Rozhořčení Rumuni si chtějí přijít pro Příplatu do Česka
Vydání českého občana Františka Příplaty z Česka do rumunského vězení požadovali účastníci dnešní demonstrace, která se podle agentury AP konala ve městě Jasy na severovýchodě Rumunska. Pohrozili, že si pro
odsouzeného do Česka třeba i přijedou. Příplata řekl ČTK, že za
demonstracemi vidí vliv mafie.
Několik stovek demonstrantů protestovalo v Jasech proti tomu, že Příplata minulý týden uprchl do vlasti před nástupem do vězení v Rumunsku, kde byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody za podněcování k vraždě odborového předáka firmy Tepro právě v Jasech. České úřady již reagovaly upozorněním, že český trestní
řád zapovídá vydání českých občanů cizím státům.
"Jsme znechuceni tím, co se stalo, a máme podezření, že Příplatovi při útěku pomáhali i pohraničníci," řekl agentuře AP nynější šéf odborů v Tepro Constantin Rotaru. Dodal, že Příplata "je zločinec, který vyprovokoval vraždu odborového předáka". Zaměstnanci firmy Tepro proto požadují jeho vydání do Rumunska, aby si odpykal vyměřený trest.
Podle českého podnikatele stojí za demonstracemi mafie. "Je to určitě řízené, mafie nadále pokračuje ve svém tlaku. Už během mého procesu se konaly demonstrace, i když mě chtěl tamní soud osvobodit," uvedl Příplata. Podle jeho slov je nesmysl, že by mu s útěkem pomáhali pohraničníci. Již dříve uvedl, že jednoduše přešel zelenou hranici, v Maďarsku na něj s pomocí přátel čekal automobil.
Příplata prý začíná mít strach o svůj život, proto se rozhodl kontaktovat českou policii. "Prsty mafie jsou dlouhé, není
vyloučeno, že by si pro mě byli schopni sem přijet," uvedl.
"Žádáme od úřadů vydání 500 cestovních pasů, aby tolik zaměstnanců naši společnosti mohlo odjet do Česka a přivést Příplatu zpátky. Není-li justice schopna zajistit spravedlnost, pak to učiníme my sami," prohlásil na demonstraci Rotaru.
Regionální list Ziarul de Iaşi tvrdí, že Příplatův útěk z Rumunska do Česka vyvolal ve městě velké pobouření a zejména zaměstnanci firmy Tepro požadují od úřadů vysvětlení.
"Zahájili jsme vyšetřování, jak se mohl Příplata dostat do zahraničí. Prověřujeme všechny možnosti - to, že Rumunsko opustil přes zelenou hranici, i to, že odjel na falešné doklady," informoval tento týden ČTK mluvčí rumunské pohraniční služby Fabian Badila. "Pokud bychom zjistili porušení zákonů ze strany rumunských pohraničníků, musí počítat s tvrdým trestem," řekl.
Soud v rumunském Satu Mare v úterý oznámil, že usiluje o vydání Příplaty. České úřady ale oznámily, že podnikatel do zahraničí vydán nebude. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že Bukurešť nicméně může Prahu požádat o potrestání Příplaty v jeho vlasti. O potvrzení rumunského rozsudku by pak rozhodoval příslušný krajský soud.
Rumunský soud poslal počátkem června Příplatu na osm let do vězení za to, že v roce 2000 podněcoval k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana. Odborář usiloval o zrušení kupní smlouvy, podle níž získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v Jasech české Železárny Veselí v čele s podnikatelem Zdeňkem Zemkem; smlouvu však podepsal Příplata.
Český podnikatel měl do vězení nastoupit ze zdravotních důvodů až v září; minulý týden ale uprchl do ČR. Příplata tvrdí, že je nevinný. Rumunské úřady prý hodlá žalovat u Evropského soudu ve Štrasburku za údajné porušování lidských práv, k němuž podle něj došlo během téměř pětiletého procesu.
Zavraždění odborového předáka Sahleana již v roce 2000 vyvolalo v Rumunsko vlnu protičeských nálad. V Jasech se konalo několik protičeských demonstrací.
Zdro: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz