Je třeba při posuzování oprávněnosti vyloučení přednostního práva použít princip proporcionality?
Podle ustanovení § 488 odst. 1 ZOK může valná hromada svým usnesením omezit nebo vyloučit přednostní právo, je-li to v důležitém zájmu společnosti. Čekalo se na to, jakým způsobem Nejvyšší soud přistoupí k přezkumu podmínek tohoto omezení nebo vyloučení, a zda při posuzování oprávněnosti tohoto postupu použije princip proporcionality.
Odbornou analýzu a výběr existujících soudních rozhodnutí jako odpověď na tuto otázku z praxe provedli experti na korporátní právo Ivan Chalupa a David Reiterman a odpověď zní: ANO
Z usnesení Nejvyššího soudu ze dne 26. listopadu 2020, sp. zn. 27 Cdo 155/2019, vyplývá, že při posuzování oprávněnosti vyloučení přednostního práva je třeba použít princip proporcionality, tj. je třeba zkoumat:
• zda je vyloučení přednostního práva způsobilé naplnit tvrzený důležitý zájem a.s.,
• zda je pro naplnění tohoto zájmu a.s. nezbytné, resp. nakolik bude tento zájem ohrožen, nebude-li navrhované opatření schváleno, a
•zda je míra důležitosti identifikovaného zájmu a.s. přiměřená významu práva, do něhož má navrhované opatření zasáhnout, a intenzitě tohoto zásahu.
Nejvyšší soud k tomu doslova uvedl: „[23] Nejvyšší soud již v R 30/2008 při výkladu obdobné úpravy obsažené v § 204a obch. zák. vysvětlil, že soud musí při posuzování splnění podmínek vyloučení přednostního práva zkoumat, nakolik je vyloučení přednostního práva způsobilé tvrzený důležitý zájem společnosti naplnit a nakolik je pro naplnění tohoto zájmu nezbytné, resp. nakolik bude tento zájem ohrožen, nebude-li navrhované opatření schváleno. K uvedeným dvěma předpokladům (existence důležitého zájmu společnosti a nezbytnost zásahu do práva akcionářů, aby tento zájem mohl být naplněn) ještě přistupuje třetí podmínka, totiž aby míra důležitosti identifikovaného důležitého zájmu společnosti nebyla zjevně nepřiměřená významu práva, do něhož má navrhované opatření zasáhnout, a intenzitě tohoto zásahu (princip proporcionality).
[24] Uvedené závěry se prosadí i při výkladu § 488 z. o. k. Přednostní právo jakožto jedno ze základních práv akcionářů lze omezit či dokonce vyloučit pouze v případě, že důležitý zájem společnosti takový postup ospravedlňuje.“
Odpovědi na dalších více než 1 200 konkrétních otázek korporátní praxe k více než 400 ustanovením ZOK na základě analýzy soudních rozhodnutí, včetně souvisejících vzorů, checklistů, postupů a systematických provazeb přináší Praktický manuál k ZOK v ASPI.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz