Smlouvy o pronájmu stíhaček předloží obrana vládě příští týden
Příprava smlouvy o desetiletém pronájmu 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen a související smlouvy o průmyslové spolupráci mezi ČR a Švédskem vrcholí. Náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva dnes ČTK řekl, že obě smlouvy by mohla dostat vláda již příští týden. Kontrakt by pak měl být završen politickým memorandem o porozumění. Jeho projednávání vláda v polovině května odložila do doby, než bude známa podoba kontraktu.
"Celé aranžmá tvoří v zásadě tyto tři věci, tedy politické zastřešení celého projektu memorandem o porozumění, offsetová smlouva, která definuje všechny věci týkající se průmyslové spolupráce, a detailní smlouva o nájmu včetně všech příloh," řekl Kopřiva, který má v armádě na starosti vyzbrojování.
Kvůli smlouvám o pronájmu stíhaček navštívil dopoledne ministra obrany Miroslava Kostelku předseda vláda Vladimír Špidla. Mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha ČTK řekl, že ministr informoval premiéra o aktuální situaci v resortu obrany a také o stavu jednání se Švédským královstvím o pronájmu nadzvukových letounů JAS-39 Gripen. "Představitelé ministerstva obrany premiéra mimo jiné seznámili s návrhem připravovaných smluv a představili harmonogram dalšího postupu," řekl ČTK Šticha. Doplnil, že kontraktační jednání se švédskou stranou byla ukončena v pátek 21. května ve večerních hodinách. Ministerstvo obrany předpokládá, že komplexní materiál začne vláda projednávat 3. června.
Podle některých informací by se mohlo českým vyjednavačům podařit dohodnout pro chystaný pronájem nových stíhaček nižší cenu než 21 miliard korun, za něž švédská vláda tyto stroje původně nabídla. Česká strana podle ministerstva obrany od začátku vyjednávání usiluje nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení letounu.
Ministerstvo trvá například na tom, aby stíhačky pro Českou republiku byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká. Informační ředitel konsorcia švédské firmy SAAB Military Aircraft a konsorcia Gripen International Owe Wagermark ČTK řekl, že švédské stíhačky jsou kompatibilní s výzbrojí Severoatlantické aliance, a to i pokud jde o americké střely středního dosahu AMRAAM.
Česká strana v podmínkách smlouvy požaduje také to, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny. Požadavky české strany, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou ale podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny. Musí být splněny nejpozději do roka po dodávce strojů, jinak by vůči dodavateli následovaly sankce. "Švédská strana ale už dnes garantuje, že všechny námi požadované úpravy gripenů stihne ve stanoveném termínu realizovat," informoval mluvčí ministra obrany Ladislav Šticha.
Vláda se koncem loňského roku rozhodla pověřit ministerstvo obrany exkluzivním vyjednáváním o švédské nabídce na základě doporučení meziresortní odborné komise. Gripeny vybrala před nabídkou belgických modernizovaných F-16 a podobných letadel z Nizozemska. V soutěži byly ještě Kanada se stroji F/A-18 a Spojené státy, které nabízely starší variantu rozšířených F-16.
Švédské stíhačky mají příští rok nahradit dosluhující letouny MiG-21.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz