Ze dne na den
Osazovat nově založenou zahradu vzrostlými stromy je sice dnes velmi módní, o žádnou novinku ale nejde. Zahradničtí mistři se tomuto umění, kdy ze dne na den vznikne na úhoru rajská zahrada, věnovali již před více než sto lety. Už tehdy dovedli dobře situovaní zákazníci ocenit, že nemusejí čekat deset a více let, než jim v zahradě vyrostou stromy tak vysoko, aby si mohli užívat jejich stínu.
Specialistou, který se již po tři generace přesazování vzrostlým stromů intenzivně věnuje, je zahradnická rodinná firma Starkl - zahradník. Jejímu současnému majiteli, panu Josefu Starklovi, jsme proto za vás položili několik otázek:
Kdy touto metodou začala pracovat vaše rodinná firma? První zahrady se vzrostlými stromy jsme sázeli ve Vídni po válce. Našimi zákazníky byli první pováleční boháči, například filmoví producenti nebo majitelka módního salonu. V té době jsme také začali dlouhodobě investovat do stromů - postupně jsme zakládali školky, což se časem ukázalo jako výhodná investice. Od té doby se sázení vzrostlých stromů stalo zcela běžnou záležitostí.
Ne, ale jen hlupák udělá stejnou chybu dvakrát.
Když umírá velký strom, je to vždycky smutné, ale jistě se tomu nemůžete vyhnout. Nebo je možné čerstvě přesazené stromy také léčit? Je jednodušší škodám předcházet, než je následně odstraňovat. Čím je strom starší, tím hůře se s novými podmínkami vyrovnává, což neznamená, že je to rizikovější transakce, jen je třeba stromky ve školkách každé tři roky i s kořenovým balem přesadit, přičemž se osekávají silnější kořeny. Tak postupně vzniká kompaktní bal s množstvím čerstvých kořínků, které právě zaručují ujmutí stromu kdykoliv na novém místě. Důležitá je i ochrana kmenu a koruny po přesazení. Je-li o strom předem dobře pečováno, není později důvod k obavám.
Je stoprocentní záruka, že se vzrostlé stromy skutečně uchytí? Naše firma poskytuje plnou záruku na ujmutí a růst, pokud je zaručeno, že i následný proces manipulace se stromy a sázení provádějí odborníci. Mluvíme zde o živých rostlinách, a tak by falešně znělo tvrzení, že někdo dopředu zaručí, že se strom uchytí vždy a všude, ale právě takto poskytnuté garance znamenají, že zahradnická firma přebírá případná rizika na sebe.
Za jak dlouho si můžeme být jisti, že strom přesazování přežil? Rostlina se po přesazení vyrovnává s novými podmínkami a přirozeně sama sebe chrání.
Šetří energii a snaží se zbytečně nevyčerpávat. To se projeví třeba částečnou ztrátou jehličí po přesazení. Už ve druhém vegetačním období vás ale odmění svou vitalitou a čerstvými přírůstky, takže druhý rok po přesazení si už tu radost můžete vychutnat.
Můžeme mít zahradu osázenou vzrostlými stromy kdekoliv - je to tedy metoda vhodná pro každého? Dnes je k vidění mnoho nových velkých domů a kolem nich se nesměle krčí několik malých rostlinek. Přitom strom je nezbytný v každé zahradě, tedy i v té nejmenší. Vzrostlý strom totiž vydá mnohem více kyslíku a pohltí více nečistot a prachu než celé stovky mladých rostlin! Je to výkonný filtr před vaším domem. Často se vzrostlá zeleň sází prakticky ještě na staveništi nebo na pozemku, který vznikl navážkou.
Profesionální firma dokáže zajistit i v těchto nevhodných podmínkách vzrostlým stromům šanci na přežití. Už v 1. století Plinius napsal: „Přesazování většího množství stromů je běžná a obyčejná věc.“
Kdy zákazníkovi tuto formu úpravy zahrady nedoporučujete? Nestává se nám, že bychom odháněli chtivé zákazníky. Ale někdy bychom je chtěli potkat ještě dříve, než kolem svého domu vykácejí všechny původní stromy. Nedoporučili bychom asi novou výsadbu, pokud by měla nedostatečně nahradit „atraktivní“ původní zeleň.
Některé druhy stromů jsou k přesazování určitě vhodnější a odolnější - které? V našich oblastech se nám nejvíce osvědčila zcela nenáročná borovice černá (pinus nigra austriaca) nebo menší borovice bělokorá (pinus leucodermis), které jsou díky tmavé a sytě zelené barvě vynikajícím pozadím pro jakékoliv další rostliny. Z listnatých stromů třeba akáty (robinia) nebo javory (acer), u nichž oceníte jejich pestré podzimní barvy a pěkný tvar. |
Celý text článku zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz