25. 4. 2001
ID: 6294upozornění pro uživatele

Čtyři senátoři čtyřkoalice ustavili "skupinu nezařazených"

Čtyři čtyřkoliční senátoři, kteří po loňských volbách do horní komory nevstoupili do senátorského klubu KDU-ČSL ani Unie svobody a ODA, se rozhodli ustavit "skupinu nezařazených senátorů".

Čtyři čtyřkoliční senátoři, kteří po loňských volbách do horní komory nevstoupili do senátorského klubu KDU-ČSL ani Unie svobody a ODA, se rozhodli ustavit "skupinu nezařazených senátorů". Podle prohlášení, se tak rozhodli "v rozčarování nad tím, že se zatím nepodařilo ustavit společný čtyřkoaliční senátorský klub".

Členy skupiny jsou Josef Zieleniec s Edvardem Outratou, kteří byli navrženi Unií svobody, a Zdeněk Bárta s Helenou Rögnerovou, které navrhla KDU-ČSL. Rögnerová byla zvolena mluvčí skupiny a jejím jménem se má účastnit pravidelných jednání vedení senátorských klubů stran čtyřkoalice.

Ustavením skupiny chtějí učinit první krok v procesu, který by měl vést ke vzniku společného čtyřkoaličního klubu. Krok nezařazených by mohl předznamenat vznik dalšího klubu, v němž by mohli být jen někteří čtyřkoaliční senátoři, ovšem podle dostupných informací to není jejich cílem.

Senátor US Jan Hadrava, který v březnu tuto možnost nevyloučil, by nyní takové řešení považoval za krajní. "Kdyby se definitivně uzavřely všechny možnosti," zdůraznil . Aktivita nezařazených je podle něj hlavně apelem na lidovce, kteří klub nechtějí. K založení zcela nového klubu by nezařazeným stačil jen jeden senátor.

Senátoři US a ODA nadále usilují o vytvoření společného klubu, nechtějí ale na své lidovecké kolegy vyvíjet žádný nátlak, uvedl jejich šéf Daniel Kroupa. "Pokračuje diskuse mezi jednotlivými senátory. My jsme se rozhodli, že se v žádném smyslu nebudeme pokoušet vyvíjet nějaký nátlak," uvedl.

Lidovci nechtějí o společném klubu ani slyšet, protože jim nynější spolupráce s unionisty a ODA zatím vyhovuje. Oba kluby se občas scházejí, aby zaujaly stanoviska k zákonům. Vznik klubu čtyřkoalice předpokládala žďárská dohoda, kterou nedávno nahradila jarní dohoda, v níž není o klubu čtyřky ani slovo.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz