Vláda posoudí návrh, aby za nelegální odposlechy hrozilo vězení
Vláda ve středu posoudí poslanecký
návrh, podle kterého by nepovolené odposlechy telefonů a sítí
datového či jiného obdobného komunikačního provozu byly novým
trestným činem. Hrozilo by za něj až dvouleté vězení. Kdyby někdo
chtěl s pomocí nelegálních odposlechů usnadnit jiný trestný čin,
mohl by jít podle návrhu do vězení až na tři roky.
S těmito tresty počítá předloha, kterou před několika týdny vypracovali předsedové sněmovních komisí pro kontrolu policejních odposlechů a vojenské kontrarozvědky Jiří Bílý a Tomáš Kladívko (oba ODS) a místopředseda sněmovny a stínový ministr vnitra ODS Ivan Langer. Předloha by mohla umožnit kontrolu odposlechů umístěných také v autech a na dalších místech, kde je teď není možné kontrolovat.
Poslanci o změnách debatovali už s premiérem Vladimírem Špidlou a ministrem vnitra Stanislavem Grossem (ČSSD). "Jsem docela pro, aby se tato věc upravila, protože jestli v tomto státě existují problémy se zneužívám odposlechů, tak jsou ve sféře, která nemá nic společného se státními orgány," řekl již dříve Gross ČTK.
I když první reakce naznačovaly, že kabinet by mohl předlohu podpořit, konečné slovo bude mít při jejím schvalování parlament. Poslanecká sněmovna by mohla předlohu posoudit v prvním čtení ještě před prázdninami.
Problém odposlechů se na politické scéně objevuje pravidelně. Naposledy to bylo loni. Nejprve skupina poslanců ODS v čele s jejich předsedou Vlastimilem Tlustým přišla s podezřením, že jim někdo odposlouchává telefony. Se stejnou věcí se setkal i poslanec ČSSD Josef Hojdar. Ani v jednom případě se nepodařilo autora odposlechu vypátrat. Státní bezpečnostní složky oznámily, že s oběma odposlechy nemají nic společného. Dosud se nepodařilo
zjistit, zda poslanci byli odposloucháváni nelegálně a kdo za tím byl.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz