Příjmení po rozvodu
Rozvodem se příjmení manželů nemění. Manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela, může do jednoho měsíce po právní moci rozhodnutí o rozvodu přijmout své dřívější příjmení, popřípadě upustit od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího, a to oznámením matričnímu úřadu. Zmešká-li uvedenou lhůtu, může požádat o změnu příjmení. Dřívějším příjmením se rozumí příjmení, které měl manžel bezprostředně před vstupem do manželství.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
K jednání je oprávněn rozvedený manžel, který při uzavření manželství přijal příjmení druhého manžela nebo který spolu s příjmením společným uváděl na druhém místě příjmení předchozí.
Postup řešení
Oznámení učiňte písemně nebo ústně do protokolu.
Po přijetí dřívějšího příjmení požádejte o vydání nového občanského průkazu.
Pokud zmeškáte jednoměsíční lhůtu po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, můžete podat žádost o změnu příjmení.
Vyřizuje
Můžete se obrátit na kterýkoliv matriční úřad.
Potřebné doklady
Na úřadě předložte:
platný úřední průkaz, kterým lze prokázat svoji totožnosti,
oddací list,
doklad o rozvodu manželství s údajem o právní moci.
Formuláře ke stažení
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Správní a jiné poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty pro vyřízení
Žádatel musí do jednoho měsíce od nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu oznámit matričnímu úřadu, že přijímá své dřívější příjmení, popřípadě že upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího.
Manžel, který přijal dřívější příjmení, je oprávněn i povinen užívat toto příjmení, a to od doby, kdy byly splněny podmínky takovéto změny, tj. od chvíle, kdy změna byla příslušným orgánem vzata na vědomí.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení
207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikách, jménu a příjmení
94/1963 Sb., o rodině
Opravné prostředky
Proti rozhodnutí o zamítnutí povolení změny příjmení můžete podat odvolání do 15 dnů ode dne jeho doručení. Odvolání se podává prostřednictvím toho matričního úřadu, který rozhodnutí vydal.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností
Sankce nejsou stanoveny.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 26. 6. 2002
Návod byl naposledy aktualizován nebo byla ověřena jeho správnost 16. 3. 2004
Poznámky:
Matriční úřady jsou určené obecní úřady, městské úřady, magistráty územně nečleněných statutárních měst, v hlavním městě Praze úřady městských částí, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí a pro území vojenských újezdů újezdní úřady, které vedou matriční knihy, do nichž se zapisují narození, uzavření manželství a úmrtí, ke kterým došlo na území České republiky nebo v cizině (pokud jde o občany ČR). Seznam matričních úřadů stanovilo Ministerstvo vnitra a je uveden v příloze vyhlášky 207/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kterou se provádí zákon 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Po provedení zápisu do matriční knihy vydá matriční úřad výpis z matriky, tj. rodný, oddací a úmrtní list.
Zdroj: MV ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz