epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Poslat článek emailem

*) povinné položky

4. 1. 2022
ID: 114024upozornění pro uživatele

Whistleblowing z pohledu územních samosprávných celků

Co je to whistleblowing a proč by se měly obce a kraje v následujících týdnech touto problematikou zabývat?

 

Dne 17. 12. 2021 uplyne členským státům Evropské unie transpoziční lhůta k dosažení účelu Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále „směrnice”). Nedojde-li ze strany členských států k implementaci směrnice do tohoto data, nastane její přímý účinek. V rámci České republiky prošla navrhovaná právní úprava zákona o ochraně oznamovatelů a návrh souvisejícího změnového zákona pouze prvním čtením a dosud nedošlo k jejich schválení. Přímý účinek směrnice se tak jeví jako vysoce pravděpodobný. Následující text proto shrnuje, na koho se bude směrnice vztahovat a jaké povinnosti z ní povinným subjektům vyplývají.

Na koho se bude směrnice přímo aplikovat:

Povinnými subjekty směrnice chápe v ní blíže specifikované subjekty soukromého sektoru, státní orgány, veřejné instituce[1] a orgány územních samosprávných celků. Právě posledním z uvedených subjektů se budeme dále zabývat. Sama směrnice tuto skupinu omezuje na obce, jejichž počet obyvatel je větší než 10 tisíc. Členské státy ovšem mohou povinnosti spojené se směrnicí vyžadovat i od obcí s menším počtem obyvatel.[2] Jak vyplývá z výše uvedeného, v současné chvíli není pravděpodobné, že by do uplynutí implementační lhůty došlo v České republice k přijetí vnitrostátní právní úpravy. Proto by zatím měly směrnici věnovat pozornost zejména územní samosprávné celky, jejichž počet obyvatel přesahuje 10 tisíc.

Reklama
Aktuální judikatura k rodinnému právu, zejména k otázkám péče o děti a jejich výživy (online - živé vysílání) - 3.6.2022
Aktuální judikatura k rodinnému právu, zejména k otázkám péče o děti a jejich výživy (online - živé vysílání) - 3.6.2022
3.6.2022 09:003 025 Kč s DPH
2 500 Kč bez DPH

Koupit

Co si představit pod pojmem whistleblowing:

Whistleblowing můžeme chápat jako prostředek sloužící k oznamování protiprávního jednání u některého z povinných subjektů. Celý proces má fungovat tak, aby byla zajištěna co nejúčinnější ochrana osoby oznamující protiprávní stav (dále „oznamovatel”) před možným odvetným opatřením, například formou finančních postihů či propuštění. Oznamovatelem bude obvykle zaměstnanec, který se v souvislosti se svou prací dozví o protiprávním jednání porušujícím právo Unie u povinného subjektu. Tento postup má přispívat k hájení svobody projevu ve vztahu k oznamovatelům, ale také k pluralitě ve sdělovacích prostředkcích a v neposlední řadě sloužit jako důležitý zdroj zejména pro investigativní novináře.

Jak má celý proces probíhat:

K oznámení protiprávního jednání může dojít prostřednictvím dvou odlišných kanálů, a to přímo v rámci obce či kraje, nebo u externího orgánu mimo územní samosprávný celek. V souvislosti s tím lze základní povinnosti, které s sebou směrnice přináší, rozdělit na následující:

  1. povinnost zavést vnitřní oznamovací systém spolu s nastavením mechanismů pro vyřizování, zpracování a uchování oznámení
  2. povinnost zavést externí oznamovací systém spolu s nastavením mechanismů pro vyřizování, zpracování a uchování oznámení.

Povinnosti spadající pod písm. B) bude v rámci České republiky vykonávat Ministerstvo spravedlnosti. V pozornosti obcí a krajů by tak v průběhu příštích dní mělo rezonovat zejména zavedení vnitřního oznamovacího systému a s tím spojené povinnosti.

Vnitřní oznamovací systém a s ním spojené povinnosti:

Sama směrnice upřednostňuje oznamování informací o porušení práva Unie právě prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému. Obcím a krajům tím vznikne prostor pro případnou nápravu oznámeného protiprávního stavu před tím, než se jím začne zabývat orgán veřejné moci, jak by tomu bylo v případě oznámení u externího orgánu (Ministerstva spravedlnosti). Zároveň se jedná o variantu rychlejší a finančně přijatelnější.

Stěžejním prvkem tohoto systému je tzv. příslušná osoba. Tato bude v rámci konkrétního územního samosprávného celku přijímat a vyhodnocovat jednotlivá oznámení, případně také navrhovat možná řešení k odstranění zjištěného protiprávního stavu. Svou činnost bude příslušná osoba vykonávat nestranně, bez jakékoliv intervence povinného subjektu. Povinností obcí a krajů tak bude zajistit alespoň jednu příslušnou osobu (množství příslušných osob by se mělo odvíjet od velikosti povinného subjektu) a následně ji řádně proškolit ohledně jejích práv a povinností vyplývajících pro ni ze směrnice. Důležitost vhodného výběru kandidáta podtrhuje také skutečnost, že odpovědnost za řádné fungování celého vnitřního oznamovacího systému ponese sám povinný subjekt, nikoli příslušná osoba. Pokud si obec na tuto pozici vybere pouze jednu osobu, bude nutné zajistit vhodné zastoupení v případě její dovolené, dočasné pracovní neschopnosti nebo jiné indispozice. Příslušnou osobou může být jakákoliv zletilá, svéprávná a bezúhonná osoba bez ohledu na její právní vztah vůči povinnému subjektu. Obce a kraje musí příslušné osobě zajistit a poskytnout takové nástroje, pomocí kterých se bude moci s oznamovatelovým oznámením seznámit pouze ona, ať už písemně, nebo ústně. V souvislosti s ochranou totožnosti oznamovatele je důležitá také mlčenlivost příslušné osoby, kterou tato bude vázána, a to i vůči povinnému subjektu. Při zavádění vnitřního oznamovacího systému může být obtížné najít osobu, která bude schopna se této pozice chopit a začít ji vykonávat v souladu s požadavky směrnice. Řešením proto může být výběr externí osoby (např. advokáta), která může využít svou praxi, popřípadě je schopna si celou problematiku v krátkém čase  nastudovat  a přispět ke snazšímu průběhu hned v začátcích. Zavedení vnitřního oznamovacího systému také může být předmětem činnosti dobrovolného svazku obcí, což umožní sdílet jeden systém všemi členy svazku obcí, aniž by ho musela zřizovat každá obec zvlášť.

K podpoře funkčnosti celého systému se vážou další povinnosti, zejména dostatečně informovat potencionálního oznamovatele o způsobu oznamování nebo o tom, kdo je příslušnou osobou (či příslušnými osobami). Stejně tak je třeba zabývat se způsobem evidence veškerých oznámení – ty je třeba uchovávat tak dlouho, jak to bude nutné k dosažení účelu směrnice. Zároveň tím nesmí být ohrožena totožnost oznamovatele.

Závěr:

Předběžně lze předpokládat, že se krajské úřady, magistráty, městské úřady či obecní úřady nemusejí obávat přílišné náročnosti ani nadměrného využívání této agendy. Přesto je třeba zajistit celý mechanismus tak, aby mu veřejnost plně důvěřovala a potenciální oznamovatelé se proto nemuseli obávat podat oznámení, kterým mohou zabránit pokračování v porušování práva. Zároveň by měla být zabezpečena také medializace celého systému, aby osoba, která se dozví o porušení práva Unie, měla jasno, jak tuto situaci bez obav oznámit.

Na závěr je třeba poukázat na Metodiku k přímé aplikovatelnosti směrnice vypracovanou Ministerstvem spravedlnosti, která uvádí podrobnější informace a zajišťuje tak usnadnění situace při plnění povinností vyplývajících ze směrnice. Metodika je vždy v aktuální verzi dostupná >>> zde.

Mgr. Sára Králová,
advokátní koncipientka


GHS Legal, s.r.o., advokátní kancelář

Horní náměstí 371/1
779 00 Olomouc

tel:+420 226 633 461
email: office@ghslegal.cz

 

[1] Podmínky pro určení veřejné instituce jsou blíže specifikovány v Nálezu Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 260/06 ze dne 24.01.2007, k dispozici >>> zde. Příkladem lze uvést Všeobecnou zdravotní pojišťovnu nebo vysoké školy.

[2] Dosud nepřijatý Návrh zákona o ochraně oznamovatelů například snižuje tuto hranici na 5 000 obyvatel.

 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Mgr. Sára Králová (GHS Legal)
4. 1. 2022
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Ústavní právo s nadhledem : Nenouzový stav
  • Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Jak probíhá získání licence od ČNB? Poznatky z praxe
  • Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl

Související produkty

Online kurzy

  • Spolky pohledem daňového práva
  • Darování pro případ smrti alternativou vydědění?
  • Určitost předmětu podnikání ve společenské smlouvě
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (únor 2022)
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (leden 2022)
Lektoři kurzů
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. Lukáš Sommer
Mgr. Lukáš Sommer
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Kristýna Faltýnková
JUDr. Kristýna Faltýnková
Kurzy lektora
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
Kurzy lektora
Mgr.  František Málek
Mgr. František Málek
Kurzy lektora
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Právo zaměstnanců být off-line
  • Přípustnost změn smlouvy na veřejnou zakázku z důvodu neočekávaného nárůstu cen energií
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Právní svět není konzervativní. Inovovali jsme vždy
  • Právo na informace
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
  • Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?
  • Sberbank CZ a proces její likvidace
  • Identifikace spoluvlastnického podílu na nemovitosti jinak než číselným označením

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Advokacie (exkluzivně pro předplatitele)

Povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění účinném do 30. 6. 2017, není v rozporu s povinností advokáta zachovávat...

Mezinárodní ochrana (exkluzivně pro předplatitele)

Ministerstvo vnitra může zamítnout žádost o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu, pouze pokud informace o zemi...

Pobyt cizinců (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhoduje-li správní orgán v pobytových věcech cizince pobývajícího na území České republiky na základě obsahu utajované informace, má v každém případě povinnost seznámit...

Právo na informace

Rozporuje-li právnická či fyzická osoba, po které jsou požadovány informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění účinném od 2. 1. 2020, své...

Spotřební daně (exkluzivně pro předplatitele)

Smyslem požadavku vybavit dopravované vybrané výrobky příslušnými doklady (§ 5 odst. 6 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních) je umožnit při kontrole identifikaci výrobků a...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.