13. 2. 2012
ID: 80871upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 6.2.2012 – 12. 2. 2012

Senát schválil přímou volbu prezidenta
Dlouho očekávanou novelu ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta, schválil Senát ve středu na své 17. schůzi a umožnil, aby mohli Češi vybírat nástupce Václava Klause už v příštím roce.Vláda

8. února 2012

Vláda podpořila opravu chyby v poskytování příspěvku na auto pro hendikapované
Hendikepovaní lidé si budou moci požádat o příspěvek na koupi motorového vozidla už po pěti letech od poskytnutí předchozí pomoci, ne až po uplynutí nově platné desetileté lhůty. Opravný návrh poslanců vládních stran ve středu podpořil vládní kabinet, potvrdil premiér Petr Nečas (ODS).

Ombudsman přišel na vládu poukázat na pochybení ministerstva financí ohledně loterií
Ministerstvo financí nesprávně interpretuje a používá zákon o loteriích a v minulosti tak chybovalo při povolování takzvaných interaktivních videoloterijních terminálů. Agentuře Mediafax to řekl ombudsman Pavel Varvařovský, který se účastní středečního zasedání kabinetu, který o loteriích jedná.


Poslanecká sněmovna


7. února 2012

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi prošel do druhého čtení
Zákon, který má navrátit konfiskovaný majetek zpět do rukou církevních institucí, jde přes nesouhlas opozice do druhého čtení. Většinou svých hlasů tam dlouho připravovanou normu v úterý propustili koaliční poslanci a církve by se tak mohly dočkat některých nemovitostí i finančního vyrovnání.

Armáda by mohla dostat možnost rušit mobilní a datové sítě
Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení zákon o ozbrojených silách, který by v budoucnu mohl umožnit armádě rušit radiovou komunikaci, ale i mobilní a datové sítě. Dosud tyto pravomoci náležely výhradně policii.

Sněmovna souhlasí s rušením příspěvků na stěhování pro vojáky
Poslanecká sněmovna v úterý poslala do závěrečného čtení malou novelu o vojácích z povolání, která počítá se zrušením příspěvku při přestěhování nebo s pružnějším trestáním vojáků za požití alkoholu ve službě. Novela má uspořit ministerstvu obrany miliony korun.

Zákon stanovující emisní limity jde do třetího čtení
Sněmovna propustila do třetího čtení zákon o ochraně ovzduší, který přináší stanovení emisních limitů a technických požadavků na provoz zdrojů znečišťování ovzduší. Norma, o které poslanci debatovali už minulý týden, počítá také se snížením nadbytečné administrativní zátěže.

Poslanci schválili úpravu pozemkových restitucí
Nespravedlnost při aplikaci takzvané restituční tečky u pozemků, které lidé získali od osob blízkých, odstraní novela poslanců Michala Doktora (ODS), Pavola Lukši (TOP 09) a Karolíny Peake (VV). Poslanecká sněmovna v úterý poslechla Senát a předlohu schválila i se změnami z horní komory.

Poslanci vyslyšeli Senát a posunuli fungování podzemních úložišť oxidu uhličitého
Až na rok 2020 posunuli v úterý zákonodárci svým hlasováním provozování podzemních úložišť oxidu uhličitého. Sněmovna vyslyšela přání Senátu a odložila provozování o tři roky.

Poslanci znovu schválili normu, která upravuje pravomoci krajů v krizových stavech
Novelu, která dává v krizových stavech širší pravomoci krajským hejtmanům, obcím s rozšířenou působností či guvernérovi České národní banky (ČNB), schválili v úterý poslanci. Senát, který sněmovně vrátil normu i s pozměňovacími návrhy, však sněmovna nevyslyšela.

Sněmovna přehlasovala Senát, lhůta na popření otcovství se prodlouží
Lhůta na popření otcovství se výrazně prodlouží, počítá s tím novela zákona o rodině, kterou v úterý schválila sněmovna v původním sněmovním znění. Podle navrhované změny by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte místo současných šesti měsíců.

Poslanci odsouhlasili změnu podmínek pro subjekty nakládající s látkami poškozující ozon
Návrh zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, schválila v úterý sněmovna v senátním znění. Předloha upravuje povinnosti subjektů, které s látkami nakládají, a stanovuje sankce za překročení předpisů.

Poslanci schválili senátní změny v pravidlech prodeje státní půdy
Poslanecká sněmovna v úterý 168 hlasy schválila senátní verzi novely zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků, která zaručuje farmářům přednostní prodej státních pozemků. Změna horní komory parlamentu umožňuje farmářům převádět půdu na právnické osoby.

Sněmovna souhlasí, aby se statutárním městem stal s Prostějovem i Jablonec nad Nisou
Poslanci v úterý schválili vrácený návrh zákona o obcích v senátním znění, které kromě Prostějova zařazuje mezi statutární města i Jablonec. Návrh původně řeší zrušení ustanovení o střetu zájmů ze zákona o obcích, tento krok má sjednotit stávající legislativu a odstranit diskriminační prvky.

Lidské tkáně nebudou přepravovat pouze zdravotnická zařízení, sněmovna přehlasovala Senát
Poslanecká sněmovna v úterý přehlasovala Senát a schválila změkčení zákona o lidských tkáních a buňkách, který senátoři v lednu zamítli. Nová úprava umožňuje, aby přepravu lidských tkání zajišťovali i další přepravci, nejen pouze zdravotnická zařízení

Poslanci zamítli návrh upravující možnost dělení obcí
Poslanecká sněmovna v úterý hned po prvém čtení zamítla senátní návrh zákona o obcích, který počítal s možností, aby se od jedné obce najednou mohlo oddělit hned několik jejích částí. Pro zamítnutí zákona hlasovalo 79 ze 144 přítomných poslanců.

8. února 2012

Zkoušky pro podnikatele v autodopravě se zpřísní, rozhodli poslanci
Písemným testem a řešením případové studie budou prokazovat svoji odbornou způsobilost majitelé firem autobusové a nákladní dopravy s vozidly nad 3,5 tuny. Novelu zákona o silniční dopravě, která změnu zavádí, schválila ve středu Poslanecká sněmovna ve třetím čtení.

Poslanci si zrušili doživotní imunitu a omezili reklamu u silnic
Před trestním stíháním již nebudou do konce života chráněni poslanci, senátoři, ani ústavní soudci – příslušnou ústavní novelu schválili ve středu na své schůzi poslanci. Ve třetím čtení zároveň přijali novelu zákona o pozemních komunikacích, která omezuje výskyt billboardů u silnic a dálnic.

Sněmovna posunula dál novelu zákona o umísťování dětí do diagnostických ústavů
Se zrušením možnosti přijímat děti do diagnostických ústavů na žádost rodičů počítá novela zákona o výkonu ústavní výchovy. Normu ve středu Poslanecká sněmovna propustila do druhého čtení.

Sněmovna rozhodla, že se sankce za protiprávní veřejné sbírky zpřísní
Poslanci ve středu schválili novelu, která zavádí pokuty za nelegálně vybírané peníze ve veřejných sbírkách. Předloha zavádí sazebník pokut za 25 různých provinění s maximálními postihy od 50 tisíc do půl milionu korun.

10. února 2012

Sněmovnou prošel očekávaný zákon o ochraně ovzduší i návrh na mimosoudní řešení sporů
Poslaneckou sněmovnou v pátek ve třetím čtení prošel návrh zákona o mediaci přinášející mimosoudní řešení sporů i novela o vojácích z povolání. Do Senátu putuje také novela zákona o ochraně ovzduší, která přináší celou řadu změn včetně technických požadavků na provoz zdrojů znečišťování ovzduší.Senát

8. února 2012

Senát schválil přímou volbu prezidenta a řekl ne Sváčkově nominaci na ústavního soudce
Dlouho očekávanou novelu ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta, schválil Senát ve středu na své 17. schůzi a umožnil, aby mohli Češi vybírat nástupce Václava Klause už v příštím roce. Senátoři naopak odmítli nominaci předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka na nového ústavního soudce.Prezident

6. února 2012

Prezident Klaus podepsal zákon, který počítá s vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb
Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o uznávání odborné kvalifikace, která počítá s vytvořením jednotné evidence poskytovatelů služeb. Evidence bude zčásti veřejně dostupná a podle ministerstva školství povede k větší právní jistotě poskytovatelů i příjemců služeb.

Prezident Klaus podepsal zákon, který zavádí změny v oblasti rekvalifikací
Prezident Václav Klaus v pondělí podepsal novelu zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, která počítá s posunutím věkové hranice pro rekvalifikační kurzy z 18 na 16 let, uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat. Návrh také zavádí možnost pro podnikatele získat své autorizované zástupce.
Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz