Zákon o obchodních korporacích - 14. Vkladová povinnost společníků ve společnosti s ručením omezeným
Zákon o obchodních korporacích („ZOK“) vyžaduje, aby před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku bylo splaceno celé vkladové ážio a nejméně 30 % peněžitého vkladu. Zbytek vkladové povinnosti musí společník splnit ve lhůtě určené společenskou smlouvou, jinak do 5 let ode dne vzniku společnosti (či případně ode dne převzetí vkladové povinnosti za trvání společnosti). Ruší se dosavadní úprava, podle které musel být u společnosti s jediným zakladatelem předem splacen celý peněžitý vklad (100 %) – nově i v tomto případě platí výše uvedené minimum 30 %.
V případě, že je společník v prodlení se splácením vkladu, je povinen uhradit společnosti úrok z prodlení, který je nově ZOK stanoven jako dvojnásobek zákonného úroku z prodlení. Společenská smlouva může určit jinou úrokovou sazbu. Společník nemůže být zproštěn vkladové povinnosti, leda v souvislosti se snížením základního kapitálu. Nepeněžitý vklad musí být do společnosti vnesen v celém rozsahu před jejím vznikem, přičemž se nově nemusí nutně jednat o věc využitelnou pro společnost. Způsoby vnesení nepeněžitého vkladu stanoví zákon pro různé druhy nepeněžitých vkladů odlišně. Například nemovitá věc se vnáší jejím předáním a úředně ověřeným písemným prohlášením o vnesení nemovité věci.
Společník, který je v prodlení se splněním (peněžité) vkladové povinnosti, může být rozhodnutím valné hromady ze společnosti vyloučen. Pokud má společník více podílů, týká se vyloučení jen toho podílu, u jehož splácení je společník v prodlení, neurčí-li společenská smlouva jinak.
Ustanovení zákona 90/2012 Sb.: § 15 – 29, § 142 – 145 a § 150 – 151