Poslat článek emailem

*) povinné položky
20. 5. 2004
ID: 26174upozornění pro uživatele

Ústavní žaloba proti Klausovi

Senátor Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL)
sám pochybuje o tom, že by se mu podařilo získat potřebný počet
podpisů pro obžalování prezidenta Václava Klause z velezrady.
Řekl to včera ČTK. Hlavu státu viní z toho, že pomalým výběrem
kandidátů na ústavní soudce blokuje činnost této instituce.
Zdůraznil ale, že smyslem jeho snahy je přimět prezidenta k tomu,
aby navržením dostatečného počtu kandidátů na ústavní soudce
umožnil naplnění Ústavního soudu.

     "Všechno to mé úsilí směřuje k tomu, aby Ústavní soud byl naplněn," prohlásil Bárta. "To, že v současné době máme jenom deset ústavních soudců, považuji za alarmující, za těžkou ústavní krizi," podotkl. Získal podle svých slov příslib od několika senátorů, že se k němu připojí. Svůj podpis ale nyní zvažují s ohledem na to, jestli by byl takový krok vhodný politicky pro Česko i pro ně samotné, uvedl.

    "I kdyby došlo k tomu, že bych sehnal 27 senátorů, což nepředpokládám, i kdyby se to v Senátu pozitivně projednalo a předložilo Ústavnímu soudu, tak bych skoro doufal, že Ústavní soud nevyhoví naší žádosti," uvedl senátor. Žalobu se rozhodl sestavit jako doklad svého dubnového prohlášení, že prezidentovou nečinnost lze kvalifikovat jako velezradu. "Aby to nebyla jenom slova, slova, slova," zacitoval z Shakespearova Hamleta.

    K žalobě se rozhodl připojit Martin Mejstřík (za Cestu změny), který prezidentovu nečinnost považuje za "skandální". Připomněl, že Ústavní soud není plně obsazen už 15 měsíců. "Je na čase podat tu žalobu, protože pan prezident nekoná. A začínáme mít někteří možná důvodné podezření, že nekoná úmyslně," řekl ČTK. Podotkl, že se dalo pochopit neobsazení Ústavního soudu v komunistickém Československu, ne však 15 let po změně režimu.

    Bártova žaloba je podle unionisty Ondřeje Febera "skutečně účinným tlakem na to, aby se věci hnuly z místa". Samotný akt žaloby je podle něj "trochu silné kafe" a nepodepíše ji.

    Text Bártovy žaloby podle šéfa senátní ústavní komise Jiřího Stodůlky (KDU-ČSL) popisuje současnou situaci. "Někteří tomu říkají vydírání prezidentské kanceláře. Těžko říct, jak se ozvat jinak," řekl ČTK Stodůlka. Lidovečtí senátoři se podle něj dohodli na tom, že podpis pod žalobou bude osobní věcí každého z nich, "třebaže stranické vedení nám doporučuje nepodepisovat".

    O vydírání mluvil předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS). "Kdybychom žili v době inkvizice, tak by byl upálen nejprve pan prezident a, jak to bývalo v historii zvykem, poté pan senátor Bárta," řekl s nadsázkou. Podle Kubery za současný stav nemůže Senát ani prezident, ale shoda okolností, která si nutí najednou vyměnit velký počet ústavních soudců. Podle něj by se tomu dalo do budoucna zabránit schválením náhradníků ústavních soudců. Žalobu pokládá za nesmysl, byť zřejmě upřímně motivovaný.
 

   Bárta by musel pro ústavní žalobu získat podpisy dalších 26 senátorů, aby se jeho návrhem mohla horní komora začít zabývat. Stejně tak třetina senátorů, k níž má nejblíže ODS, by mohla navrhnout odvolání ústavní žaloby. Pro schválení návrhu by pak bylo třeba souhlasu nadpoloviční většiny přítomných.© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz