení politiky a veřejného života. Dvořák vystupuje výhradně jako manažer. Jeho vliv spočívá hlavně ve formální roli "vládce" nejsledovanější televize, která si také nejvíce ukrajuje z koláče televizní reklamy.
Foto - archiv HN
6. Jiří Paroubek (54)
Bývalý premiér a předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD v povolebním jednání sice neuspěl a sociální demokraty po červnových volbách do vlády nedostal, jeho pozici však blížící se sjezd strany zřejmě jen potvrdí. Paroubek plánuje rozsáhlou modernizaci strany, která má zajistit budoucí úspěchy. Sám zatím neúspěšně aspiruje na post předsedy Poslanecké sněmovny. Důkazem ztráty vlivu spojeného s mocí mohou být nynější spory o odměnu pro právníka Zdeňka Altnera.
Foto - archiv HN
7. Zdeněk Svěrák (71)
Zástupce nejslavnějšího Čecha na Zemi - Járy Cimrmana. Vystudovaný češtinář je už čtyři dekády hercem a uměleckým vedoucím Divadla Járy Cimrmana. Jediný zástupce "showbyznysu" v žebříčku HN. Oblíbený herec a scenárista, jehož jméno se v minulosti objevilo i mezi "divokými" návrhy na prezidentské kandidáty. Média se mu nyní věnují především v souvislosti s novým filmem Vratné lahve, který režíroval jeho syn Jan. Stejná spolupráce vynesla v roce 1997 cenu Oscar za film Kolja.
snímky: archiv HN
8. Jiří Janeček (50)
Jako generální ředitel České televize má hlavní slovo v nejdůležitějším českém veřejnoprávním médiu. Podle loňského průzkumu CVVM považuje veřejnost ČT za nejvlivnější médium. Nakolik je naopak televize pod politickým tlakem, se odhaduje těžko. Janeček dává rozhovory jen velmi výjimečně. Bez větších problémů však přežil nedávnou aféru s finančním ředitelem Františkem Lambertem a jeho milicionářskou minulostí.
Foto - archiv HN
9. Miroslav Kalousek (46)
Jména ministrů financí se v podobných žebříčcích objevují pravidelně. Kalousek aktuálně šéfuje resortu odpovědnému za 1,07 bilionu státního rozpočtu. Má ale i leccos navíc. Navzdory tomu, že loni v létě to vypadalo na odchod z politického výsluní, má silné slovo jak v KDU-ČSL, tak ve vládě. Premiér Topolánek ho respektuje jako politika i odborníka. V parlamentním zákulisí se Kalousek vyzná lépe než mnoho jiných.
10. Marek Dalík (32)
Dlouholetý spolupracovník, důvěrník a poradce premiéra Mirka Topolánka. Má pověst šedé eminence, muže, který nekonečná povolební jednání rozhodl ve prospěch ODS. Majitel P.R. agentury New Deal Communications. Úspěšně "předpověděl" konec jednání s Jiřím Paroubkem i podporu vlády trojkoalice za pomoci přeběhlíků z ČSSD. Jeho rady veřejně ocenil i Topolánek s tím, že by jim měl "více naslouchat".
Porota
Igor Lukeš, politolog, profesor historie Bostonské univerzity
Václav Pačes, předseda Akademie věd ČR
Vlastimil Ježek, ředitel Národní knihovny
Vladimír Beneš, přednosta Neurochirurgické kliniky Ústř. voj. nemocnice
Jan Pirk, přednosta kardiocentra a kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM
Rostislav Vyzula, ředitel Masarykova onkologického ústavu Brno
Antonín Koláček, předseda dozorčí rady Czech Coal a MUS
Ivo Lukačovič, zakladatel a majitel portálu Seznam.cz
petr dvořák, generální ředitel TV Nova
zdeněk john, šéfredaktor deníku Aktuálně.cz
vladimír mlynář, bývalý politik a novinář
petr bílek, šéfredaktor týdeníku Reflex
david vávra, akademický architekt a herec divadla Sklep
Jan burian, písničkář, spisovatel, dokumentarista
helena třeštíková, režisérka, dokumentaristka
tomáš sokol, advokát
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz