2. 3. 2001
ID: 1911upozornění pro uživatele

Senát vrátil poslancům novelu zákona o obecních volbách

S řadou pozměňovacích návrhů Senát vrátil Poslanecké sněmovně vládní novelu zákona o obecních volbách, kterou loni v říjnu prosadili v dolní komoře poslanci ODS a ČSSD. Pro vrácení předlohy sněmovně hlasovalo 58 ze 71 přítomných senátorů, jen čtyři zákonodárci ODS byli proti. Zákon o komunálních volbách zavádí mimo jiné pětiprocentní hranici pro vstup volební strany do obecního zastupitelstva a nový způsob přidělování mandátů zvýhodňující volební strany s nejvyšším počtem získaných hlasů.S řadou pozměňovacích návrhů Senát vrátil Poslanecké sněmovně vládní novelu zákona o obecních volbách, kterou loni v říjnu prosadili v dolní komoře poslanci ODS a ČSSD. Pro vrácení předlohy sněmovně hlasovalo 58 ze 71 přítomných senátorů, jen čtyři zákonodárci ODS byli proti. Zákon o komunálních volbách zavádí mimo jiné pětiprocentní hranici pro vstup volební strany do obecního zastupitelstva a nový způsob přidělování mandátů zvýhodňující volební strany s nejvyšším počtem získaných hlasů.

Senátoři ale přijali návrh Jiřího Skalického (ODA), který tuto část zmírnil. Skalický prosadil pozměňovací návrh, aby původní modifikovanou d'Hondtovu metodu nahradila její klasická verze, to znamená, že získané hlasy pro kandidátky by se poprvé nedělily číslem 1,42, ale jedna. Podle Ústavy musí být volební zákon schválen oběma komorami parlamentu ve stejném znění. Dosud však neexistuje zákon, který by přesně stanovil postup v případě, kdy Senát vrátí poslancům předlohu, u níž se vyžaduje souhlas dolní i horní komory. pokr. abz rot Skalický uspěl i s další změnou, podle níž se vypouští pasáž, podle níž by funkce obecního zastupitele byla neslučitelná s funkcí statutárního zástupce obecních firem a organizací. Konflikt zájmů v komunální politice by neměl určovat parlament, vysvětlil poté senátor novinářům.

Senát dále zpřísnil podmínky pro rozdělování obcí na volební obvody. Schválený návrh počítá s tím, že dělení na obvody bude možné jen u měst, jejichž zastupitelstva mají nejméně 19 členů, tedy zhruba s více než 7000 obyvateli. Další významná změna se týká zrovnoprávnění počtu podpisů pod peticí, kterou musí nezávislý kandidát a sdružení nezávislých kandidátů předkládat společně s kandidátní listinou. Senát se změnou pravidel pro obecní volby zabýval již loni 22. listopadu na svém posledním zasedání v předvolebním složení. Tehdy se její text rozhodl pozměnit a změny před schválením projednat ve výborech. Usilovaly o to zejména strany čtyřkoalice kvůli tomu, že v novém Senátu už zastánci novely z řad ODS a ČSSD nemají většinu.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz