Uznání předchozího vzdělání
Žák - absolvent střední, vyšší odborné nebo vysoké školy může požádat o uznání předchozího dosaženého vzdělání.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Absolvent střední nebo vyšší odborné školy
nebo
Žák - absolvent střední a vyšší odborné školy.
nebo
Zákonný zástupce žáka
Vyřizuje
Ředitel příslušné veřejné střední a vyšší odborné školy.
Postup řešení
Ukončené vzdělání ve střední, vyšší odborné nebo vysoké škole v České republice nebo v zahraničí, které je doloženo dokladem o jeho úspěšném ukončení (závěrečné vysvědčení, výuční list, maturitní vysvědčení, vysvědčení o absolutoriu apod.) pro uznání uceleného dosaženého vzdělání.
nebo
Absolvování pouze některých ročníků těchto škol či jiné vzdělávání doložené vysvědčením, osvědčením či jiným dokladem pro uznání částečného vzdělání.
nebo
V případě vzdělání dosaženého v zahraničí lze za ucelené dosažené vzdělání považovat pouze vzdělání doložené dokladem o jeho úspěšném ukončení opatřeným nostrifikační doložkou či potvrzením o rovnocennosti ve smyslu vyhlášky 385/1991 Sb., o uznávání rovnocennosti a podmínkách nostrifikace vysvědčení vydaných zahraničními školami, ve znění pozdějších předpisů.
Musíte podat písemnou žádost řediteli školy, který o uznání vašeho vzdělání rozhoduje podle správního řádu.
Potřebné doklady
Z vaší žádosti by mělo být patrné, že žádáte o uznání konkrétního dosaženého vzdělání a současně o uvolnění z vyučování a z klasifikace těch vyučovacích předmětů (popř. jejich částí), jejichž obsah a rozsah je shodný v absolvovaném a současném studiu (v tomto ohledu může být žádost formulována i obecně, přičemž bude na následném posouzení ředitelem školy, kterých vyučovacích předmětů se tato shoda týká).
Žádost musíte doložit příslušnými doklady (doklad o dosaženém vzdělání, v případě nutnosti učební dokumenty absolvovaného vzdělání či jiný podklad, ze kterého lze obsah dosaženého vzdělání zjistit apod.).
Formuláře ke stažení
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Správní a jiné poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty pro vyřízení
Ředitel veřejné školy posoudí podanou žádost z hlediska splnění výše uvedených náležitostí. V případě, že žádost neobsahuje nezbytné náležitosti či není doložena nezbytnými doklady, vyzve ředitel školy žáka k doplnění žádosti a zároveň jej upozorní, že pokud nebude žádost ve stanovené lhůtě doplněna (např. pokud žák nedoloží doklad o dosaženém vzdělání), bude ředitel školy nucen rozhodnout o zamítnutí žádosti (viz § 19 odst. 3 správního řádu).
V dalším řízení pak ředitel školy posoudí obsah a rozsah absolvovaného vzdělání žáka ve vztahu k současnému studijnímu či učebnímu oboru, případně ověří znalosti žáka z předchozího vzdělání (ověření znalostí rozdílovou zkouškou bude přicházet v úvahu především v případě rozhodování o uznání neformálního vzdělání žáka). Poté, co žákovi dá ve smyslu § 33 správního řádu možnost, aby se mohl vyjádřit ke všem podkladům správního řízení, rozhodne správním rozhodnutím, které splňuje náležitosti stanovené v § 47 správního řádu, o tom, zda a v jakém rozsahu dosažené vzdělání uznává a zda a v jakém rozsahu žáka uvolňuje z vyučování a z klasifikace některých vyučovacích předmětů (popř. jejich částí).
Lhůta pro vyřízení žádosti není stanovena.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon 284/2002 Sb., kterým se mění zákon 564/1990 Sb. o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (tímto zákonem byl do školských právních předpisů zaveden institut uznání dosaženého vzdělání žáka střední a vyšší odborné školy - konkrétně do nového §20 odst. 3 školského zákona a §3 odst. 2 písm. m) zákona 564/1990 Sb.
změna zákona o státní správě ve školství a dalších zákonů
o státní správě a samosprávě ve školství
Opravné prostředky
Proti rozhodnutí ředitele můžete podat odvolání ke krajskému úřadu. O odvoláních se rozhoduje v souladu s §7 písm. b) zákona 564/1990 Sb.
Sankce v případě nedodržení předepsaných povinností
Sankce nejsou stanoveny.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 18. 6. 2003
Pozn.:
Ředitel školy je povinen na základě posouzení a porovnání učebních dokumentů absolvovaného studijního nebo učebního oboru a studijního nebo učebního oboru, který žák chce ve střední či vyšší odborné škole studovat nebo studuje, zohlednit vzdělání, kterého žák dosáhl v předchozím studiu.
Toto zohlednění pak v praxi znamená, že ředitel školy vždy uvolní žáka z vyučování a klasifikace těch vyučovacích předmětů (popř. jejich částí), jejichž obsah a rozsah je shodný v absolvovaném a současně studovaném oboru. Ředitel školy naopak ani v tomto případě nemusí žáka uvolnit z účasti ve vyučování a z klasifikace v těch vyučovacích předmětech (popř. příslušných ročnících), kde rozsah a obsah absolvovaného vzdělání neodpovídá požadavkům stanoveným v učebních dokumentech současně studovaného oboru. Zejména se to bude týkat profilových předmětů daného oboru.
Zdroj: MŠMT ČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz