14. 4. 2005
ID: 32600upozornění pro uživatele

Prohlášení prezidenta republiky Václava Klause ze dne 14. dubna 2005

Uvítal jsem, že relevantní politické strany – a to jak strany dosavadní vládní koalice, tak opoziční ODS – vzaly vážně můj úterní apel na nezbytnost urychleného vyřešení současné vládní krize a že přišly se svými návrhy. Věřím, že vládní krize, trvající již třetí měsíc, díky tomu spěje ke svému konci. Občané České republiky si její ukončení naléhavě přáli a přejí.

Od počátku jsem opakoval, že byly k dispozici pouze dvě možnosti – dokončení tohoto volebního období na bázi vládní koalice z roku 2002 nebo jeho zkrácení předčasnými volbami dohodou jakkoliv utvořené parlamentní většiny. Návrh řešení, se kterým mne dnes seznámil předseda vlády a ČSSD Stanislav Gross, považuji za jednu z variant možnosti první. Její realizace umožní standardní ústavní postup: demisi dosavadní vlády jako celku, mé jmenování nového předsedy vlády a na základě jeho návrhu i jednotlivých členů vlády, hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně.

Alternativní možnost, ke které včera ústy svého předsedy vybídla Občanská demokratická strana a jejíž uskutečnění předpokládalo ochotu dalších politických stran se na ní podílet, se stala – včerejší noční dohodou stran bývalé vládní koalice o úplně jiném řešení – pro daný okamžik de facto neaktuální. Čas pro tuto možnost by mohl přijít, pokud by se řešení z noci ze 13. na 14. dubna 2005 neuskutečnilo.

Zdroj: KPR ČR© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz