6. 2. 2012
ID: 80690upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 30 1. 2012 – 5. 2. 2012

Vyřešit konflikt bez dlouhých čekacích lhůt a finančních nákladů spojených se soudními spory má ve všech netrestních záležitostech umožnit návrh zákona o mediaci. Ten v dolní komoře parlamentu již do závěrečného čtení.

 
Vláda

1. února 2012

Ministři projednali základní parametry modernizace trati mezi Rokycany a Plzní za 7,5 miliardy korun
Trať mezi Plzní a Rokycany by měla v budoucích třech letech projít rozsáhlou modernizací, díky které by na ní mohly vlaky jezdit až 160kilometrovou rychlostí. Vláda ve středu projednala zadávací parametry veřejné zakázky na modernizaci, která bude stát 7,5 miliardy korun, potvrdil Mediafaxu zdroj.

Vláda schválila zpřísnění inzerce vládnoucí strany v radničních listech
Radniční periodika budou v budoucnosti objektivně informovat o jednání všech zastupitelů jednotlivých samospráv, kteří budou chtít. Počítá s tím návrh ministerstva kultury na změnu tiskového zákona, který ve středu schválila vláda, potvrdil premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda hodlá pokračovat v pronájmu švédských stíhaček JAS-39 i po roce 2015
Vláda na svém středečním zasedání schválila strategický plán na další pronájem švédských stíhaček JAS-39, o jehož prodloužení bude usilovat i po roce 2015. Původně plánovaný tendr na nadzvukové letouny pro českou armádu se odloží, Mediafaxu to potvrdil tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Vláda se seznámila s plány zdravotních pojišťoven, VZP počítá se zpožďováním plateb
Zdravotnická zařízení by si mohla na platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v druhé polovině roku počkat i víc než 10 dní. Jako krajní variantu to uvádí zhodnocení zdravotně pojistných plánů zdravotních pojišťoven na rok 2012, se kterým se ve středu seznámila vláda.


Poslanecká sněmovna

31. ledna 2012

Poslanci přehlasovali Senát a novelu o veřejných zakázkách schválili v původním znění
Novelu zákona, která má zamezit korupci v zadávání veřejných zakázek, v úterý schválili poslanci v původním znění, když přehlasovali Senát. V normě tak zůstává například rušení 'losovaček', vítěz řízení bude muset předložit seznam všech subdodavatelů, kterým uhradil více než deset procent z ceny.

Sněmovna pustila do závěrečného čtení normu, díky níž se možná půjde vyhnout soudním sporům
Vyřešit konflikt bez dlouhých čekacích lhůt a finančních nákladů spojených se soudními spory má ve všech netrestních záležitostech umožnit návrh zákona o mediaci. Ten v úterý prošel v dolní komoře parlamentu již do závěrečného čtení.

Poslanci svolali na 9. února mimořádnou schůzi sněmovny kvůli čerpání evropských dotací
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na čtvrtek 9. února mimořádnou schůzi sněmovny kvůli chybám při čerpání peněz z Evropské unie. V úterý o tom informoval tiskový odbor dolní komory.

Sněmovna odsouhlasila zákon o podporovaných zdrojích energie
Zákon, který sjednocuje podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Poslanci nakonec přijali změny, se kterými se jim norma vrátila z horní komory, a přijali senátní znění zákona.

Reklama z okolí silnic možná zčásti zmizí, zákon projednali poslanci
Billboardy a další reklamy, které se nacházejí v blízkosti českých silnic a dálnic a mohou tak ohrozit životy cestujících, budou zřejmě v budoucnu značně omezené. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou poslanci v úterý projednali ve druhém čtení.

Zkoušky pro podnikatele v autodopravě se možná zpřísní, zákon projednali poslanci
Písemným testem a řešením případové studie budou zřejmě prokazovat svoji odbornou způsobilost majitelé firem autobusové a nákladní dopravy s vozidly nad 3,5 tuny. Novelu zákona o silniční dopravě, která změnu zavádí, projednala v úterý Poslanecká sněmovna ve druhém čtení.

Přívěsné vozíky za koly se asi budou moci používat na silnicích
Poslanci v úterý posunuli do závěrečného čtení návrh poslanců Jany Kaslové a Václava Cempírka (oba TOP 09), který povoluje používání přívěsných vozíků pro děti za kola na silnicích. Dosud je legální pouze prodej cyklovozíků, nikoliv jejich používání.

1. února 2012

Za opakovaný přestupek by mohl pachatel dostat trest zákazu pobytu
Za vícenásobné spáchání přestupku úmyslným jednáním, které závažně narušuje veřejný pořádek, by mohl být v budoucnu pachatel potrestán zákazem pobytu po dobu maximálně tří měsíců. Počítá s tím poslanecká novela zákona o přestupcích, kterou ve středu poslanci propustili do závěrečného čtení.

Zákonodárci a ústavní soudci možná ztratí doživotní imunitu, zákon jde do třetího čtení
Do konce života již možná v budoucnu nebudou chráněni před trestním stíháním poslanci, senátoři ani ústavní soudci. Ústavní novelu, která ruší jejich doživotní imunitu, projednali poslanci ve středu ve druhém čtení a poslali ji do závěrečného.

Sněmovna přerušila projednávání normy řešící znečišťování ovzduší
Projednávání zákona o ochraně ovzduší, který přináší stanovení emisních limitů a technických požadavků na provoz zdrojů znečišťování ovzduší či snížení nadbytečné administrativní zátěže, přerušila ve středu sněmovna. Znovu se k němu má vrátit příští týden v úterý.

Za protiprávní veřejné sbírky bude organizátorům možná hrozit pokuta
Novela, která zavádí pokuty za nelegálně vybírané peníze ve veřejných sbírkách, po středečním jednání sněmovny putuje do třetího čtení. Předloha zavádí sazebník pokut za 25 různých provinění s maximálními postihy od 50 tisíc do půl milionu korun.

Poslanci v prvním čtení schválili státní dluhopisový program
Česká republika vydá v letošním roce státní dluhopisy maximálně za 101 329 627 000 korun a veškeré závazky z nich musí mít splacené nejpozději do 55 let. Vyplývá to z příslušného návrhu zákona, který ve středu v prvním čtení schválila Poslanecká sněmovna.

Poslanci schválili zákon o zásluhách exprezidenta Václava Havla
Vládní návrh zákona, podle kterého se bývalý český prezident Václav Havel zasloužil o svobodu a demokracii, schválila ve středu Poslanecká sněmovna ve zkráceném jednání, tedy hned v prvním čtení. Pro přijetí normy hlasovalo 136 ze 165 přítomných poslanců.

Sněmovna podpořila zpřesnění podmínek pro poskytovatele podpory
Koordinační orgány veřejné podpory budou nově dávat instrukce poskytovatelům podpory malého rozsahu. Alespoň s tím počítá novela zákona, kterou ve středu Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení.

Sankce za týrání zvířat by se mohly zpřísnit
Policie by mohla při podezření na týrání zvířat vstoupit na soukromý pozemek i bez souhlasu majitele. Novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která s tím počítá a která z velké části reaguje na požadavky EU, ve středu Poslanecká sněmovna posunula do druhého čtení.

Zákon, který by měl ulehčit živnostníkům od byrokracie, putuje do druhého čtení
Konec povinného označování provozoven identifikačním číslem, změny v pokračování živnosti po úmrtí podnikatele i řadu dalších úprav obsahuje novela živnostenského zákona. Normu ve středu Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení.

Stavební zákon má upravit postavení veřejnosti, normu podporuje sněmovna
Poslanecká sněmovna ve středu posunula do druhého čtení novelu stavebního zákona, která má například usnadnit budování doplňkových staveb u rodinných domů nebo zpřesnit pozici veřejnosti ve stavebním řízení. Norma ministerstva pro místní rozvoj (MMR) mění i pravidla pro autorizované inspektory.

Sněmovna projednala zákon, který určuje podmínky předkládání návrhů právních aktů Evropské komisi
Poslanecká sněmovna ve středu projednala v prvním čtení předlohu, která určuje podmínky předkládání návrhů právních aktů Evropské komisi. Od 1. dubna se totiž můžou občané Evropské unie obracet na Evropskou komisi s vlastními návrhy právních aktů.

Pravidla archivace digitálních dokumentů by se mohla změnit
Archivování dokumentů v digitální podobě by mělo dostat jasný systém. Novelu zákona o archivnictví, která přináší návrh takových pravidel, ve středu poslanci propustili do druhého čtení.

Státní správa se má řídit novým kontrolním řádem, myslí si poslanci
Sjednocení, zpřehlednění a zjednodušení kontrolních procesů vykonávaných v rámci veřejné správy má přinést nový kontrolní řád, který ve středu poslanci posunuli do druhého čtení. Návrh zákona připravilo ministerstvo vnitra a kontroloři by se jím měli řídit od 1. ledna 2015.

Návrh, který připraví Prahu, Brno, Plzeň a Ostravu o pět miliard korun ročně, projednali poslanci
Poslanecký návrh TOP 09 a Starostů na změnu zákona o rozpočtovém určení daní projednala sněmovna ve středu v prvním čtení. Norma, která vychází z novely ministerstva financí, redukuje příjmy Prahy, Brna, Ostravy a Plzně téměř o pět miliard korun ročně, hospodaření dalších měst a obcí má posílit.

2. prosince 2012

Sněmovna projednala ústavní zákon o změně česko-rakouských hranic
Změnu hranic mezi Českem a Rakouskem u pravobřežní hráze a průkopů na Dyji má zajistit ústavní zákon, který ve čtvrtek projednala sněmovna. Úprava se týká 240 713 metrů čtverečních, je navzájem vyrovnaná a navazuje na už dříve odsouhlasenou mezinárodní smlouvu.

Do druhého čtení jde zákon, který má donutit stát vymáhat škodu po chybujících úřednících
Novela zákona z dílny TOP 09 a Starostů, podle které by stát musel zpětně vymáhat náhradu škody na chybujících úřednících, putuje do druhého čtení. Normu tam přes předešlé negativní stanovisko vlády posunula ve čtvrtek Poslanecká sněmovna.

Sněmovna posunula zpoplatnění udělování akreditací v oblasti bezpečnosti práce do druhého čtení
Za udělení akreditace nebo oprávnění k provádění zkoušek z odborné způsobilosti, které se týkají bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, si zřejmě nově podnikatelé připlatí pět tisíc korun. Počítá s tím nový sazebník poplatků, který ve čtvrtek sněmovna propustila do druhého čtení.

Zařízení pro okamžitou pomoc dětem dostanou možná méně peněz, návrh projednali poslanci
Zařízení, která poskytují okamžitou pomoc dětem v nouzi, by měla dostat o 12 procent méně peněz než dosud, počítá s tím novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, kterou na své schůzi ve čtvrtek projednala sněmovna. Návrh ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) má upřednostnit pěstounskou péči.

Poslanci navrhnou legalizovat konopí pro léčebné účely, pomoci má onkologicky nemocným
Již na březnové schůzi sněmovny by se měli poslanci zabývat legislativními změnami, které zpřístupní léčebné konopí pro léčbu a výzkum, oznámila ve čtvrtek předsedkyně poslanců Miroslava Němcová (ODS). Konopí by mělo pomoci například onkologicky nemocným nebo nemocným AIDS.

Mimořádná schůze sněmovny k situaci na úřadech práce bude 9. února
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolala na čtvrtek 9. února již druhou mimořádnou schůzi dolní komory. Ta se má týkat informace ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) ke kolapsu činnosti Úřadu práce České republiky, informuje web sněmovny.

3. února 2012

Sněmovna vyzývá veřejnost k návrhům na státní vyznamenání
Do 31. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, informoval v pátek tiskový odbor dolní komory parlamentu. Státní vyznamenání se propůjčují či udělují každoročně 1. ledna a 28. října.

Sněmovna o církevních restitucích nerozhodla, vrátí se k nim příští týden
Poslanci přerušili projednávání zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Diskuse o církevních restitucích, které věnovali zákonodárci celý páteční den, tak bude pokračovat ještě příští týden, pravděpodobně v úterý.


Senát

1. února 2012

Senátoři chtějí změny v přímé volbě prezidenta
Senátní ústavně-právní výbor ve středu doporučil plénu schválit k návrhu na přímou volbu prezidenta pozměňovací návrhy, se kterými přišla senátorka Jiřina Rippelová (ČSSD). Pokud plénum doporučení výboru vyslyší, vrátí se návrh na přímou volbu zpět do Poslanecké sněmovny.


Pozn.:

Ústavní soud se zastal ženy, po které exekutor vymáhal odměnu, i když dluh sama zaplatila
31. ledna 2012 - Ústavní soud v úterý vyhověl stížnosti Jarmily Rusnyákové ze Studénky, která se ohradila proti rozsudku soudu v Novém Jičíně, který jí přikázal uhradit osm a půl tisíce korun jako odměnu exekutorovi. Žena přitom dluh ještě před uvalením exekuce sama dobrovolně zaplatila.

Ministerstvo dopravy zavedlo oponentní posudky na stavby
1. února 2012 - Ministerstvo dopravy chce šetřit a bojovat proti korupci. Připravilo proto 48 konkrétních opatření, které chce zavést, mezi ně patří například vedení elektronického stavebního deníku nebo zavedení oponentních posudků na plánované stavby, řekl ve středu ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

Ombudsman: ČR chybí dobrý zákon o památkové péči, hrozí devastace kulturního dědictví
1. února 2012 - Česku chybí kvalitní zákon o památkové péči. Kvůli děravé legislativě tak v zemi chátrá řada historickch památek a reálně hrozí jejich pokračující devastace, řekla ve středu agentuře Mediafax zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Plzeňským právům končí akreditace na magisterské studium, rozhodla komise
1. února 2012 - Akreditační komise ministerstva školství neprodloužila plzeňským právům akreditaci na studium v magisterském programu. Ve středu to Mediafaxu potvrdil tajemník ministra školství Václav Koukolíček.

Ministr Kalousek plošně snížil správní poplatek za povolení tomboly a opravil tak chybu v zákoně
3. února 2012 - O plošném prominutí větší části správního poplatku za přijetí žádosti o povolení tomboly v pátek rozhodl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Poplatek se sníží na desetinu, z pěti tisíc korun na pět set korun, Mediafaxu to v pátek oznámil mluvčí rezortu Ondřej Jakob.

NSS: Finanční úřady nemohou podnikatelům bezdůvodně nařídit vedení evidenčních záznamů
3. února 2012 - Finanční úřady nemohou plošně a bez konkrétních důvodů ukládat podnikatelům záznamní povinnost. Na základě kasační stížnosti majitelky veterinární kliniky z Hradce Králové o tom v pátek rozhodl Nejvyšší správní soud, řekla agentuře Mediafax mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz