1. 2. 2020
ID: 110604upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Za porušování předpisů na ochranu spotřebitelů budou hrozit přísnější pokuty | Manželské smlouvy nabývají na popularitě. Mohou ochránit před dluhy snoubence | Konflikt sám o sobě není negativní, říká mediátor Martin Svatoš | Senát schválil nominaci předsedy NS Pavla Šámala na ústavního soudce | Ministryně Benešová navrhla jmenovat 35 nových soudců | Moje ambice musely jít stranou, Vrchní soud mohl být jinak bez předsedy, říká Jan Sváček

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Za porušování předpisů na ochranu spotřebitelů budou hrozit přísnější pokuty
Dne 7. ledna 2020 vstoupila v platnost směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2161 ze dne 27. listopadu 2019, jejímž cílem je zavedení účinnější ochrany postavení a práv spotřebitelů na území celé EU.

Manželské smlouvy nabývají na popularitě. Mohou ochránit před dluhy snoubence
Manželskou smlouvu si v minulém roce nechalo sepsat téměř jedenáct tisíc párů. Jde o nejvyšší počet uzavřených smluv od roku 2014, kdy je Notářská komora ČR (NKČR) začala evidovat. Od té doby jejich počet stoupá setrvale. Váhu manželských smluv také nedávno posílil Ústavní soud.

legalTV.cz: Na slyšení u prezidenta to vypadalo jako u zkoušky, říká ústavní soudce Jirsa
Jak funguje Ústavní soud? Proč většinu podaných stížností odmítá? Proč je řada lidí a firem, které se na něj obracejí neúspěšná? Měli by mít zástupci účastníků řízení před Ústavním soudem zvláštní specializaci? Komu by to prospělo? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou ústavní soudce Jaromír Jirsa a europoslanec Stanislav Polčák.

Férová odměna i pro advokáty
Ústavní soud má složitý úkol napravovat chyby, k nimž by v ideálním světě nikdy nemohlo dojít. Tak si třeba vezměte zajímavé, vzrušující, ale současně i nezbytné a obtížné postavení nás, advokátů. Jsme součástí širší justice a nikdo nepochybuje o tom, že je nás v soudním systému zapotřebí: abychom hájili práva svých klientů, a přispívali tak k právnímu státu, protože v mnoha situacích by účastník bez právního zastupování nebo obviněný bez obhájce byl porušením zásad právního státu.

Konflikt sám o sobě není negativní, říká mediátor Martin Svatoš
„Spory jsou jako sněhové vločky, na první pohled jsou všechny stejné, ale zblízka vidíte velké rozdíly,” říká v rozhovoru Martin Svatoš, mediátor a rozhodce.

Babiš je bezradný a zmatkuje s resorty. Pomohlo by superministerstvo legislativy
Ministři nerostou na stromech, řekl mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) na páteční tiskové konferenci, na níž popřel mnohé z posledních informací o zvažované vládní reorganizaci. Ten citát trochu ukazuje jeho dlouhodobou personální bezradnost, stejně jako značnou nekoncepčnost řady jeho kroků. Pokud by ale předseda vlády chtěl někdy v budoucnu skutečné vytvořit „superministerstvo“, máme pro něj tip. Mnohé ze současných problémů by totiž mohlo vyřešit jednotné ministerstvo legislativy, pokud by tedy dostalo odpovídající pravomoci.

Havel & Partners přesáhli miliardu. Jako první známe výsledky největší české právní firmy
brat skupiny Havel & Partners v roce 2019 poprvé v historii překročil miliardu korun. Vyplývá to z přehledu hospodářských výsledků, které má INFO.CZ v tuto chvíli exkluzivně k dispozici. Za právní služby loni Havel & Partners dosáhli výnosů 711,5 milionu korun. V jejich českých kancelářích to znamená růst o více než devět procent, v té slovenské pak skoro o 20 procent.

U závěti jsou dva problémy: aby se našla a byla dobře napsaná, říká místopředseda Nejvyššího soudu Fiala
Senátoři už zítra rozhodnou, zda se předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přesune v Brně o několik ulic blíž do centra a stane se novým ústavním soudcem. Pokud ano, jedním z patrně dvou možných kandidátů, kteří by ho mohli v čele Nejvyššího soudu vystřídat, je místopředseda Roman Fiala. Ten je odborníkem na dědické právo, což jasně ukazuje rovněž v nedávném rozhovoru pro web legaltv.cz, z něhož jsme vybrali některé pasáže.

Řecko odsoudilo českého řidiče k úhradě celního dluhu 25 milionů, je v bezvýchodné situaci
Řecko odsoudilo českého řidiče kamionu k úhradě celního dluhu 25 milionů korun. Řekové mu doměřili celní dluh za firmu deset let poté, co vezl zboží pro zaměstnavatele z Makedonie do Řecka, přičemž v Řecku už vykonal jeden trest. Dnes otec tří dětí dluží 44 milionů korun a ocitl se v bezvýchodné situaci.

Na odchodu Weilu vyděláváme jak my, tak Američané, říká po roce fungování Skils Muzikář
Advokát Karel Muzikář udržel svou kancelář na špičce trhu i po odchodu americké značky Weil, Gotshal & Manges. „Důvody, které nás k tomuto kroku vedly, se ukázaly jako veskrze správné. Odpadly střety zájmů, byznys se rozšířil, máme více právníků,“ popisuje to po ruce fungování nové značky Skils pro INFO.CZ a dodává: „Byznysově to funguje ještě lépe než dříve, a to byl smysl celé operace.“

Moje ambice musely jít stranou, Vrchní soud mohl být jinak bez předsedy, říká Jan Sváček
Současný předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl a jeho místopředseda Jan Sváček proti sobě nedávno stáli ve výběrovém řízení na zmíněnou šéfovskou pozici. Našli ale společnou řeč a spolupráci si pochvalují. Oba chtějí zapracovat například na tom, aby bylo rozhodování soudu předvídatelnější. „Za situace, kdy existuje elektronická komunikace a kdy elektronicky ukládáme svá rozhodnutí, se nemáme na co vymlouvat a musíme na tom zapracovat. Je potřeba věnovat se sjednocení naší vlastní judikatury a to i ve spolupráci s krajskými soudy. Z toho pak vzejdou i rozhodnutí, která budeme zasílat Nejvyššímu soudu k publikaci do Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jan Sváček.

Senát schválil nominaci předsedy NS Pavla Šámala na ústavního soudce
Senát dne 29. ledna 2020 podle očekávání schválil výraznou většinou hlasů nominaci předsedy Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D., na ústavního soudce. Ten v tajné volbě získal 61 ze 76 odevzdaných hlasů.

Ministryně Benešová navrhla jmenovat 35 nových soudců
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhla dne 29. ledna 2020 prezidentovi Miloši Zemanovi jmenování 35 nových soudců. Mezi 20 muži a 15 ženami je také pět advokátů, mezi nimi i brněnská advokátka Sylva Šiškeová, která má posílit Nejvyšší správní soud. Nejvíce nováčků má zamířit k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Praze. Seznam kandidátů v pondělí 3. února 2020 projedná vláda.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz