19. 2. 2014
ID: 93523

10 otázek pro... Josefa Vedrala

Zdroj: epravo.cz

eFocus

Právník rok 2013 v kategorii Správní právo, JUDr. Josef Vedral, Ph.D., je absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pracoval v odboru legislativy Ministerstva vnitra, v legislativním oddělení Kanceláře Svazu měst a obcí ČR a od roku 2005 je zaměstnán v odboru vládní legislativy Úřadu vlády. Je předsedou pracovní komise Legislativní rady vlády pro správní právo a působí na katedře správního práva a správní vědy Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Josef Vedral je členem řady rozkladových komisí, například na Ministerstvu vnitra nebo v Českém telekomunikačním úřadu a v České národní bance. Je autorem odborných publikací.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Snad historikem, historii jsem chtěl studovat, ale nevyšlo to, možná to tak mělo být.

Nejemotivnější kauza?
Nerad nechávám „prchlivost cloumat mým majestátem“, do práva podle mě nepatří emoce ale racionalismus.

Největší dosavadní úspěch?
Pokud se myslí úspěch profesní, tak asi komentář ke správnímu řádu.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Možná to někoho překvapí, u jiného třeba vyvolá i úsměv - Ježíš z Nazaretu.

Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Asi prof. Boguszak a jeho vědecké semináře z teorie práva na fakultě, kde jsme trávili dlouhé hodiny diskusemi (nejen) o teorii práva.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Zřejmě zákon o daních z příjmů, vyplňování daňového přiznání jsem už před několika lety vzdal a nechávám si to zpracovat odborníkem, ten zákon se vztahuje prakticky na každého a tomu by měl stupeň jeho srozumitelnosti odpovídat, čím větší okruh adresátů tím srozumitelnější, ale u něj je to zřejmě úplně obráceně a zejména tady mi přijde ten kontrast zvlášť extrémní, podobný pocit mám u předpisů z oblasti práva sociálního zabezpečení – specializované předpisy, které dopadají na pár osob, mohou být pro někoho, kdo stojí mimo danou oblast, obtížně srozumitelné či zcela nesrozumitelné (třeba takový zákon o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur – kdo vůbec ví, že existuje?), ale ty, které dopadají málem na každého by snad měly být co nejsrozumitelnější, ale mám pocit, že u daňových a sociálních předpisů je to úplně naopak.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Takhle obecně neumím odpovědět, asi záleží na každém (na každé), co mu (jí) sedne a jakou oblast práva si vybere, ale že by byly nějaké právní obory vyloženě ženská či naopak mužská záležitost, pokud se to myslí takhle, tak takový pocit nemám.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Byla to víceméně náhoda, přihlášku na práva jsem dal na poslední chvíli, chtěl jsem studovat historii a filosofii, což nevyšlo, práva ano a už jsem tak zůstal. A co poradit? Každý si musí najít svoji cestu, mě asi nejvíc pomáhá, že pokud můžu, tak pořád čtu nějakou právnickou literaturu a snažím se do sebe vstřebávat další a další věci.

Jak si vyčistit hlavu?
Nevím, jestli je to zrovna vyčištění hlavy, ale každé ráno se „nastartuju“ tím, že se jdu proběhnout, když pak většinu dne sedím u počítače – někdo musí mít ranní kávu, někdo cigaretu, já si musím jít ráno zaběhat, abych si okysličil mozek.

Nesplněný sen?
Snění nejde s mým racionalismem moc dohromady.
 

© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz