Zákon o obchodních korporacích - 5. Jednočlenná společnost
Stejně jako doposud může mít kapitálová společnost (tedy společnost s ručením omezeným či akciová společnost) jediného zakladatele/společníka. Identifikace jediného společníka se (i u akciové společnosti) nadále zapisuje do obchodního rejstříku.
Oproti dosavadní úpravě však zákon o obchodních korporacích uvolňuje režim jednočlenných společností s ručením omezeným, a to zejména tím, že (i) opouští tzv. zákaz řetězení (společnost s ručením omezeným, která má jediného společníka, tak nově může být jediným zakladatelem/společníkem jiné společnosti s ručením omezeným), (ii) ruší dřívější omezení, že jedna fyzická osoba může být jediným společníkem nejvýše tří společností s ručením omezeným, a dále že společnost může mít nejvýše padesát společníků.
Působnost valné hromady jednočlenné společnosti vykonává její společník. Smlouva mezi jednočlennou společností a jejím společníkem musí mít písemnou formu s úředně ověřenými podpisy, pokud jediný společník při uzavření smlouvy zároveň jedná za společnost. To neplatí pro smlouvu uzavřenou v rámci běžného obchodního styku a za podmínek v něm obvyklých. Pokud se společnost stane jednočlennou společností, nepřihlíží se k ustanovením společenské smlouvy, která omezují převod nebo přechod podílu, popřípadě jeho zastavení. V jednočlenné společnosti tedy nelze platně omezit dispozice s podílem, a to ani v zakladatelské listině.
Ustanovení zákona 89/2012 Sb.: § 125 odst. 2
Ustanovení zákona 90/2012 Sb.: § 11 - § 14