20. 11. 2013
ID: 92716

10 otázek pro... Víta Svobodu

Zdroj: JUDr. Vít Svoboda

eFocus

JUDr. Vít Svoboda je absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jako advokátní koncipient působil v AK Mašek advokáti s.r.o., jako advokát pak spolupracuje s advokátní kanceláří Havel, Holásek & partners. V současné době působí jako samostatný advokát se specializací pro zastupování klientů především v právu trestním, ve sporných a v nesporných řízeních, právu směnečném.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Hercem, armádním důstojníkem, cestovatelem, politikem.

Jiná země pro výkon advokacie, výkon povolání?
Spojené státy americké – přesněji Boston, Massachusetts, dále pak Austrálie a Kanada.

Nevýhody vašeho povolání?
Někdy práce o víkendech, naštěstí ne každý víkend je pracovní.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde kterému pohlaví lépe?
Je to 1:1. Ženské a mužské mozky fungují odlišně a možná i proto se ženy a muži skvěle doplňují. Platí to jak v partnerských vztazích, tak v advokacii. Při důležitých pracovních záležitostech se vyplatí problém probrat s inteligentní kolegyní, často se obohatíte o nový pohled na problém, snáze jej pak vyřešíte.

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Položte mi, prosím, tuto otázku znovu v roce 2063. : - )

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod?
Nejdůležitější povolání na světě je být lékařem. Lékaři umí člověku zachránit život. Nám, advokátům, se často podaří zachránit druhou nejdůležitější hodnotu – lidskou svobodu. Na trestním právu je úžasné, že každá trestněprávní kauza je lidský příběh. Když se Vám jako advokátovi podaří klienta zprostit viny, a vy víte, že byl nevinen, a že jste mu zachránili několik let života na svobodě, je to ten nejlepší pocit, jaký můžete jako advokát zažít.
Advokátem jsem se rozhodl být pro to, že jsem chtěl pomáhat lidem, také pro to, že jsem si řekl, že by mě to mohlo bavit a rovněž pro to, že jsem chtěl za odvedenou práci dostat slušně zaplaceno. Středoškolákům, kteří touží vstoupit od právních vod, bych doporučil, aby byli houževnatí, vytrvalí a odhodlaní – než se stanou například advokáty, musí počítat s tím, že to bude trvat skoro deset let.

Největší dosavadní úspěch?
Podařilo se mi dostat kamaráda z dětství z psychiatrické léčebny, kde byl protiprávně několik dnů držen, a kde mu byly přes jeho nesouhlas aplikovány zničující léky. Policie se tím případem tenkrát odmítla zabývat. Vyčerpávající jednání trvala s přestávkami dva dny, byli jsme sami proti všem, ale podařilo se. Spal jsem pak bez přestávky šestnáct hodin.

Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Jednoznačně Kubiš s Gabčíkem. Spravedlivě potrestali po zásluze někoho, kdo udělal mnoho špatných skutků. A samozřejmě jejich kamarádi a spolubojovníci Opálka, Valčík, Hrubý, Švarc a Bublík.

Jak si vyčistit hlavu?
Horký letní den na kánoi na řece, s mojí ženou na přídi a s partou přátel jedoucích na lodích okolo.

Nesplněný sen?
Sny jsou od toho, abychom si je plnili. Doufám a věřím, že se mi všechna přání a tužby splní. To samé přeji i ostatním.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz