Co bychom měli vědět o planých neštovicích
Plané neštovice patří mezi běžné choroby virové etiologie v dětském věku. Většina dětí se promoří ještě před nástupem do školy.
Neštovice se většinou vyskytují v malých výsevech kolektivního charakteru na přelomech podzimu a zimy a jara a léta.
Onemocnění má inkubační dobu asi 14 dnů, někdy až tři týdny. Je vysoce nakažlivé, takže většina dětí, které se do kontaktu s nemocným dostanou, opravdu onemocní. V dětském věku nemoc probíhá většinou lehce, horší průběh má v dospělém věku.
Asi 3 dny před samotným objevením puchýřků, charakteristických pro plané neštovice, se může objevit několik příznaků. Může to být únava, bolesti hlavy i teplota. Tyto příznaky se objevují spíš u větších dětí, u menších je onemocnění většinou diagnostikováno až po objevení puchýřků.
Jak dítěti ulevit
Puchýřky jsou svědivé, naplněné tekutinou, proto je vhodné děti lokálně zklidňovat (např. mazat tekutým pudrem) i celkově (podávat léky na utišení svědění). Puchýřky se mohou vyskytovat také na sliznicích. V ústech vypadají jako afty. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výsevu v oblasti genitálu a očí.
Akutní fáze nemoci trvá většinou týden, výsev puchýřků bývá ukončen obvykle pátý den. Pak nastává fáze zasychání a postupné odlučování krustiček. Celková doba nemoci je 14 až 20 dnů a u dětí většinou probíhá lehce. I přesto je třeba dítě udržovat v klidu, absolutně nechodit na slunce a při výskytu vysoké teploty, bolestí hlavy je třeba okamžitě kontaktovat lékaře – v některých případech, např. u oslabených jedinců, se mohou totiž vyskytnout komplikace ve formě zánětu mozku. Je to sice málo časté, nicméně je třeba i na to myslet.
více informací najdete na www.rodina.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz