Rath zvýší doplatky za léky
Už v březnu vyjde nová léková vyhláška, v níž ministr zdravotnictví David Rath po lednovém pětiprocentním snížení úhrad za léky škrtne další dvě procenta. Tím se dále mohou zvýšit doplatky pacientů za léky.
Datum: 20.01.2006
Název: Rath zvýší doplatky za léky
Podtitulek: ZDRAVOTNICTVÍ NA ŽOFÍNSKÉM FÓRU
Str.: 04
Číslo: 015
Autor: Petr Holub
Rubrika: Z domova
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 20.01.2006 05:12:21
Identifikace: HN20060120000015
Text:
Petr Holub
AUTOR-WEB: www.ihned. cz/holub
Praha, 20. 1. 2006
Už v březnu vyjde nová léková vyhláška, v níž ministr zdravotnictví David Rath po lednovém pětiprocentním snížení úhrad za léky škrtne další dvě procenta. Tím se dále mohou zvýšit doplatky pacientů za léky.
Rath svůj záměr včera potvrdil na Žofínském fóru, kde zveřejnil i další plány. Počítá s tím, že nemocnice začnou postupně rušit ambulance, nadále však budou smět vydělávat na svých lékárnách. Státní nemocnice by měly do konce března zveřejnit údaje o kvalitě péče. A po volbách by Rath chtěl prosadit komerční připojištění. Z něho bude možné hradit některé výkony, které se přestanou platit ze solidárního pojištění. Ministr neupřesnil, o jaké výkony by šlo.
Přesto ujistil veřejnost, že se v jeho resortu nemá čeho bát. Jak řekl včera v zaplněném žofínském sále: Zdravotnictví se bude vyvíjet evoluční cestou, nezodpovědné experimenty nehrozí.
Co říká oponent
Ministr slíbil, že stabilitu systému udrží, pokud bude mít právo průběžně měnit ceny zdravotní péče. "Systém úhrad je třeba měnit podle ekonomických cyklů," řekl. Pouze jedenáctimiliardový dluh je proto příčinou, že je nutné přechodně utlumit výdaje.
Experti však jeho plánovaný postup vykládají jinak: Rath mění celé zdravotnictví, nejvíce od roku 1993, kdy vznikly pojišťovny.
Jeden z ministrových oponentů, předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger říká, že za Ratha nastane absolutní změna systému. Pro příklad uvádí novelu zákona o pojišťovnách, kterou schválila sněmovna. "Likviduje celý systém pojišťoven. Všech devět bude jen plnit stejné příkazy ministerských úředníků," říká odborář. Naráží tak na paragrafy, jež dosazují do správních a dozorčích rad pouze zástupce vlády a parlamentu.
Zákon o neziskových nemocnicích zase podřizuje ministerstvu většinu nemocnic. "Systém bude opět fungovat pod naprostou majoritou státu," shrnuje Schlanger.
Rathovi lidé přesto tvrdí, že systém se měnit nebude. "Chceme pouze reagovat na problémy. Řada věcí se však neřešila posledních osm nebo patnáct let," říká šéf ministrových poradců Michal Sojka.
Sám ministr na Žofíně potvrdil, že pojišťovny budou nadále pouze spravovat vybrané peníze a nebudou ani z menší části rozhodovat o jejich užití. Ministerstvo bude mít dozor nad pojišťovnami, státními nemocnicemi i nad kvalitou péče.
Když odejde chirurg
Rath hodnotil i současný stav systému. Ve srovnání s okolními zeměmi podle něho dopadá české zdravotnictví dobře. Nízká úmrtnost novorozenců svědčí o kvalitě, přitom ve srovnání s vyspělejšími zeměmi utratíme za zdravotnictví polovinu. "Český systém patří mezi nejvíce efektivní na této planetě," prohlásil Rath. "Má ale tu chybu, že se k pacientům nechová přátelsky, přímo však pohrdá personálem," dodal.
Sdělil sálu zkušenosti ředitelů nemocnic: Mohou si během několika týdnů obstarat kybernetický tomograf a během dne obstarat jakýkoli lék. "Když jim ale odejde chirurg nebo anesteziolog, nemají ho kým nahradit," varoval Rath před trendem, kdy nemocnice stále rychleji opouštějí zkušení lékaři.
"Prioritou pro nás musí být kvalifikovaní a schopní lidé," naznačil ministr, že počítá i s dalším zvyšováním platů lékařů v nemocnicích.
<<<Konec>>>
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz