30. 5. 2011
ID: 74263upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 23.5. – 29.5.2011

Od středy platí první část novely občanského zákoníku, která upravuje nájemní bydlení. Na uzavření dohody o jeho výši mají pronajímatel i nájemník nyní tři měsíce, pokud se nedohodnou, mohou se obrátit na soud, ten určí výši nájmu podle těch, které jsou v dané lokalitě obvyklé.

 

Vláda

25. května 2011

Zrušení snížené sazby DPH dostalo od vlády zelenou
Dražší potraviny, léky, dětské pleny, tiskoviny i dopravu, to vše přinese novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou ve středu schválila vláda Petra Nečase (ODS). Změny mají zajistit peníze na financování důchodové reformy, agenturu Mediafax o jejich přijetí informoval důvěryhodný zdroj. Daňové úpravy počítají také se snížením poměru příjmů pro obce a kraje ve prospěch státu.Rok 2012 bude v případě přijetí zákona znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout stávající základní, tedy 20procentní sazba DPH.

Vláda vybere reformy, se kterými spojí svoji důvěru, až za 14 dní
Kabinet Petra Nečase (ODS) zatím nemá jasno v tom, se kterými reformními zákony spojí na červnové schůzi sněmovny vyslovení své důvěry. Premiér Nečas na dotaz agentury Mediafax ve středu odpověděl, že vláda se chce o jejich výběru rozhodnout až po své schůzi 8. června.

Vláda přijala zákon o pedagogických pracovnících
Návrh sociálnědemokratických poslanců o pedagogických pracovnících, který umožní absolventům učitelství pro první stupeň základní školy učit na druhém stupni základní školy a opačně, Nečasův kabinet na svém středečním zasedání přijal. Agentuře Mediafax to sdělil zdroj obeznámený s jednáním.

Vládní agentura pro sociální začleňování začne od července působit v dalších deseti obcích
Sokolov, Mělník, Krupka, Hodonín, Děčín a další tvoří výčet měst a obcí, ve kterých začne od července působit vládní agentura pro sociální začleňování, která si klade za cíl zajistit integraci sociálně vyloučených obyvatel. Uvádí to analýza, kterou na svém středečním zasedání projednala vláda.

Vládní kabinet odložil jednání o ukončení projektu výstavby věznice v Rapoticích
Materiál, který ukončoval projekt vězeňského komplexu v Rapoticích a upravoval projekt výstavby komplexu justičního areálu v Ústí nad Labem, vláda ze svého středečního zasedání stáhla. Agentuře Mediafax to sdělil zdroj obeznámený s jednáním.


Poslanecká sněmovna

25. května 2011

Poslanci přerušili jednání o hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu
Kvůli nedostatku informací o nákupu hardwaru a softwaru a nejasnému financování regionálních oddělení lidských zdrojů na Nejvyšším kontrolním úřadě (NKÚ) přerušili poslanci kontrolního výboru ve středu jednání o závěrečném účtu NKÚ za rok 2010. Znovu se jím budou zabývat v pátek 3. června.

Nová bezpečnostní strategie státu reaguje na terorismus i korupci
Terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, kybernetické útoky, korupce či přerušení dodávek strategických surovin a energií. To jsou některé z bezpečnostních hrozeb, na které reaguje aktualizovaná Bezpečnostní strategie ČR, s níž se ve středu seznámil sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost.

Zaměstnanec, který nedostal po výpovědi odstupné, získá podporu v nezaměstnanosti
Chybu v balíčku sociálních reforem hodlá napravit výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Ve středu totiž přijal pozměňovací návrh, který zavádí, že zaměstnanec, jemuž zaměstnavatel nevyplatil odstupné, získá od úřadu práce podporu v nezaměstnanosti.

Nová bezpečnostní strategie státu reaguje na terorismus i korupci
Terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, kybernetické útoky, korupce či přerušení dodávek strategických surovin a energií. To jsou některé z bezpečnostních hrozeb, na které reaguje aktualizovaná Bezpečnostní strategie ČR, s níž se ve středu seznámil sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost.

26. května 2011

Poslanci podpořili veterinární zákon
Povolení a zákaz prodeje syrového mléka v automatech bude mít nově na starosti krajská veterinární správa (KVS). Úprava je součástí novely veterinárního zákona, kterou ve čtvrtek s pozměňovacími návrhy odsouhlasil zemědělský výbor Poslanecké sněmovny.

Fibingerová v Radě ČT skončí, rozhodli poslanci
Slavná koulařka Helena Fibingerová a bývalý tiskový mluvčí exstarosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) Jiří Baumruk skončí v Radě České televize (ČT). Volební výbor Poslanecké sněmovny je na své čtvrteční schůzi nepropustil do užšího výběru kandidátů, z nichž budou členy rady vybírat poslanci.


EU

25. května 2011

Evropské unii se podařilo dohodnout na podobě zátěžových testů jaderných elektráren
Evropská unie (EU) se dohodla na detailech bezpečnostních testů jaderných elektráren, které by měly proběhnout na 143 reaktorech v rámci společenství. Zkoušky nebudou zahrnovat scénář teroristického útoku, informovala ve středu agentura Reuters s odkazem na Evropskou komisi (EK).

26. května 2011

Karlovarské opatky získají ochrannou známku Evropské unie
Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky dostanou ochrannou známku Evropské unie (EU). Ve čtvrtek o tom informovalo Stálé zastoupení ČR při EU.


Pozn.:

Svědectví policistů nestačí k udělení pokuty za telefonování při jízdě, řekl Nejvyšší správní soud
24. května 2011 - Nejvyšší správní soud v Brně vyhověl kasační stížnosti řidiče, jehož předloni v březnu ve Valašském Meziříčí pokutovali policisté dvěma tisíci korunami za telefonování za jízdy. Senát NSS vedený Lenkou Matyášovou konstatoval, že policisté šoféra audi z telefonování nade vší pochybnost neusvědčili. Agentura Mediafax to v úterý zjistila v databázi verdiktů Nejvyššího správního soudu.

Praze hrozí soudní spory kvůli bezplatnému jízdnému pro seniory a děti
24. května 2011 - Zavedení jízdného zdarma v městské dopravě pro Pražany mladší 15 let a seniory starší 65 let bude od července diskriminovat ostatní občany Evropské unie, upozornila v úterý pražská TOP 09. Zdarma po Praze mohou totiž jezdit jen senioři a děti s trvalým pobytem v metropoli.

Google dostal úřední zelenou k 3D mapování ulic v Česku, přestane se dívat přes plot
24. května 2011 - Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) umožnil společnosti Google, aby v České republice pokračovala ve sběru dat pro svoji službu Street View. Po poradě s úřadem Google přistoupil ke snížení výšky kamerových stožárů na svých vozech z 2,7 metru o 30 až 40 centimetrů.

Začínají platit nová pravidla pro určování výše nájemného
25. května 2011 - Od středy platí první část novely občanského zákoníku, která upravuje nájemní bydlení. Na uzavření dohody o jeho výši mají pronajímatel i nájemník nyní tři měsíce, pokud se nedohodnou, mohou se obrátit na soud, ten určí výši nájmu podle těch, které jsou v dané lokalitě obvyklé.

ÚOHS: Agrofert může převzít firmy ze skupiny Wotan
26. května 2011 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti AGF Wood ze skupiny Agrofert převzít výlučnou kontrolu nad firmami Wotan Forest, Wotan Forest Service a Alfa Plywood. ÚOHS o tom informoval ve čtvrtek.

Ve správním řízení se přestanou sčítat trestné body
27. května 2011 - Řidičům se už v jednom správním řízení nebudou sčítat body za všechny projednávané přestupky, ale obodováni budou pouze za ten nejzávažnější z nich. Vyplývá to z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která nyní vyšla ve Sbírce zákonů s účinností od 1. srpna. Píše o tom páteční Právo.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz