22. 1. 2001
ID: 778upozornění pro uživatele

Poslanci se znovu vrátí k modelu českého správního soudnictví

Sněmovna má na nadcházející schůzi vládě doporučit příští podobu českého správního soudnictví. Měla to původně udělat už v prosinci, poslanci ale tehdy diskutovali pouze o třech vládních návrzích modelů správního soudnictví. Řada poslanců se přiklonila k návrhu ústavně-právního výboru sněmovny, který v listopadu vybral variantu, podle níž by správní soudnictví měly zajišťovat obecné soudy s nově zřízeným Nejvyšším správním soudem.


Sněmovna má na nadcházející schůzi vládě doporučit příští podobu českého správního soudnictví. Měla to původně udělat už v prosinci, poslanci ale tehdy diskutovali pouze o třech vládních návrzích modelů správního soudnictví. Řada poslanců se přiklonila k návrhu ústavně-právního výboru sněmovny, který v listopadu vybral variantu, podle níž by správní soudnictví měly zajišťovat obecné soudy s nově zřízeným Nejvyšším správním soudem. Někteří z nich přitom neskrývali, že nejvíc by stáli o model, v němž by Nejvyšší správní soud působil jako vrcholný orgán samostatné soustavy správních soudů. Jelikož by tato varianta byla personálně i materiálně nejnáročnější, jsou ochotni se smířit s prvním modelem. Časem by z něj totiž bylo možné k náročnější variantě přejít. Své zastánce však našla i možnost, podle níž by správní soudnictví zajišťovaly obecné soudy s Nejvyšším soudem. Podpořil ji například místopředseda ODS Ivan Langer a poslanec Unie svobody Pavel Němec.

Poslanci z KDU-ČSL ji ale nepovažují za skutečnou reformu. Všichni poslanci se však shodují na nutnosti změnit současný stav správního soudnictví, které má lidem sloužit k obraně před rozhodnutími úředníků. Vicepremiér Pavel Rychetský jeho dnešní podobu nedávno označil za jakési "šidítko pro občany". Vysvětlil, že soud se musí omezit jen na posouzení zákonnosti napadeného rozhodnutí. Nemá tedy právo doplnit řízení o jakékoli důkazy, dokonce nemá ani právo hodnotit důkazy jinak, než jak je hodnotil správní orgán, zdůraznil Rychetský. Za stav správního soudnictví ČR opakovaně kritizovala i Evropská komise. Proti verdiktům zvláštních senátů, které nyní v rámci obecného soudnictví o správních žalobách rozhodují, navíc až na výjimky nejsou přípustné opravné prostředky.

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz