Sedm zkoušek kabinetu Mirka Topolánka
Premiér Mirek Topolánek slibuje, že jeho kabinet bude reformní. Má šanci, že své plány prosadí?
Datum: 22.01.2007
Název: Sedm zkoušek kabinetu Mirka Topolánka
Podtitulek: PROGRAM VLÁDY
Str.: 03
Autor: Jindřich Šídlo
Rubrika: Z domova
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 22.01.2007 04:36:11
Identifikace: HN20070122000009
Text:
Lenka Zlámalová
Radek Kedroň
Jindřich Šídlo
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori
Praha, 22. 1. 2007
Premiér Mirek Topolánek slibuje, že jeho kabinet bude reformní. Má šanci, že své plány prosadí? HN sestavily seznam sedmi hlavních úkolů, které před novou vládou stojí. Podle jejich zvládnutí se dá hodnotit, zda bude úspěšná a zemi prospěje. Jiří Paroubek tvrdí, že nepřijde s nulovou tolerancí. O některých reformách - penzí či zdravotnictví - je ochoten vyjednávat.
1. Důchody
Topolánkova vláda je prvním českým kabinetem, který má v programu skutečnou reformu penzí. Ta se má odehrát ve třech vlnách. Nejdřív se upraví současný průběžný systém: odsune se věk odchodu do penze na 65 let. Pro získání důchodu bude nutné odpracovat přinejmenším 35 let. Zároveň se zavedou stropy pro odvody zdravotního a sociálního pojištění. Druhá vlna oddělí důchody od státního rozpočtu a vytvoří rezervní fond, sníží se povinné odvody na penze (díky novým ekologickým daním). Stát výrazněji podpoří úspory v penzijních fondech.
Zásadní změnu má přinést až třetí vlna. Každý, kdo pracuje, by měl dostat možnost platit si část povinných odvodů na soukromý účet. Koaliční smlouva však s touto etapou počítá jen jako s možností až pro rok 2009.
Co může prosadit: Hodně - pozdější věk odchodu do penze, stropy, nižší odvody pojistného. Jiří Paroubek řekl, že bude vyjednávat. V programu velké koalice se s ODS a lidovci dohodl na přesně stejných formulacích, jaké jsou dnes ve vládním programu. Sporná je jen možnost převést část povinných odvodů na soukromý účet, nad tím ČSSD dlouho váhala. Prosazení reformy v roce 2009 už není reálné, volby budou na dohled.
2. Zdravotnictví
Lidé dostanou větší šanci si vybírat - lékaře, nemocnice, pojišťovny i pojistné programy. Na osobním účtu si každý bude moci kontrolovat, kolik do zdravotnictví zaplatil na odvodech pojistného a kolik péče naopak čerpal. Lidé začnou platit za recept, za návštěvu pohotovosti nebo specialisty, za pobyt v nemocnici nebo převoz sanitkou, který není akutní. Zároveň však bude stanoven roční limit. V lékárnách se bude platit za některé levné léky, jako paralen či acylpyrin. Zároveň klesnou doplatky za drahé léky.
Co může prosadit: ČSSD velmi často mění názory. V prosinci souhlasila s osobními účty i posílením konkurence pojišťoven. Problém má tradičně s poplatky. Na ty těžko přistoupí i Pohanka a Melčák.
3. Daně a sociální dávky
Ministr financí Miroslav Kalousek už si dal závazek: nejdřív úspory v dávkách, poté snižování daní. Rozhodně ne opačně. Daňové a sociální zákony budou úzce provázané. Koalice slibuje snížit všem lidem a firmám daně z příjmu. Zavést rovnou daň pro příjmy mezi 17 a 19 procenty. Zatím není jasné, jak budou vysoké odpočitatelné položky. Pokud by například daň byla 19 procent, Kalousek předpokládá, že odpočitatelná položka by byla 100 tisíc a kolem 30 tisíc na dítě.
U DPH se řada položek přesune do vyšší sazby, nižší však zůstane zachovaná. Základní sazba by měla být mezi 17 a nynějšími 19 procenty. Zruší se daň z dividend, kapitálových výnosů, dědická, darovací a z převodu nemovitostí. Sociální dávky zamíří jen k lidem, kteří je skutečně potřebují. Zkrátí se rodičovský příspěvek, sníží porodné, zruší pastelkovné a pohřebné. Souhra změn daní a dávek by měla omezit deficity veřejných financí až na 2,3 procenta v roce 2010. Mandatorní výdaje by měly klesnout pod 50 procent rozpočtu.
Co může prosadit: Velmi záleží na tom, jak Kalousek reformu vyladí s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Podpora od ČSSD zatím není reálná. Poslanec Miloš Melčák však včera připustil, že když se daně sníží všem, nemusel by být proti.
4. Vzdělání
Nejvíce zanedbaná priorita. Na rozdíl od propracovaných kapitol o penzích nebo daních v ní jsou jen obecné fráze. Žádné konkrétní sliby ani termíny.
Země má přitom téměř nejméně lidí s vysokoškolským vzděláním z celé Evropy - 11,8 procenta. Nejméně mladých lidí také studuje na gymnáziích - pouhých 27 procent. V programu chybí vysvětlení, kde vláda vezme peníze na rozšíření počtu míst na vysokých školách. Od školného ODS pod tlakem zelených ustoupila.
Co může prosadit: Vláda nemá ambice na reformy. Zvýšení investic závisí na úspěchu reformy sociálních dávek.
5. Volební systém
Spojenectví s menšími stranami přimělo ODS ke snaze o větší "poměrnost volebního systému". Stručně: vláda slibuje, že vrátí volební systém zpátky před rok 2002.
Současná pravidla, prosazená v době opoziční smlouvy ODS a ČSSD, totiž v menších krajích fungují spíše jako systém většinový.
Koalice chce navíc zavést "volební bonus" pro vítěze hlasování, který by měl zaručit, že se již nebude opakovat červnová remíza.
Co může prosadit: Ke změně volebního zákona nepotřebuje koalice měnit ústavu. Jestli jí pomůže ČSSD, není jisté, její postoj je ale velmi pragmatický. Když Jiří Paroubek loni v létě vyjednával vládu s KDU, sliboval i on větší proporčnost. Při jednání s ODS zase nabízel více většinových prvků.
Shoda by měla být na přímé volbě prezidenta - tato změna se ale patrně nebude týkat Václava Klause a jeho volby v únoru 2008.
6.Reforma policie
Vláda chce vytvořit centrální kriminální úřad, který se bude zabývat zvlášť závažnými zločiny. V Česku nyní existují tři celostátní jednotky, které se zabývají mafiemi, drogami a korupcí, ty si ale navzájem nedůvěřují a mnohdy ani nespolupracují. Pokud se však reforma pečlivě nepřipraví, i dobře pracující policejní týmy se rozklíží.
Kromě toho ministr vnitra Langer slibuje i personální čistku. Do poloviny letošního roku chce vyměnit až čtyřicet procent všech policejních šéfů, jak hodlá starší policejní generaci z míst vystrnadit, zatím ale neřekl.
Co může prosadit: K takovým krokům vláda nepotřebuje podporu opozice, premiér Topolánek ovšem chce s ČSSD na této reformě spolupracovat.
7. Boj s korupcí
V popisu jednoho ze svých hlavních cílů si kabinet v programu vystačil jen s obecnými frázemi.
Ve vládním dokumentu se několikrát opakuje, že boj s korupcí musí začít u "snížení byrokratických překážek". Zda hodlá vláda vedená ODS navíc zřídit třeba agenty-provokatéry, zpřísnit zákon o střetu zájmů, zavést institut korunního svědka, se ovšem čtenář v programovém prohlášení už nedozví. Kabinet se nicméně alespoň zavázal, že zreguluje lobbing - v Česku dosud zákonem naprosto neupravenou oblast.
Co může prosadit: Některé projekty ke snížení úřednické moci se začaly rozbíhat už v minulých letech. Boj s korupcí slibuje i ČSSD, konkrétní záměry bude možné hodnotit až podle předložených zákonů.
<<<Konec>>>
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz