Senát chce limit pro bezhotovostní platby zvýšit na milion korun
Senát chce hranici pro povinné
bezhotovostní platby zvýšit z 15.000 eur (asi půl milionu korun)
na rovný milion korun. Částky přesahující tento limit by tak
museli občané a podniky platit prostřednictvím účtu u banky.
Pokud by tak neučinili, finanční nebo celní úřady by jim při
kontrole mohly uložit pokutu od 10.000 až do pěti milionů korun.
Zákon o omezení plateb v hotovosti tak bude muset se senátními změnami znovu posoudit Poslanecká sněmovna. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) zvýšení hraničního limitu odmítl. Připomněl, že i sněmovna takovýto návrh zamítla. Vláda v původním návrhu zákona počítala s částkou 500.000 korun, většina senátorů se ale z touto sumou neztotožnila.
Změna z eur na koruny ale ministrovi nevadila, protože bude znamenat pro plátce větší komfort. Platby v korunách nebudou muset přepočítávat na eura.
Zákon má podle Sobotky omezit možnost daňových úniků a má přispět v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Omezení plateb v hotovosti má podle vlády přinést úspory v nákladech na tisk oběživa a také přispět k úsilí o potírání šedé ekonomiky. Omezení se nemá týkat například plateb mezd, odměn, důchodů, výplaty z penzijních fondů a nově i plateb peněz určených k úschově u notáře a také u soudního exekutora, jak navrhl Senát.
Zákon podle senátora opoziční ODS Alexandra Nováka zvýhodňuje banky, neboť nařizuje lidem i firmám bankovní operace, aniž by garantoval bezpečnost jejich vkladů. Novák také poznamenal, že podle zprávy protikorupční organizace Transparency International z roku 2003 omezení plateb v hotovosti na rozdíl od mínění vlády napomáhá vytváření korupčního prostředí a zvyšuje přesun firem do sféry šedé ekonomiky.
Novák stejně jako místopředseda Senátu Jan Ruml z vládní US- DEU upozornil na to, že omezení plateb v hotovosti zavedly pouze tři státy EU, a to Francie, Itálie a Belgie. Ruml zdůraznil, že kvůli jistotě provedení finanční transakce volí mnoho lidí platbu v hotovosti. Důvodem je i krach některých peněžních ústavů. Ruml zákon považuje za nadbytečný vzhledem k projednávané změně zákona o boji proti praní špinavých peněz. "Zákon je neliberální a přikazuje cosi, s čím budou v budoucnu problémy, především s řádným zajištěním finančních transakcí," dodal.
Podobný zákon sněmovna předchozí vládě ČSSD zamítla před dvěma lety. Vláda tehdy navrhovala, aby částky přesahující milion korun týdně vůči jednomu subjektu platily fyzické i právnické osoby pouze bezhotovostně. Pravicová opozice navrhovala tento finanční limit zvýšit až na tři, respektive pět milionů korun. Mimo jiné tvrdila, že vláda by se raději měla snažit zprůhlednit a zkvalitnit daňový systém, a ne dávat dalším úředníkům pověření.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz