Poslat článek emailem

*) povinné položky
14. 9. 2019
ID: 109972upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Opatření proti krádežím společností z rejstříku začne u notářů. Zabrání ale jen části případů
Před dvěma lety otřásla médii zpráva podvodného převzetí kontroly nad částí miliardového impéria Cimex Group. Prostřednictvím padělané plné moci se podařilo ze skupiny podvodně převést na nového majitele 15 firem, mezi než patřily například Orea Hotels, PHL Pyramida či hotel Zvon Mariánské lázně.

Policejní prezident se omluvil za formulaci o daňové kriminalitě advokátů ve zprávě NCOZ
V minulém týdnu se uskutečnila schůzka předsedy ČAK Vladimíra Jirouska s policejním prezidentem Janem Švejdarem, o níž předseda ČAK požádal kvůli paušálnímu nařčení českých advokátů v oblasti daňové trestné činnosti.

Advokacie žije: Eversheds Sutherland krátila název, Vaněčková posílila Squire Patton Boggs
Advokacie žije přináší přehled aktuálního dění v české advokacii.

Notářský zápis psaný na stroji bylo dokonalé literární dílo, říká Martin Foukal
„Svým postavením bylo státní notářství vhodným působištěm pro ty, kteří vzhledem k tehdejší době buď nemohli, nebo nechtěli mít velké kariérní ambice,” vzpomíná v rozhovoru pro LN Martin Foukal, čestný prezident Notářské komory ČR.

Advokacie žije: Komora si zvolila nové vedení. Předsedou je opět Jirousek
Advokacie žije přináší přehled aktuálního dění v české advokacii.

Do problémů se dostávají i věřitelé. Třeba když je dlužníci podvádějí
S Ondřejem se setkáváme v jeho pražské kanceláři. Pozval nás sem, aby se s námi podělil o svůj příběh, kdy se svými společníky ve snaze přijít na trh s novým produktem, který by lidem šetřil výdaje za elektřinu, nakonec kvůli podvodu přišli o velkou část svých peněz.

Respektují firmy zákony? Začíná průzkum Compliance Academy Petra a Michala Morozových
Tento týden začíná velký průzkum nazvaný Compliance 360°. Nedávno vzniklá Compliance Academy bezpečnostních poradců Petra a Michala Morozových v něm zjišťuje, jak se firmy působící v České republice staví k dodržování pravidel. „Chceme zmapovat celkovou úroveň compliance na českém trhu i v jeho jednotlivých segmentech. Zajímá nás především obecná úroveň povědomí o compliance, převažující motivace k zavádění compliance programů, praktické zkušenosti firem, nejčastěji využívané nástroje, ale i názory na práci tuzemských regulátorů,“ přibližuje průzkum Petr Moroz.

Přelomový verdikt ve Štrasburku: Norsko prohrálo v kauze odebraného dítěte, naději má i Michaláková
Norsko porušilo článek 8 Úmluvy o lidských právech a základních svobodách o právu na soukromý a rodinný život každého, když odebralo Strand Lobbenové jejího syna a odmítá ho vrátit. Rozsudek v případu vyhlásil v úterý 10. září 2019 veřejně Velký senát Evropského soudu pro lidská práva. Norsko musí zaplatit matce a synovi 25 tisíc euro a náklady řízení ve výši 9 350 euro.

Advokáti mění šéfy: Končí dva místopředsedové, do vedení míří Novotná. Velká advokacie posiluje
Česká advokátní komora (ČAK) má po včerejšku dva nové místopředsedy. Do dosud výlučně mužské společnosti míří žena, místopředsedkyní komory se stala Monika Novotná, která je partnerkou kanceláře Rödl & Partner. Dalším novým místopředsedou bude Radim Miketa, jenž se dosud věnoval zejména vzdělávání advokátů. Nahrazují Františka Smejkala a Petra Poledníka, kteří zůstávají v představenstvu ČAK.

Januš: Milost od Zemana může dávat smysl. Babiš by ale měl odejít z politiky
KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Zmatek nad zmatek. Název jednoho z románů Julese Verna se skvěle hodí i na popis aktuální situace kolem stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO). Orientuje se totiž v protichůdných zprávách z posledních dnů ještě vůbec někdo? Část veřejnosti už každopádně nabyla dojmu, že se Babiš vězení nespravedlivě vyhne a že je to celé skandál a výsměch. Když ale vynecháme emoce, není to trochu jinak? A nepoškozuje obraz českého práva u veřejnosti daleko více to, co se teď kvůli médiím i státním zástupcům odehrává?

Roste poptávka po službách typu „vím, s kým spím“ i v compliance poradenství, říká Petr Moroz
Poradci Petr a Michal Morozovi nedávno založili vedle své firmy Screening Solutions Compliance Academy. Právě tématu dodržování pravidel se totiž v poslední době intenzivně věnují. „V compliance nyní převažuje poptávka po zavádění komplexního managementu na klíč. A netýká se to jen velkých mezinárodních korporací, přibývá například rodinných firem nebo rychle rostoucích technologických start-upů, které tím zvyšují svou hodnotu pro investory. Roste také poptávka po službách, které bych laicky nazval ‚vím, s kým spím‘,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Petr Moroz.

Braun: Soudci žádají přesnou evidenci pracovní doby. Většinou je to ale nesmysl
KOMENTÁŘ ARTHURA BRAUNA | Soudní dvůr Evropské unie nedávno zveřejnil rozhodnutí v řízení o předběžné otázce, v němž konstatuje, že členské státy musejí uložit zaměstnavatelům povinnost evidovat veškerou pracovní dobu zaměstnanců (C-55/18). Předmětem řízení byla žaloba španělské odborové organizace v bankovnictví, tedy ne právě v klasickém odvětví, v němž odbory bojují proti „vykořisťování pracujících“. V Česku se rozhodnutí nedostalo velké publicity, v sousedním Německu i jinde v Evropě tomu však bylo právě naopak.

White & Case angažovala významného manažera. Advokacie přitahuje i bankéře a diplomaty
Dvojka českého advokátního trhu White & Case ohlásila významnou personální posilu z mimoprávní oblasti. Na pozici Head of Operations k ní totiž nastoupil dřívější generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Leasing Libor Bosák. Dlouholetý finanční šéf bude působit v týmu byznysové podpory. Nejde přitom o jediného vysokého manažera, který v poslední době nastoupil do advokacie.

Policejní prezident se omluvil předsedovi ČAK za formulaci o kriminalitě advokátů
V minulém týdnu se uskutečnila schůzka předsedy ČAK Vladimíra Jirouska s policejním prezidentem Janem Švejdarem, o níž předseda ČAK požádal kvůli paušálnímu nařčení českých advokátů v oblasti daňové trestné činnosti.

Speciální policejní tým bojující proti drogám zadržel letos 106 lidí
Speciální tým Krystal pražské policie, který se zaměřuje na boj proti drogovým dealerům, zadržel od začátku letošního roku 106 osob, z toho 104 dealerů drog. Tým rovněž zkontroloval 13 tisíc lidí.

Tématem mezinárodního semináře na NSS je přístup ke správním soudům
„Jak čelíme rostoucímu počtu případů, které jsou vedeny u správních soudů? Jsme schopni poskytnout spravedlnost v reálném čase? Je užitečné, jsou-li nejvyšší soudy povinny přezkoumávat všechna rozhodnutí nižších soudů? Jsou překážky, které stojí před jednotlivci požadujícími soudní ochranu, spravedlivé a správné?“

Umělá inteligence nesmí podle odborníků zapomínat na práva lidí
S větším zapojením umělé inteligence do společnosti by se nemělo zapomínat na lidská práva a důstojnost života. Uvedl to ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Ján Matejka.

Část legislativců má pochyby o novele o státním zastupitelství
Část členů Legislativní rady vlády vyjádřila pochyby nad stávající podobou novely zákona o státním zastupitelství, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Uvedli to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a šéf Unie státních zástupců Jan Lata. Diskuse trvala sedm hodin a ministryně spravedlnosti Benešová po ní řekla, že je s jednáním spokojená, ale že dosažené dílčí výsledky nebude komentovat.

Proběhla kontrola plnění Akčního plánu ČR Partnerství pro otevřené vládnutí
Pracovní komise Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k otevřenému vládnutí a transparentnosti státní správy projednala průběžný stav plnění závazků stanovených Akčním plánem České republiky Partnerství pro otevřené vládnutí. Rovněž se zabývala novelou zákona o soudech a soudcích.

Stát vydělává na exekucích až půl miliardy korun ročně
Stát podle odhadů portálu Češi v právu ročně inkasuje zhruba 400 až 500 milionů korun na dani z přidané hodnoty (DPH) z nákladů exekuce. Pro dlužníky to znamená zdražení exekučního vymáhání o více než pětinu. To je nevýhodné i pro věřitele, kteří musí mnohdy o to déle čekat na splacení dluhu. ČTK to sdělila Česká asociace věřitelů, která portál spustila na jaře.

Sněmovna podpořila novelu zpřesňující podmínky práce i pravomoci strážníků
Poslaneckou novelu, která zřejmě zpřísní také podmínky bezúhonnosti příslušníků obecních policií, podpořila Sněmovna. Předloha mimo jiné zpřesňuje některá oprávnění a postupy strážníků, aby mohli účinněji hlídat veřejný pořádek. Pravomoci obecních policií nezvyšuje.

Sněmovna přehlasovala Senát a schválila rozšíření EET i pro advokáty
Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly, například řemeslníky, ale i advokáty. Některé služby a zboží se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodla tak Sněmovna, když i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o EET, která tyto změny přináší. Pro rozšíření EET hlasovalo 104 poslanců. Nyní dostane novelu k podpisu prezident.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz