21. 3. 2020
ID: 110858upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Zdroj: Miroslav Chochola, epravo.cz

Jsou pořadatelé akcí odpovědní za jejich zrušení z důvodu koronaviru? | Ve smlouvách myslete na vyšší moc. Může zabránit požadavku na náhradu škody při nedodání zboží | Notáři začnou pracovat online. Firmu založíte stejně rychle jako bankovní účet | Home office není dovolená. Advokáti rozebírají, co smíte a nesmíte, abyste nedostali výpověď | Co s nezaplacenými fakturami? Nečekejte na konec pandemie, řešte to hned, radí odborníci

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Největší Šámalův přínos spatřuji v tom, že doplní plénum, říká Rychetský
Poslední únorový den uplynulo sto let od přijetí Ústavní listiny, kterou meziválečný československý parlament nahradil tu prozatímní z roku 1918. Ústavní listina byla na tehdejší dobu velmi moderní, především ale zřídila Ústavní soud, říká Pavel Rychetský.

Ve smlouvách myslete na vyšší moc. Může zabránit požadavku na náhradu škody při nedodání zboží
Koronavirus se objevil již ve více než 40 zemích světa a dál se šíří. Vedle globálního dopadu na počty nakažených osob se šířící epidemie čím dál tím více projevuje i v obchodních vztazích. Dopad pomalu začínají vnímat i firmy, které nejsou bezprostředně navázány na dodavatele z Číny.

legalTV.cz: Co dělat, když je epidemie a běží insolvenční řízení?
Co dělat, když je epidemie a běží insolvenční řízení? Radí člen představenstva a předseda insolvenční sekce České advokátní komory, Michal Žižlavský.

Jsou pořadatelé akcí odpovědní za jejich zrušení z důvodu koronaviru?
S epidemií koronaviru COVID-19 a jeho výskytem v Evropě dochází i k rušení dlouho plánovaných akcí s velkou koncentrací návštěvníků, kde by mohlo snadno dojít k přenosu viru a nákaze. Příklady z letošního roku jsou zrušení barcelonského Mobile World Congressu, ženevského autosalonu, přesunutí termínu pařížského realitního veletrhu MIPIM na červen anebo konání světového poháru v biatlonu v Novém městě na Moravě bez diváků.

Stát by měl podnikatelům uhradit škodu za zavřené obchody a zrušené akce, tvrdí advokátka
Vláda v sobotu oznámila uzavření většiny obchodů a nadále omezila konání veřejných akcí. Opatření proti šíření koronaviru ekonomicky zasáhnou mnohé podnikatele, kterým často ze dne na den vypadnou jejich příjmy. Podle advokátky Petry Dolejšové by však měl stát podle zákona uhradit škodu, kterou firmy kvůli vládním opatřením utrpí. ​

Notáři začnou pracovat online. Firmu založíte stejně rychle jako bankovní účet
Už příští rok bychom měli mít možnost si obchodní společnost, jedno zda s ručením omezeným nebo akciovou, založit stejně jednoduše a rychle jako bankovní účet, a to bez potřeby osobní návštěvy notářské kanceláře. Digitalizační směrnice, nominovaná na Zákon roku, by dokonce podle Václava Filipa, Associate Partnera Deloitte Legal, mohla vést až k online notářství. „Online postupy musí umožňovat založení společnosti bez fyzické přítomnosti osob. Splacení základního kapitálu se provádí online na bankovní účet banky v EU,“ popisuje podstatu chystaných pravidel pro INFO.CZ Václav Filip.

Třaskavý bod na programu vlády. Babiš chce v tichosti řešit svůj střet zájmů, tvrdí Piráti
Piráti o víkendu upozornili, že se podle nich Andrej Babiš chystá na pondělním jednání vlády v tichosti legalizovat svůj střet zájmů. Jedním z bodů programu je spěšně doplněný bod, který se týká zákona o evidenci skutečných majitelů. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) sice v mezičase poukázala, že předloha primárně řeší naplnění pravidel evropské směrnice o praní peněz nebo financování terorismu, Piráti si ale stojí za svým. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše je zřejmé, že jde o návrh šitý na míru premiérovi Babišovi. Babiš v minulosti vložil Agrofert do svěřenských fondů, aby formálně vyhověl legislativě, a odmítá, že by na holding měl jakýkoli vliv. Vláda dnes projednávání bodu přerušila.

Stav nouze zpřísňuje tresty. Za procházku teď nemocnému hrozí i několikaleté vězení
Vláda v posledních hodinách přistoupila k bezprecedentním zákazům a omezením. Nikdo ale nechce zcela přímo odpovědět na otázku, co všechno hrozí za jejich porušení. I když se ve veřejném prostoru řeší „biče“ v podobě milionových pokut a možných trestněprávních sankcí, současná usnesení vlády bychom měli i z právního pohledu chápat především jako apel na zdravý lidský rozum a solidární chování, přesně tak jak o tom mluví ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Žádné drakonické postihy nelze, až na případné nejkřiklavější porušení pravidel, v aktuální situaci očekávat.

Procházka: Pro podnikatele je teď praktické snížit náhradu mzdy na 60 % průměrného výdělku
V České republice platí nouzový stav a do 24. března do 6:00 hodin s výjimkami také zákaz volného pohybu osob na celém území České republiky. Jak je to v případě, že budete muset v důsledku vládních opatření uzavřít provozovnu? Praktické je přijmout vnitřní předpis pro možnost snížení náhrady mzdy na 60 % průměrného výdělku a vyčkat, jak se bude situace legislativně vyvíjet. Finální rozhodnutí o tom, kolik bude náhrada mzdy, je možné odložit až do zpracování mezd za březen.

Wagnerová: Ti, kdo zavinili nedostatek roušek a respirátorů, by měli být vedení k odpovědnosti
Ti, kdo odpovídají za současný nedostatek respirátorů a roušek a související nepřipravenost České republiky na aktuální koronavirovou pandemii, by měli být v budoucnu „vedeni k odpovědnosti“, říká pro INFO.CZ emeritní místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Aktuální opatření vlády, která mají zabránit zcela nekotrolovatelnému šíření nákazy, jako je například zákaz volného pohybu osob, se pak mohou ocitnout rovněž před Ústavním soudem. Podle Wagnerové, jinak rovněž dřívější předsedkyně Nejvyššího soudu, by Ústavní soud našel v rozhodnutí vlády „asi dosti pochybení“.

Nerozumíte právním souvislostem koronaviru? Tady se zdarma můžete ptát advokátů
Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu a zákazu volného pohybu se množí související právní dotazy. Někteří advokáti na ně začali odpovídat bezplatně. Skupinku právníků kolem sebe utvořila například bývalý ministryně spravedlnosti a prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová, problémy jednotlivých lidí řeší přímým kontaktem i na webových stránkách unie. Šéfka Unie sebevědomé samosprávy Jana Zwyrtek Hamplová nabízí rady přímo na Facebooku. Brněnská kancelář Sedlakova Legal tento týden odpovídá každý všední den okolo 10:00 hodin na otázky v rámci streamovaného vysílání. Další právní firmy pak například srozumitelnými grafikami vysvětlují právě vydaná opatření vlády. Typové situace rozebírá i přímo Česká advokátní komora.

Vládní zákazy může Ústavní soud řešit v řádu měsíců. Jde i o volby po Kuberovi, říká ústavní právník Preuss
Současná vládní opatření reagující na koronavirovou pandemii se mohou velmi rychle dostat před Ústavní soud, myslí si advokát Ondřej Preuss, který působí na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Mohou se na něj obrátit jak někteří opoziční politici, tak i jednotlivci s některými vlastními ústavními stížnostmi. Ústavní soud by podle Preusse mohl nařídit rovněž konání zrušených doplňovacích voleb do Senátu, vyvolaných úmrtím jeho dřívějšího předsedy Jaroslava Kubery. „Je však otázkou, zda by šel do takového střetu s výkonnou mocí,“ konstatuje pro INFO.CZ Preuss, který rovněž provozuje službu Dostupný advokát.

Koronavirus je obrovská výzva. Lidé tápou, zkoušíme najít hranici možného, říká Kovářová
Pandemie koronaviru je velkou výzvou pro všechny, výjimkou není ani justiční systém. „Je to obrovský test, výzva a zkouška pro justici. Nikdy předtím jsme se s ničím podobným nesetkali, řešíme všechno za pochodu, vše je poprvé,“ říká advokátka Daniela Kovářová. Jako prezidentka Unie rodinných advokátů poukazuje na to, že současná krize může být i příležitostí pro zlepšení mezilidských vztahů. Jak ona i další advokáti pomáhají a jak se na ně obrátit? Jak budou fungovat soudy? A čeká nás vyšší porodnost nebo rozvodovost? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Home office není dovolená. Advokáti rozebírají, co smíte a nesmíte, abyste nedostali výpověď
I práce z domova má svá pravidla, pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. Je například nutné sedět u pracovního počítače ve stejném čase, jako když jste v zaměstnání? Co je nutné dodržovat? INFO.CZ rozebralo základní právní souvislosti home office s advokáty Ivou Bilinskou z Deloitte Legal a Davidem Šupejem ze Sedlakova Legal. Že ne na všechny otázky zná zákoník práce jasnou odpověď, je vidět i z jejich reakcí. A tak je rovněž nutné k současné situaci přistupovat.

Kdy a jak můžete žádat náhradu škody kvůli pandemii podle krizového zákona?
V důsledku kroků přijatých ze strany státu v souvislosti s výskytem koronaviru je jedním z klíčových témat to, jak se vypořádat s negativními dopady omezujících opatření na české podnikatele. Kromě daňových úlev a různých forem podpor se uvažuje rovněž o možnosti požadovat náhradu škody od státu podle krizového zákona. Jestliže v důsledku krizového opatření skutečně vznikla škoda vyjádřitelná v penězích, doporučujeme tento nárok uplatnit u ministerstva vnitra bez zbytečného odkladu, jakmile se o ní poškozený dozví a bude ji schopen určitým způsobem kvantifikovat. S ohledem na možné trvání současné situace pak bude pravděpodobně nezbytné již podané žádosti „doplňovat“ o nově vzniklé zjištěné škody.

Co s nezaplacenými fakturami? Nečekejte na konec pandemie, řešte to hned, radí odborníci
Někteří podnikatelé už mají kvůli koronavirové pandemii problémy se splatností faktur a cash flow. INFO.CZ tak požádalo partnery největších advokátních kanceláří v zemi o základní rady, jak je s nastalou situací vhodné naložit. „Klíčem je především rychlá komunikace s věřiteli, snaha o odložení splatnosti již existujících dluhů, snaha o sjednání delší lhůty splatnosti ve vztahu k budoucím dluhům, minimalizace předplateb, aby měl podnikatel disponibilní prostředky a snaha o otevření úvěrové linky,“ říká například partner kanceláře Havel & Partners Petr Sprinz.

Havlíček: Zákony nebyly na pandemii připravené. Mají do budoucna počítat se suchem či padáním trakařů?
„Po časech krizových se bude podrobně řešit ústavnost a zákonnost jednotlivých kroků, odpovědnost, vyplavou na povrch škody skutečné i nafouklé bubliny. Na přetřes přijde i otázka trakční role práva: (zda a do jaké míry má předvídat abychom například dopředu více méně věděli, co bude následovat, když dorazí epidemie, když vyschnou studny, když se potoky rozvodní ve veletoky, nebo když z nebe začnou padat trakaře), anebo zda setrváme ve stavu – rozhodně nikoliv blažené – právní nevědomosti,“ komentuje pro INFO.CZ aktuální právní dění související s koronavirovou pandemií právní filozof Karel Havlíček.

Slovenský soud poslal v korupční kauze do vazby čtyři soudce
Soud na Slovensku dne 14. března 2020 poslal do vazby čtyři soudce a jednoho advokáta, kteří jsou mezi 18 obviněnými v největší korupční kauze v novodobých dějinách země. Informaci potvrdila mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Podle dostupných informací je v případu v souvislosti s uplácením soudců stíhán i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je už delší dobu ve vazbě v jiné kauze a který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

ČNB přijímá stabilizační opatření v souvislosti s epidemií koronaviru
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním mimořádném měnovém jednání jednomyslně rozhodla o opatřeních na zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.

Vězni budou šít roušky, měsíčně jich zvládnou 40 tisíc kusů
Čeští vězni budou šít ochranné roušky, aby pomohli vyřešit jejich aktuální nedostatek. Podle odhadů Vězeňské služby jich měsíčně zvládnou vyrobit až 40 000 kusů. Jako první se do pomoci zapojila pardubická mužská věznice, v níž odsouzení za normálních okolností šijí vězeňské prádlo. Sdělila to mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová.

Ministerstvo financí odloží kvůli epidemii kontroly nových EET do srpna
Ministryně financí Alena Schillerová odloží do 1. srpna kontroly elektronické evidence tržeb (EET) těm, jichž se má povinnost začít týkat od května.

Koronavir se zatím nepotvrdil u žádného vězně, VS přijala opatření i pro advokáty
Nákaza koronavirem se zatím nepotvrdila u žádného českého vězně. Pokud do vězení či vazby nastoupí lidé s příznaky nákazy, dozorci je okamžitě odešlou na infekční oddělení brněnské vězeňské nemocnice. Zatím tam putovali čtyři vězni, virus se neprokázal ani u jednoho z nich. Negativní test měl i odsouzený, kterého nechal vězeňský lékař převézt do civilní nemocnice. Uvedla to mluvčí Vězeňské služby (VS) Petra Kučerová.

Část pražských soudů plošně ruší jednání, v některých se měří teplota
Některé pražské soudy kvůli nouzovému stavu plošně zrušily veškerá jednání naplánovaná na následující týdny, jiné nechaly rušení na uvážení jednotlivých soudců. Vrchní soud zakázal účast veřejnosti na jednáních. V souladu s nařízením vlády z 18. března 2020 platí i v soudních budovách povinnost nosit roušky či obdobné ochranné pomůcky, a to jak pro návštěvníky, tak i pro zaměstnance.

 

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz