22. 2. 2020
ID: 110722upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Systém e-neschopenek je výrazným krokem vpřed | Pojištění nemovitosti proti vichřici nemusí stačit | Vláda podpořila vymáhání justičních pohledávek celníky, exekutoři jsou proti | Stanislav Křeček se složením slibu ujal funkce veřejného ochránce práv | I největší české advokátní firmy jsou oproti zahraničí moc malé. Jen dvě mají přes sto právníků | Pražský dopravní podnik dává za externí advokáty stále víc. Výdaje jsou terčem kritiky

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Při výslechu je třeba se ptát dobře a ve správný čas, říká kriminální psycholog
Úlohou psychologa je i napomoci s odhalováním motivace oznamovatele. Není vyloučené, že oznámení vezme dotyčný zpět, když cílem bylo pouze někoho potrestat, říká Ondrej Kubík, slovenský právník a kriminální psycholog, odborník na věrohodnost vyslýchaných osob. Kubík poskytl rozhovor po přednášce v Městské knihovně v Praze na téma Metody výslechu a získávání informací.

Pojištění nemovitosti proti vichřici nemusí stačit
Důvodů pro nevyplacení pojistného plnění po vichřici může být hned několik. Mezi ty hlavní patří výluky z pojištění, nesplněný rozsah pojištění, jiná definice pojmu, špatně zvolený druh pojištění, nedostatečné zabezpečení nemovitosti po škodné události a nedostatek důkazů.

legalTV.cz: Nová šance pro dětské dlužníky
Od loňského roku se mohou dětští dlužníci snadno oddlužit. Jak? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou Kateřina Valachová z ČSSD, Patrik Nacher z ANO a Lukáš Kolářík z České pirátské strany.

Systém e-neschopenek je výrazným krokem vpřed
Po bouřlivých diskusích v minulosti, kdy například v roce 2013 proti elektronické neschopence razantně vystoupila Česká lékařská komora s odůvodněním, že systém bude mít mnohé technické nedokonalosti, které budou pouze zdržovat lékaře, byla tato výrazná změna přijata zákony č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 Sb., s cílem zjednodušit předávání informací mezi nemocnými, tedy pojištěnci v dočasné pracovní neschopnosti, Českou správou sociálního zabezpečení, zaměstnavateli a samozřejmě lékaři. Ostrý provoz byl zahájen 1. ledna 2020.

Za úraz na zledovatělém chodníku žádejte náhradu. Vše si především nafoťte
Už více než deset let funguje tzv. chodníkový zákon neboli novela zákona o pozemních komunikacích. Ta v době přijetí osvobodila majitele domů o povinnost starat se o přilehlé chodníky - ať už šlo o odklízení sněhu nebo o posyp proti námraze. Zároveň určila, že právě vlastníci místních komunikací a chodníků jsou povinni nahradit škodu za úrazy vzniklé jejich neošetřením.

Náměstek Tejc mění roli. Nově mimo jiné povede sekci koordinace boje proti korupci
Jeroným Tejc se stane čtvrtým „odborným“ náměstkem na Ministerstvu spravedlnosti ČR. České justici to potvrdil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka i sám Tejc. Ten povede sekci koordinace boje proti korupci. Sekce bude mít na starosti vedle korupce a střetu zájmů také agendu milostí, odškodňování a vězeňství.

Sýrie se nejspíš k soudu nedostane, selektivní spravedlnost je ale špatně, říká soudce Fremr
Soudce Robert Fremr patří k nejvýše postaveným Čechům na mezinárodní scéně, v současnosti je prvním místopředsedou Mezinárodního trestního soudu v Haagu. V justici působí téměř 40 let a patří k všeobecně respektovaným osobnostem, nyní je tak rovněž kandidátem ministryně spravedlnosti Marie Benešové na brzy uvolněný post předsedy Nejvyššího soudu, o jehož obsazení rozhodne prezident Miloš Zeman. V souvislosti se svým nedávným oceněním Právník roku poskytl Robert Fremr velký rozhovor INFO.CZ.

I největší české advokátní firmy jsou oproti zahraničí moc malé. Jen dvě mají přes sto právníků
Jen dvě advokátní kanceláře mají v České republice více než 100 právníků: Havel & Partners a Deloitte Legal. A i mezi nimi je obrovský rozdíl, prvně jmenovaná firma je oproti té druhé co do počtu právníků téměř dvojnásobná a pracuje pro ni skoro 200 z nich. Ostatní velké kanceláře na trhu se pak v průměru pohybují někde kolem 50 právníků. Podle řídícího partnera Havel & Partners Jaroslava Havla je ale český trh při porovnání se srovnatelnými zeměmi abnormální a všechny zdejší právní firmy jsou příliš malé. Soudě z informací, které má INFO.CZ k dispozici, ale nelze očekávat, že by se tato situace v budoucnu výrazněji změnila.

Benešová chce zbavit soudce Sotoláře taláru. Podala kárnou žalobu
Soudce pražského městského soudu Alexandr Sotolář, který měl manipulovat s výpověďmi v kauze Opencard čelí už druhé kárné žalobě. Kromě té, kterou podal jeho nadřízený Libor Vávra, bude Nejvyšší správní soud (NSS) řešit i kárnou žalobu ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta její podání potvrdila České justici. Žádá trest nejpřísnější, tedy odejmutí taláru.

Základní sazba Havel & Partners je 3500 korun, bude se ale adekvátně zvyšovat, říká Jaroslav Havel
Skupina Havel & Partners loni poprvé v historii utržila přes miliardu korun, čistě za advokátní kancelář to bylo asi 850 až 870 milionů korun, říká její řídící partner Jaroslav Havel. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ popisuje své další plány, komentuje vyhrocené diskuse kolem návrhu nového stavebního zákona, který vznikl právě pod vedením jeho advokátní kanceláře, a kritizuje současné poměry kolem veřejných zakázek na právní služby.

Vrchní soud získal posilu z Lidových novin. Dörfl rozšiřuje komunikaci
a Vrchním soudu v Praze probíhají po letošním nástupu nového předsedy Luboše Dörfla výrazné změny. Dörfl už má nového místopředsedu Františka Kučeru, který má na starosti sjednocování rozhodovací činnosti a s tím rovněž spojenou plánovanou publikaci soudních rozhodnutí. Soud bude pod Dörflovým vedením obecně šířeji komunikovat, pomoci s tím má nová tisková mluvčí Kateřina Kolářová, dosavadní vedoucí rubriky Lidových novin Právo a justice, a rovněž nový účet na Twitteru.

Pražský dopravní podnik dává za externí advokáty stále víc. Výdaje jsou terčem kritiky
Výdaje pražského dopravního podniku (DPP) na externí právní služby v posledních letech masivně rostou. Jen loni dopravce zaplatil dvaceti advokátním kancelářím na fakturách přes 46 milionů korun, trojnásobek sumy, kterou takto vydal v roce 2017. Podnik, který přitom má své vlastní právní oddělení, tak jde přesně proti trendu trhu. A to se některým pražským radním nelíbí.

„Akt milosrdenství“ v případu žalobce–potížisty. Seznam jeho prohřešků soudce četl půl hodiny
O třicet procent bude mít příští dva roky snížený plat státní zástupce Okresního státního zastupitelství v Ostravě Martin Pavelka. Přestože jde o druhé nejpřísnější možné kárné opatření, odcházel od Nejvyššího správního soudu spokojený. V jeho případě totiž velmi reálně hrozilo, že za dlouhodobé průtahy v desítkách dozorovaných věcí bude zbaven funkce. Kárný senát své rozhodnutí nazval doslova „aktem milosrdenství“ a varoval, že případné další kárné řízení už nemůže skončit jinak než odebráním taláru. Podle Pavelkových nadřízených je to přitom jen otázkou času: Průtahy jsou mu vytýkány po celých sedmnáct let jeho působení na státním zastupitelství a jakákoliv snaha jeho práci zlepšit se naprosto míjí účinkem.

Nejvyšší soud teď řídí Roman Fiala. Stane se po Šámalově odchodu i jeho novým předsedou?
Prezident Miloš Zeman jmenoval včera odpoledne novým ústavním soudcem dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Ústavní soud je tak více než po roce od rezignace Jana Musila kompletní, naopak osiřel Nejvyšší soud, který je nyní bez předsedy. Jeho pravomoci tak zatím vykonává místopředseda Roman Fiala, o němž se spekuluje jako o možném nástupci Šámala ve funkci. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ale rozhodnutí dosud nepadlo.

Vláda chválila nárůst soudních poplatků, návrh MSp nyní projednají poslanci
Řada soudních poplatků by se mohla zvýšit na dvojnásobek. Novelu  ministerstva spravedlnosti, která má podle resortu mimo jiné odradit od podávání žalob bez šance na úspěch, schválila dne 17. února 2020 vláda. Novela zákona o soudních poplatcích se týká vybraných poplatků, ministerstvo argumentuje tím, že poslední plošné zvýšení nastalo v roce 2011. Vyšší částky by měly podle resortu také lépe odrážet aktuální podmínky.

Vláda podpořila vymáhání justičních pohledávek celníky, exekutoři jsou proti
Neuhrazené justiční pohledávky by podle návrhu novely zákona o justičních pohledávkách ministerstva spravedlnosti mohly nově místo jednotlivých soudů vymáhat celní úřady. Dne 17. února 2020 tuto změnu, která by se týkala nezaplacených peněžitých trestů, pořádkových pokut, soudních poplatků či nákladů trestního řízení, podpořila vláda. Podle ministerstva budou celníci při vymáhání peněz úspěšnější než zaměstnanci soudů a exekutoři.

Trestných činů v Jihomoravském kraji přibylo, dopouštějí se jich i mladiství
Nezletilí ve věku do 14 let a mladiství do 18 let spáchali v loňském roce v Jihomoravském kraji přes 500 trestných činů, které se podařilo objasnit. Meziročně je to růst o více než 100 skutků, o rok dříve se dopustili bezmála 370 činů.

Stanislav Křeček se složením slibu ujal funkce veřejného ochránce práv
JUDr. Stanislav Křeček se 19. února 2020 složením slibu do rukou místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury ujal funkce veřejného ochránce práv. Nahradil v ní Mgr. Annu Šabatovou, jejíž šestileté funkční období vypršelo.

Státní zástupce obžaloval dva muže kvůli pádu trojské lávky
Státní zástupce obžaloval ve středu dva lidi kvůli pádu trojské lávky v Praze. Čelí obžalobě z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Sdělil to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací jsou v případu stíháni autor lávky a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací. Muži se svým stíháním nesouhlasí, proti jeho zahájení loni v březnu neúspěšně podali stížnost.

Prezident Zeman jmenoval profesora Pavla Šámala ústavním soudcem
Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D., ústavním soudcem. Ústavní soud tak má po víc než roce znovu všech patnáct členů.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz