Co nabízejí univerzity třetího věku
Vzdělávání seniorů, známé jako univerzita třetího věku, se v posledních letech těší velké popularitě. Představuje možnost růstu duchovního života a obranu proti pocitu izolace.
Skóre: | 0.68 |
---|---|
Název zdroje: | Právo |
Datum vydání: | 13.04.2007 |
Nadpis: | Co nabízejí univerzity třetího věku |
Strana: | 16 |
Pořadí: | 1 |
Mutace: | Celostátní |
Rubrika: | Studium |
Autor: | Marek Přibil |
Ročník: | 17 |
Číslo: | 87 |
Oblast: | Celostátní deníky |
Zpracováno: | 13.04.2007 06:40 |
Identifikace: | DCPR20070413010080 cz |
Klíčová slova: | právní, Právu, právo, ústavu, novele zákona, právního, Zákoníku |
Vzdělávání seniorů, známé jako univerzita třetího věku, se v posledních letech těší velké popularitě. Představuje možnost růstu duchovního života a obranu proti pocitu izolace.
V důsledku pokroku v lékařských vědách stoupá ve vyspělých zemích průměrný věk, takže demografické studie předpovídají poměrně rychlé stárnutí populace. Většinou se uvádí, že kolem roku 2025 bude více než 30 procent populace starší 65 let.
Přitom stoupá počet obyvatel, kteří se dožívají důchodového věku ve výborné fyzické i duševní kondici.
Plnohodnotný život v každém věku
S nabídkou vzdělávacích činností, určených speciálně pro seniory, se v univerzitních programech setkáváme od 70. let minulého století.
Předseda Asociace univerzit třetího věku profesor Petr Vavřín říká: "O tyto programy je skutečně čím dál větší zájem a bývají zcela naplněny. To proto, že při odchodu do důchodu mají lidé více času, aby dosáhli vzdělání, které z různých důvodů nedokončili v aktivním věku. Řada seniorů hledá i možnost získat alespoň částečné zaměstnání, odpovídající zdravotnímu stavu, což ovšem není možné bez kontaktu s moderními technologiemi."
Podle Vavřína si senioři čím dál více uvědomují, že plnohodnotný život není možný bez používání moderních technologií, běžných v každodenních činnostech.
"Všechny tyto oblasti prodělávají poměrně rychlý rozvoj, a kdo tyto změny nesleduje, dostává se postupně do izolace," tvrdí Vavřín.
Pro mnohé seniory je návštěva studijních aktivit též vítanou společenskou událostí. Zájem, rozšiřování obzorů, radost z práce a poznávání, myšlenková aktivita, noví lidé, to všechno je základem pro pozitivní naladění.
Seniorské vzdělávání na vysokoškolské úrovni se objevilo jako jedna z forem celoživotního vzdělávání v novele zákona o vysokých školách z r. 1998.
Z celkového počtu 26 veřejných (tj. státem financovaných) vysokých škol nabízí seniorské vzdělávání 21 univerzit. V nabídce je obvykle základní kurz, jenž trvá 1 až 3 roky a zahrnuje přednášky z problematiky mateřské vysoké školy. Dále mohou senioři navštěvovat speciálně zaměřené kurzy, které trvají 1 až 2 semestry. Například na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně najdeme kurzy o zvířatech, hygieně, kvalitě potravin. Na Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě se přednáší o lesním hospodářství či zahradní architektuře.
"Na příští akademický rok plánujeme otevřít 16 kurzů. Senioři se mohou zapsat do 15. září. Největší zájem je o kurzy paleontologie a mykologie. Přednášky bývají jednou týdně, v jednom kurzu bývá kolem 25 uchazečů a platí se administrativní poplatek 200 korun," řekla Právu Olga Kaiglová z Přírodovědecké fakulty UK.
Téměř všechny vysoké školy umožňují seniorským studentům přístup k internetu a nabízejí výuku potřebných informačních technologií.
Ceny za kurzy se pohybují od 100 do 900 Kč za jeden školní rok.
Podrobnější seznam nabízených kurzů pro seniory je k dispozici na internetových stránkách každé školy. Kontaktní adresy a odkazy jsou uvedeny v internetovém zpravodaji Asociace univerzit třetího věku (www.vutbr.cz/AU3V). Přehled kurzů Univerzity Karlovy naleznete na http://www.cuni.cz/UK51.html.
V Česku studuje 15 tisíc seniorů
Celkový počet seniorských studentů se v ČR odhaduje na 15 tisíc. Přesné číslo není snadné stanovit, neboť posluchači univerzity třetího věku nemají status řádných studentů, a nejsou proto zapsáni v matrice studentů.
Pro přijetí do programu je většinou nutné absolvování maturitní zkoušky a důchodový věk. Existují také školy bez omezení.
Účastníci programů nejsou vystavováni stresujícím zkouškám, ale vyžaduje se od nich účast na přednáškách, v některých případech seminární práce i vyjádření na závěrečných diskusních setkáních. Absolventi nejsou ošizeni ani o slavnostní předání diplomů, které sice nemají stejnou platnost jako ty běžné, ale jsou sladkou tečkou za snahou a touhou poznávat.
Kurzy a přednášky pro seniory byly do roku 2003 financovány z vlastních prostředků provozujících univerzit a z vložného (zápisného) studentů. Od roku 2004 přispívá ročně vláda v rámci Návrhu opatření k přípravě na stárnutí populace ČR na vzdělávání seniorů částkou 15 miliónů korun. Školy mohou z této částky čerpat na základě vypracování jednotlivých projektů.
***
Jaké kurzy nabízejí české vysoké školy pro seniory + ceny a termíny zápisů
Vysoká škola ekonomická v Praze http://u3v.vse.cz/
* V univerzitě třetího věku při VŠE jsou nejoblíbenějšími předměty dialog s počítačem, problematika veřejných financí, právo a témata evropského vývoje. * Do nového ročníku se můžete přihlásit do 10. 9. 2007
* Běžný poplatek za semestr je 400 až 700 korun.
Univerzita Karlova v Praze www.cuni.cz/UK-51.html
* Pro akademický rok 2007/08 je vypsáno přibližně 70 kurzů.
* Přihlásit se musíte do 30. 4. na FF, do 28. 5. na FTVS, do 30. 6. na FSV a na ostatních fakultách pak během září 2007. * Poplatky se pohybují v rozmezí od 100 do 500 korun.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně web.utb.cz
* Kurzy jsou technické, ekonomické, společensko-vědní, výtvarné. Studium je vždy dvouleté.
* Zápisy jsou do konce června, nejpozději do půlky července. * Poplatky činí 900 korun za dva semestry, 1500 korun zaplatíte u uměleckých oborů.
Západočeská univerzita v Plzni www.ucv.zcu.cz
* V akademickém roce 2007/08 je nabízeno 8 kurzů (psychologie, antropologie, fotografie, přírodní vědy aj.). Studium trvá většinou 3 semestry.
* Zápisy jsou začátkem září.
* Poplatek činí pouze 100 korun za jeden semestr.
Jihočeská univerzita v Č. Budějovicích http://czv.jcu.cz
* Programy celoživotního vzdělávání organizuje Fakulta zdravotně-sociální, Fakulta teologická a Fakulta ekonomická. Studium je tříleté. * Přihlášky se podávají v průběhu května 2007.
* Poplatek činí 400 korun za dva semestry.
Internet 2007
* Kurzy práce na počítači a internetu pro seniory, ať už pro úplné začátečníky nebo ty, kteří již mají s počítači nějakou zkušenost, pořádá například v Praze Nadační fond Elpida.
* Základní kurz začíná 23. dubna a probíhá během 5 týdnů dvakrát týdně. Za 10 hodin zaplatíte 700 korun.
* Kurzy se konají ve školičce v Limuzské ulici 8 v Praze 10 nebo v Informačním centru OSN na náměstí Kinských v Praze 5. Více informací získáte na tel. 272 701 335 nebo na www.elpida.cz.
* Cestu seniorům do informační společnosti chce usnadnit také Občanské sdružení Život 90, které ve spolupráci s ČVUT pořádá již několik let akci Internet pro seniory.
* Toulavý karavan vybavený osobními počítači s přístupem na internet navštěvuje města v celé ČR. Letos se mezi květnem a zářím zastaví např. v Pardubicích, Kutné Hoře, Českých Budějovicích, Jihlavě a Brně. V místě pobude 2 dny.
* Více info na www.zivot90.cz nebo na tel. 222 333 581.
Jaké jsou možnosti studia při zaměstnání
Chcete studovat VŠ při zaměstnání a za vzdělání neplatit? V tomto případě využijte možnosti kombinovaného studia, které dnes v bakalářských a v navazujících magisterských programech nabízí téměř každá veřejná vysoká škola.
* Informace o nabídce kombinovaného studia na VŠ získáte na webu programu Vysokoškolák (http: //faust.fpf.slu.cz/vskolakweb) nebo na stránkách http://system.vyso keskoly.cz/index.php?clanek=429. Vše potřebné se dozvíte i na příslušných úřadech práce v Informačních a poradenských střediscích pro volbu a změnu povolání. Mnoho pracujících lidí využívá i široké nabídky oborů kombinovaného studia, které se vyučují na soukromých VŠ. Organizace bývá založena na skupinových a víkendových soustředěních a na individuálních konzultacích. Za studium však platíte: například na Vysoké škole logistiky v Přerově 36 000 korun ročně; na Rašínově VŠ v Brně 42 000 ročně; na Moravské VŠ v Olomouci 30 000 korun ročně; na Anglo-americké VŠ v Praze od 60 000 do 93 000 korun ročně. Kde si dodělat maturitu Stále více lidí si chce také zvýšit kvalifikaci studiem na střední škole. Střední školy každoročně otevírají studium oborů jak maturitních, tak s výučním listem. Zájemci tedy mohou studovat souběžně se svým zaměstnáním a zvolit si nejvhodnější formu - nejčastěji dálkové studium, které je založeno na samostatné přípravě v kombinaci s konzultačními hodinami během školního roku. * V Centru kariérového poradenství Národního ústavu odborného vzdělávání v Praze vám poradí o možnostech studia při zaměstnání na SŠ, učilištích a vyšších odborných školách ve vašem regionu, o podmínkách přijetí, počtu uchazečů a školném. Poradna funguje každý všední den od 9 do17 hodin na tel.: 274 869 698 či 274 022 333. * Přehledný seznam škol a oborů maturitního studia při zaměstnání naleznete také na http://portal. mpsv.cz/sz/local/cv_info/skoly/ spz/damat.pdf. * Chcete-li získat výuční list, hledejte na http://portal.mpsv.cz/ sz/local/cv_info/skoly/spz/davyu.pdf. Nárok na studijní volno Studium při zaměstnání lze z právního hlediska chápat jako zvyšování kvalifikace. V tomto případě nemá zaměstnanec právní nárok na poskytování pracovních úlev po dobu studia. Záleží výhradně na rozhodnutí zaměstnavatele, který úlevy poskytuje většinou tehdy, jeli předpokládané zvýšení kvalifikace v souladu s jeho potřebou. Podle Zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může, ale nemusí se zaměstnancem uzavřít dohodu, kterou se zaměstnanci zavazuje umožnit poskytování pracovních úlev a hmotného zabezpečení. Zaměstnanec pak na sebe bere závazek zvýšit si kvalifikaci a setrvat u zaměstnavatele po určitou dobu - nejdéle po dobu pěti let -v pracovním poměru nebo mu nahradit náklady se zvýšením kvalifikace spojené, a to i v případě, jestliže rozváže pracovní poměr před tímto zvýšením.
Kurzy pro seniory
www.remedium.cz/ programy_pro_seniory.php Počítačové kurzy, rehabilitační programy, jazykové kurzy, cvičení paměti http://lu.mlp.cz Přednášky, promítání, různé semináře http://sik.vse.cz Počítačové kurzy
Internetová kavárna
* Internetová kavárna pro seniory je kontaktním místem občanského sdružení GEMA, které organizuje například výlety a zájezdy pro seniory, taneční kurzy pro seniory a další obdobné aktivity. * Pravidelně je internetová kavárna otevřena v pondělí a ve středu. Připojení k internetu a provoz internetové kavárny pro seniory je zdarma. Kontakt: Gerontologické centrum v Praze 8 Praha 8-Kobylisy Šimůnkova 1600 182 00 Web: www.gerontocentrum.cz
Kurzy při zaměstnání
www.eu-dat.cz DAT CZ poskytuje širokou nabídku akcí od řady vzdělávacích společností z celého Česka. Je zde zaregistrováno 1 097 vzdělávacích společností nabízejících 5 346 vzdělávacích kurzů. Databáze obsahuje rovněž co nejširší nabídku rekvalifikačních kurzů. www.mujrozvoj.cz Informační portál o vzdělávacích akcích, zejména na Moravě. www.azkurzy.cz Nabídka rekvalifikačních, finančních, počítačových kurzů. www.business.com Vzdělávací příležitosti pro manažery
Rozhlasová akademie třetího věku
Vysílá Český rozhlas 2 každé úterý od 21.00 hodin.
Foto Autor - Foto Profimedia.cz
O autorovi: Připravil Marek Přibil Dotazy a náměty pište na student.info@pravo.cz
Zpracovatel: Anopress IT a.s.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz